Oto najprostszy sposób, by bez specjalistycznego sprzętu i rozległej wiedzy w dziedzinie produkcji audio-video nagrać świetnej jakości dźwięk oraz film w rozdzielczości 4K. Poręczny, kieszonkowy wideorejestrator na każdą okazję. Koniecznie poznajcie nasz test ZOOM Q2n-4K!

Dla artysty-muzyka od zawsze ważne było nie tylko jak go słyszą, ale także jak go widzą, a dziś, w dobie internetu i mediów społecznościowych, jest to szczególnie istotne – YouTube czy Instagram stały się nieodzownymi narzędziami do kreowania wizerunku dla wszystkich twórców i wykonawców: od początkujących songwriterów po największe gwiazdy estrady.

Ponieważ Zoom to firma, która nie tylko podąża z duchem czasu, ale często wręcz wyznacza trendy innowacyjnymi rozwiązaniami w branży sprzętu muzycznego, od kilku lat znajdziemy w jej ofercie między innymi przenośne rejestratory audio-video. Prezentowany dziś model jest nowszą wersją znanego już wcześniej Q2n, ulepszoną o możliwość nagrywania obrazu w rozdzielczości 4K.

Dźwięk

Jeśli chodzi o zapis audio, Zoom Q2n-4K podobnie jak jego poprzednik ma wbudowane dwie kapsuły pojemnościowe ułożone pod kątem 120 stopni w konfiguracji XY, pozwalające na nagrania stereo o szerokim zakresie panoramy. Zakres wzmocnienia możemy regulować od zera do +39 dB, a maksymalny poziom SPL jaki mogą przyjąć te mikrofony to 120 dB. W praktyce pozwala to nawet na rejestrację zestawu perkusyjnego bez przesterowania wejścia. Alternatywnie do Q2n-4K możemy także podłączyć zewnętrzny mikrofon (jack 1/8” Ext In), jeśli na przykład korzystamy z tzw. krawatówki czy shotguna. Obok wejścia Ext In znajdziemy wyjście słuchawkowe z osobną regulacją głośności.

Zoom Q2n-4K rejestruje dźwięk w jakości 44,1 kHz/16-bit, 48 kHz/24-bit lub 96 kHz/24-bit razem z wideo w jednym pliku MOV, albo – w trybie samego rejestratora audio z wyłączoną kamerą – w pliku WAV. Zapis odbywa się na kartę micro SD (max 256 GB), z której materiał możemy zgrać później bezpośrednio lub podłączając rejestrator do komputera kablem USB, bez wyciągania karty z urządzenia. Podłączony do komputera Q2n-4K może także pełnić funkcję mikrofonu z wbudowanym interfejsem USB – wtedy dźwięk możemy rejestrować w dowolnym rejestratorze software’owym, a dzięki opcji Direct Monitor będziemy w słuchawkach słyszeć dźwięk prosto z mikrofonu, bez żadnej latencji.

Obraz

Zoom Q2n-4K oferuje kilka trybów rejestracji wideo: 4K/30 fps, 4K/24 fps, 1080 px/60 fps, 1080 px/30 fps, 1080 px/24 fps, 720 px /30fps (przy czym warto zaznaczyć, że możliwości jego poprzednika kończyły się na 1080 px/30 fps). W ustawieniach możemy także zmienić standard obrazu z NTSC na PAL, wówczas zamiast 30 będziemy rejestrować 25 klatek na sekundę oraz odpowiednio 50 zamiast 60. Do dyspozycji mamy obraz szerokokątny (obiektyw stałoogniskowy 15,2 mm/F 2,8, 150°) lub standardowy, w tym trzystopniowy zoom cyfrowy.

Do wyboru mamy także kilka ustawień koloru i ekspozycji w formie odgórnie przygotowanych presetów, tzw. scen, przystosowanych do różnych warunków.

