Najlepszy mikrofon do streamingu?

3203

Streamować możemy na różne sposoby. Siedząc przed laptopem, trzymając w ręku smartphone’a lub korzystając z mniej lub bardziej zaawansowanego aparatu fotograficznego lub kamery. W każdym jednak przypadku jakość dźwięku będzie pozostawiała wiele do życzenia dlatego dobrze jest wyposażyć się w profesjonalny, choć niekoniecznie zawsze drogi, mikrofon.

Oczywiście do zwykłej mowy, jakość wbudowanego mikrofonu, czy to w telefonie czy w laptopie może być czasem wystarczająca ale kiedy zechcemy wziąć do ręki np. gitarę lub coś zaśpiewać i niekoniecznie tylko “Sto lat… :)” to dla dobra sztuki i samych odbiorców warto pomyśleć o lepszej jakości dźwięku.

I tu rodzi się pytanie… Co wybrać? Możliwości mamy całe mnóstwo i nie chcemy w tej publikacji przedstawiać Wam całej listy dostępnych mikrofonów. Chcemy Wam jednak pokazać kilka ciekawych modeli z różnych kategorii, które są nowościami na rynku i mogą Was zainteresować.

Mikrofon do laptopa!

Czego potrzebujemy aby podłączyć mikrofon do laptopa? Oczywiście USB. Dlatego też najlepszym wyborem będzie mikrofon pojemnościowy typu plug&play na usb z wbudowanym już interfejsem audio. Oczywiście możemy się wyposażyć także w klasyczną konstrukcję pojemnościową ze złączem XLR jednak wtedy będziemy potrzebować dodatkowego urządzenia w postaci interfejsu audio. Chcąc zatem maksymalnie ograniczyć koszty najlepiej wybrać wspomniany wcześniej mikrofon pojemnościowy na USB, którego instalacja jest bardzo szybka i w zasadzie bezobsługowa. Podłączasz i używasz!

Propozycji na rynku jest naprawdę sporo dlatego poniżej prezentujemy Wam dosłownie kilka ostatnich ale interesujących mikrofonów. Wszystkie są pojemnościowe na USB ale różnią się szczegółowymi specyfikacjami czy dodatkowymi możliwościami, jak np zmiana bądź wybór charakterystyki kierunkowej, dodatkowy odsłuch słuchawkowy, ilość zastosowanych kapsuł mikrofonowych, jakość dźwięku i oczywiście cena.

Wielokapsułowy mikrofon AKG LYRA przetestowany!

RODE i nowy mikrofon NT-USB Mini

TEST! Cztery mikrofony pojemnościowe do 400 PLN na USB i nie tylko…

Nowość! Mikrofon Audio-Technica ATR2500x-USB

Uwolnij swoją kreatywność w domu dzięki Samson G-Track Pro

Mikrofon do smartphone’a!

Tutaj zasada jest podobna jak wyżej. Prosta konstrukcja typu plug&play czyli podłączamy i nagrywamy. Ważne aby mikrofon był kompatybilny z naszym system czyli najczęściej Android lub iOS i posiadał odpowiednią końcówkę np microUSB czy lightning dla iPhone lub dedykowany adapter (przejściówkę).

Tutaj ciekawymi przykładami mogą być:

Nowe mikrofony iRig oraz mobilny interfejs iRig Stream od IK Multimedia

Mikrofon iRig Mic HD 2

Rode VideoMic Me-L, nowa wersja mikrofonu na otarcie łez… 🙂

Shure MOTIV MV88 z aplikacją ShurePlus™ MOTIV™ Video

Mikrofon do aparatu!

Bez względu na to czy będzie do aparat kompaktowy, DSLR, potocznie nazywany cyfrową lustrzanką, czy też bezlusterkowiec lub kamera warto rozważyć zakup mikrofonu (zestawu) bezprzewodowego. Wybór jest tutaj ogromny a rozpiętość cen jeszcze większa. Mobilne zestawy dla domowych podcasterów zaczynają się od kilkuset złotych a rozwiązania profesjonalne dla filmowców sięgąją nawet kilkunastu tysięcy. Jak w każdym przypadku wszystko zależy od naszych potrzeb i oczekiwań.

Poniżej zatem rozwiązania zarówno do bardzie domowych zastosowań jak i profesjonalnych:

RODE powiększa rodzinę mikrofonów Wireless GO

[TEST] Sennheiser XS Wireless Digital, łatwy w użyciu cyfrowy system bezprzewodowy

Sennheiser MKE Series, kiedy dźwięk idzie w parze z obrazem.

Poznajcie nowy i wszechstronny mikrofon RODE VideoMic NTG

A może mobilny rejestrator?

Dodatkowo zarówno w przypadku aparatów jak i komputerów warto rozważyć zakup np mobilnego rejestratora audio, który będzie spełniał znacznie więcej funkcji w tym również interfejsu audio. Jednym z liderów jest tutaj oczywiście marka ZOOM, która posiada kilka takich urządzeń:

Rejestrator ZOOM H6 w eleganckiej czerni!

[TEST] Zoom Q2n-4K, kieszonkowy rejestrator audio-video na każdą okazję!

Przenośny rejestrator Zoom H4n Pro w wersji Black

[TEST] Zoom H3-VR, czyli ambisoniczny rejestrator audio dla każdego!