Znajdziemy wśród nich np. tryb Outdoor do nagrań na dworze w świetle dziennym, Sunset do zachodów słońca, Night do nagrań nocnych, Concert Light, Jazz Club i Dance Club do różnego rodzaju wnętrz, a także mocniej nasycony X-Process i filtry Sepia oraz Monochrome. Ustawienia te możemy także powierzyć samemu rejestratorowi (tryb Auto) lub pozostawić neutralne (Flat) i wszelkich modyfikacji dokonać później w post produkcji.

Jak już wspomnieliśmy, materiał audio-video nagrywany jest w formacie MOV (MPEG-4 AVC/H.264), a jego maksymalna długość będzie zależeć od pojemności zastosowanej karty microSD. Po podłączeniu do komputera na ekraniku rejestratora wybierzemy, czy chcemy tylko zgrać pliki z karty, czy użyć go jako mikrofon USB, czy też jako zewnętrzną kamerkę internetową – dzięki temu Zoom Q2n-4K można wykorzystać m.in. do streamingu na żywo.

Obsługa i wrażenia

Aby zacząć korzystać z Zoom Q2n-4K, wystarczy go po prostu włączyć… Dosłownie! Małymi przyciskami umieszczonymi po lewej stronie ekraniku wybierzemy tryb obrazu, format kadru i preset sceny. Przyciski po prawej odpowiadają za funkcje audio: filtr dolnozaporowy (80 Hz, 120 Hz, 160 Hz lub wyłączony), jakość zapisu dźwięku oraz poziom wzmocnienia – możemy wybrać jeden z automatycznych presetów (Concert, Solo, Meeting) lub zrobić to samemu za pomocą pokrętła na prawym boku obudowy.

Na dole pod okienkiem podglądu zobaczymy miernik poziomu sygnału audio, który pomoże odpowiednio ustawić czułość wejścia. Na górze natomiast wyświetla się dostępny czas nagrań kalkulowany na bieżąco dla pozostałej pojemności naszej karty oraz aktualnie wybranych ustawień (im wyższa jakość obrazu oraz dźwięku, tym krótszy czas i odwrotnie).

Wszystko znajduje się na jednym głównym ekranie i choć kilka dodatkowych szczegółów znajdziemy jeszcze w menu ustawień, to obsługa Q2n-4K jest bajecznie prosta i intuicyjna. Dzięki temu nawet osoby, które do tej pory nie miały za dużo wspólnego z nagrywaniem wideo, będą potrafiły raz-dwa zorientować się w obsłudze tego małego urządzenia.

Wrażenia

Zarówno przy robieniu zdjęć, jak i kręceniu filmów, ogólna jakość obrazu zależy przede wszystkim od oświetlenia, dlatego jeśli nagrywamy coś, co chcielibyśmy upublicznić w formie teledysku czy koncertowego wideo na YouTube, warto zadbać o światło. Zoom Q2n-4K najlepsze rezultaty prezentuje w świetle dziennym lub dobrym oświetleniu fotograficznym, ale dzięki różnym ustawieniom “scen” dopasujemy go także do warunków panujących w klubach, studiu nagraniowym, czy w domu, gdzie np. nagrywamy nasz videoblog. Z drugiej strony, dzięki technologii HDR (High Dynamic Range) rejestrator automatycznie dostosowuje ekspozycję, co zapobiega ewentualnemu prześwietleniu przez zbyt intensywne oświetlenie np. na scenie podczas koncertu. Najważniejsze, że format zapisu 4K stoi na poziomie dzisiejszych standardów i jeszcze jakiś czas wśród nich pozostanie, dlatego Q2n-4K może być z powodzeniem używany zarówno jako samodzielny wideorejestrator, albo też jako jedna z dodatkowych kamer w bardziej rozbudowanej konfiguracji nagraniowej, w połączeniu z innymi urządzeniami.

Sam dźwięk jest bardzo czysty, naturalny i przestrzenny – do tego stopnia, że pisząc ten test i odsłuchując nagrania z Q2n-4K na głośnikach miałem wrażenie, że osoba mówiąca na nagraniu znajduje się za mną w pomieszczeniu! Znakomicie nadaje się do rejestracji wszelkiego typu instrumentów akustycznych, w tym także zestawu perkusyjnego, a przy odpowiednim ustawieniu wzmocnienia wejściowego oraz umieszczeniu samego rejestratora w pomieszczeniu, uchronimy się od głośnych wzmacniaczy gitarowych czy nawet całego systemu PA. Możemy więc spokojnie nagrać zarówno występ solowy, próbę całego zespołu, jak i koncert w klubie albo na scenie plenerowej.

Nagrany materiał możemy oczywiście obrabiać z użyciem dowolnego oprogramowania wideo, ale Zoom wychodzi naprzeciw osobom nieposiadającym takowego, proponując aplikację HandyShare, którą pobrać możemy za darmo z oficjalnej strony producenta. Pozwala ona w prosty sposób pobrać materiał z rejestratora, przeprowadzić podstawową edycję wideo, upiększyć dźwięk pogłosem (kilka rodzajów do wyboru) i efektami masteringowymi, poszerzyć panoramę stereo (lub zawęzić do mono), a na koniec zapisać całość do nowego pliku – może to być wideo z dźwiękiem, sam obraz lub sam dźwięk.

Do drobnych minusów (z którymi jednak dość łatwo sobie poradzimy) zaliczyć można:

 • mały ekranik, na którym niezbyt dobrze widać szczegóły kadru (ale Zoom Q2n-4K to z założenia narzędzie raczej reportażowo-dokumentalistyczne, nie kamera do produkcji kinowej… poza tym, możemy do niego podłączyć zewnętrzny ekran, ba, nawet telewizor, przez złącze micro HDMI – wtedy zobaczymy wszystko jak na dłoni, pomoże nam to też w ustawieniu kadru i bieżącej kontroli nad tym jak wyglądamy, jeśli nagrywamy się sami bez pomocy operatora kamery)
 • stosunkowo krótką żywotność baterii (w zestawie otrzymujemy dwa alkaliczne “paluszki” AA, ale najlepiej zaopatrzyć się w mocniejsze akumulatorki; można także dokupić zewnętrzny zasobnik BCQ-2n na 4 dodatkowe baterie, albo podłączyć do wejścia USB typową ładowarkę od telefonu komórkowego lub mobilny powerbank i nagrywać do woli!)
 • konieczność odkręcenia uchwytu od statywu, by otworzyć klapkę na baterie celem wyjęcia karty SD (po skończonej sesji i tak przeważnie zdejmujemy kamerkę ze statywu, ale jeśli nie chce nam się tego robić, to pliki z Q2n-4K możemy zgrać także przez kabel USB)

Podsumowanie

Zoom Q2n-4K to znakomita alternatywa dla typowych przenośnych kamerek wideo czy współczesnych smartfonów, szczególnie dla osób zajmujących się muzyką, bo oferująca świetnej jakości dźwięk w każdych warunkach. Pod względem jakości obrazu prawdopodobnie nie zastąpi pełnowymiarowej kamery czy lustrzanki cyfrowej z funkcją nagrywania wideo, ale też nie takie jest założenie i przeznaczenie tego urządzenia. Jest ono przede wszystkim praktycznym i łatwym w obsłudze narzędziem, pozwalającym każdemu na szybkie osiągnięcie bardzo przyzwoitych rezultatów jeśli chodzi o rejestrację muzycznych występów, prób, sesji nagraniowych lub ćwiczebnych czy to w celach komercyjnych, promocyjnych, czy do samodoskonalenia zarówno własnej gry, jak i wizerunku scenicznego oraz zachowania przed obiektywem. Do tego pod względem rozmiarów i ceny (ok. 960 PLN) jest to propozycja na każdą kieszeń.

#uptone

Więcej szczegółów
Producent: https://zoomcorp.com
Dystrybutor: https://www.sound-service.eu

Specyfikacja techniczna Zoom Q2n-4K:

 • Wysokiej jakości szerokokątny obiektyw 150° (przesłona f/2,8/15,2 mm)
 • 12 predefiniowanych ustawień sceny dla różnych warunków oświetlenia, w tym inteligentny tryb „Auto” samoczynnie dopasowujący ustawienia do otoczenia
 • Wbudowane mikrofony X/Y stereo wytrzymujące ciśnienie akustyczne do 120 dB SPL
 • Kamerę można wykorzystywać jako samodzielne urządzenie do nagrywania dźwięku, zapisujące nagrania w formacie WAV do 24 bitów/96 kHz
 • 5 ustawień pola widzenia (FOV)
 • Nagrywa bezpośrednio na karty microSD/SDHC/SDXC do 256 GB, dzięki czemu nadaje się do dłuższych nagrań
 • Łatwe nagrywanie z użyciem jednego przycisku
 • Kolorowy ekran LCD
 • Obsługa trzech rozdzielczości HD: 720p, 1080p i 4K
 • Przepływność wideo (bitrate) do 76 Mbps poprawia jakość obrazu
 • Liczba klatek na sekundę: 4K/30fps, 4K/25fps, 4K/24fps, 1080p/60fps, 1080p/50fps, 1080p/30fps, 1080p/25fps, 1080p/24fps, 720p/30fps, 720p/25fps
 • Wyjście wideo HDMI umożliwia podłączenie telewizora HD w systemie NTSC lub PAL
 • Nagrania wideo (wraz z audio) w formacie MOV
 • Analogowa regulacja poziomu z cyfrowymi wskazaniami na ekranie
 • Funkcja „Auto Gain” – automatyczna regulacja poziomu wejścia audio
 • Wejście stereo do podłączania i ładowania wtykowego urządzeń zewnętrznych
 • Poziom sygnału słuchawkowego/liniowego do szybkiego monitorowania nagrań audio
 • Filtr eliminujący dźwięki i dudnienie o niskich częstotliwościach
 • Interfejs USB do streamowania na żywo i przesyłania danych
 • Kompatybilność z Open Broadcaster Software (OBS), Skype i innymi popularnymi aplikacjami do strumieniowania obrazu
 • Funkcja mikrofonu USB (z bezpośrednim odsłuchem o niskim opóźnieniu) po podłączeniu do komputera lub urządzenia iOS (do podłączenia urządzeń z systemem iOS wymagany jest zestaw Apple Camera Connection lub adapter Lightning/USB)
 • Zasilanie dwoma bateriami AA
 • Wbudowane standardowe mocowanie do statywu

PRZEGLĄD RECENZJI
Wykonanie/Wygląd
Jakość audio
Jakość video
Funkcjonalność
Cena/Jakość (ok. 960 PLN)
uptone.pl to codzienna porcja informacji z branży muzycznej. Nowinki sprzętowe, muzyczne, koncerty, warsztaty, testy, wydarzenia...

6 KOMENTARZE

 1. Witam:) W mojej pracy bardzo często potrzebuję zarejestrować koncert chóru w przeróżnych warunkach: w kościele, w sali koncertowej, w plenerze. Pojawia się pytanie w który zoom lepiej zainwestować: Q2n-4k, Q4n czy Q8 (przy czym nie mam ani jednego zewnętrznego mikrofonu ani dodatkowych kapsuł)? Pozdrawiam:))

  • Dzień dobry. Ciężko nam się odnieść do pozostałych modeli bo ich nie znamy, więc pozostaje się oprzeć na materiałach dostępnych w sieci. Wydaje nam się jednak, że Q4n lub q8 powinien być w Pani przypadku lepszym wyborem. Pozdrawiamy #uptone

 2. No dobrze, ale ani słowa o tym jak się z niej transmituje na YT czy FB! Czy tylko za pomocą kabelka USB podłączonego do komputera?

 3. Pytanko czy jak podłącze gitarę do wejścia Direct in i będę nagrywał po kablu jej dźwięk to jest możliwość żeby nagrywał również ze swojego mikrofonu. Chciałbym mieć wówczas dwie ścieżki jedną z linii druga z mikrofonu wbudowanego żeby je potem zmiksować dla zachowania powiedzmy dźwięków otoczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj