Universal Audio SD-1 z serii Standard to najnowszy mikrofon dynamiczny o charakterystyce kardioidalnej, przeznaczony do zastosowań wokalnych oraz podcastowych. Jak sprawdza się w praktyce i czy jest zapowiedzią zmiany rynkowego standardu? Sprawdzamy to dla Was!

Mikrofony od Universal Audio? Tak! Ta wiadomość mocno poruszyła całą branżę muzyczną, a w szczególności miłośników firmy Universal Audio, która słynie z jednych z najlepszych interfejsów audio dostępnych na rynku oraz oczywiście światowej klasy wtyczek studyjnych UAD. Teraz do tej oferty dołącza interesująca kolekcja mikrofonów. Znajdziemy w niej znany już doskonale mikrofon modelujący Sphere L22, który od ponad roku dostępny jest pod szyldem UA, linię lampowych i półprzewodnikowych mikrofonów pojemnościowych Bock klasy premium, oraz serię Standard. Wspominaliśmy o nich przy okazji premiery w poniższym artykule.

Universal Audio zapowiada pierwszą linię mikrofonów w swojej ofercie!

Dziś zajmiemy się jednym z nich, a konkretnie modelem SD-1 z serii Standard, czyli przystępnym cenowo, jak na markę Universal Audio, mikrofonem dynamicznym do zastosowań wokalnych i nadawczo-podcastowych.

Budowa

Zanim przejdziemy do samego mikrofonu warto zwrócić uwagę na opakowanie. To, choć kartonowe jest sztywne i porządnie wykonane. Dodatkowo zostało zaprojektowane tak aby pełnić również funkcję transportową w czym pomaga także specjalny pasek służący za uchwyt. Niby nic wielkiego ale zakup dodatkowego, sztywnego case’u to wydatek ok 200-300 zł, a tutaj możemy być spokojni o bezpieczny transport naszego mikrofonu.

SD-1-Case

Przechodząc do samego mikrofonu… Tym co od razu rzuca się w oczy, zwłaszcza dla osób zajmujących się produkcją i realizacją dźwięku od dłuższego czasu to podobieństwo nowego Universal Audio SD-1 do Shure SM7B albo przynajmniej wielka potrzeba i chęć ich skonfrontowania 😉 Dlaczego? Po pierwsze oba mikrofony mają niemal identyczną konstrukcję zewnętrzną i co do zasady takie samo przeznaczenie. Po drugie, oba są dynamiczne o charakterystyce kardioidalnej i czułość na podobnym poziomie. Po trzecie, w SD-1 umieszczono z tyłu przełączniki pozwalające załączać filtry, podobnie jak w SM7B. Obie konstrukcje posiadają także solidną metalową konstrukcję dającą pewność i poczucie obcowania z profesjonalnym mikrofonem.

Universal-Audio-SD-1-Shure-SM7B
Od lewej: Universal Audio SD-1, Shure SM7B

Na tym jednak podobieństwa się kończą. Gniazdo XLR w modelu SD-1 umieszczone jest z tyłu obudowy, a nie jak w przypadku SM7B przy mocowaniu co według mnie zdecydowanie należy zaliczyć do plusów tej konstrukcji. Konkretnie chodzi o mocowanie i podłączanie mikrofonu na statywie a następnie do kabla, co w przypadku Shura może czasem sprawić problem ze względu na mało wygodne umiejscowienie gniazda XLR.

universal-audio-sd-1_shure-sm7b
Od lewej: Universal Audio SD-1, Shure SM7B

Kolejna różnica widoczna dla każdego to oczywiście kolor. SD-1 jest w kolorze perłowo-białym (choć może z czasem i wzrostem popularności konstrukcji, czego myślę możemy się spodziewać, producent zaoferuje go także w wersji czarnej), zaś SM7B w kolorze czarnym. Nie wpływa to oczywiście w żaden sposób na brzmienie mikrofonu ale dla wielu osób walory estetyczne też są istotne.

universal-audio-sd-1

Kolejny atut to cena. Mikrofon od Universal Audio jest kilkaset złotych tańszy! Sugerowana cena modelu SD-1 to 1.199 zł, zaś SM7B to koszt ok 1800 zł. Tak więc 600 zł różnicy! To naprawdę sporo. Czyżby zatem była to zapowiedź zmiany rynkowego STANDARDu?

W praktyce…

Aby to stwierdzić, przetestowaliśmy mikrofon w typowych dla niego scenariuszach. Podczas nagrywania mowy, SD-1 sprawuje się naprawdę dobrze: nie zbiera dźwięków z otoczenia, dolne pasmo jest gładkie i wyraźnie obecne (niemal radiowe), a głoski wybuchowe nie wychodzą zbytnio na pierwszy plan. Górny środek i wyższe pasma nie są szczególnie gładkie w brzmieniu, ale ich obecność pozytywnie wpływa na zrozumiałość mowy.

universal-audio-sd-1_vocal

Trudno ocenić, jak dużym problemem może być szum własny mikrofonu (danych od producenta brak), głównie dlatego, że szum otoczenia ma dużo większy wpływ na końcowy efekt. Dlatego należy być ostrożnym przy parowaniu SD-1 z budżetowym (tanim) interfejsem gdyż w przypadku chęci nagrywania ze studyjną jakością dźwięku możemy nie do końca wykorzystać potencjał mikrofonu SD-1. W naszym teście użyliśmy jednego z najlepszych interfejsów na rynku i w ofercie Universal Audio, czyli apollo x8p. Używanie interfejsów z serii apollo od UA wiąże się jeszcze z dodatkowymi zaletami ale o tym za chwilę…

universal-audio-sd-1_without-popfilter

Podczas nagrywania partii wokalnych mikrofon nie sprawił żadnych niespodzianek i brzmiał bardzo dobrze. Oczywiście zależy to także od samego wokalu. Dla lepszego obrazu dźwiękowego postanowiliśmy wykorzystać w teście głos wokalistki o przyjemnym i dość neutralnym brzmieniu. Mikrofon sam w sobie jest nieco ciemniejszy w stosunku do SM7B ale jednocześnie ciepło brzmiący, co jest bardzo mile widziane, a przede wszystkim słyszane we wszystkich sytuacjach podcastowo-radiowych, a także nagraniach wokalu w studiu. Jeśli zechcemy jednak podbić wyższe pasma, musimy być ostrożni aby nie doprowadzić do sytuacji, w której wokal może być nieco za ostry. Ogólnie rzecz ujmując brzmienie jego jest pełne, ciepłe i z pewnością sprawdzi się w wielu sytuacjach.

Gotowe ustawienia na dobry początek!

sd1_apollo-presets

Firma Universal Audio słynie z dopieszczania użytkowników swojego sprzętu i standardem wręcz stało się dołączanie do ich interfejsów audio kolekcji najwyższej jakości pluginów UAD, które same z siebie potrafią być bardzo drogie jeśli zechcemy ich używać z interfejsami audio innych producentów. W przypadku zakupu mikrofony SD-1 producent dorzuca nam w zestawie gotowe presety, które możemy wykorzystać czy to z głosem mówionym, śpiewanym, czy instrumentami akustycznymi jak gitara, perkusja, a także wieloma innymi.

Jest to na pewno duża pomoc dla osób, które nie chcą się zagłębiać w aspekt realizacji albo stawiają w niej swoje pierwsze kroki. Oczywiście w miarę zdobywania doświadczenia na pewno najlepszym rozwiązaniem będzie dobór parametrów do konkretnej sytuacji.

Podsumowanie

Universal-Audio-SD-1

Universal Audio SD-1 to mikrofon, który na pewno odnajdzie się na rynku muzycznym zdobywając grono zadowolonych użytkowników, dla których do tej pory najlepszym wyborem był Shure SM7B. Dokładając do tego zdecydowanie niższą cenę (ok. 600 PLN) będzie to z pewnością lepsza opcja dla osób nagrywających w swoich domowych przestrzeniach, nie zawsze dobrze zaadoptowanych akustycznie. Zaoszczędzone w ten sposób środki można przeznaczyć właśnie na poprawę akustyki swojego domowego studia, co przyniesie znacznie lepszy efekt niż zakup droższego mikrofonu.

Czy nagrywając podcast, będziemy potrzebować gładkiego górnego pasma? Raczej nie. Czy podczas nagrywania demówki zatęsknimy za pojemnościowymi mikrofonami o pełniejszym brzmieniu? Mało prawdopodobne. Universal Audio zrezygnował w tym modelu z cech, które de facto nie mają znaczenia dla większości użytkowników, którym jest on dedykowany, jednocześnie obniżając cenę. SD-1 został stworzony z myślą o konkretnym ale jednocześnie bardzo dużym rynku i szerokim zastosowaniu gdzie dobrze spełni swoje zadania. Do tego nie można odmówić mu wyjątkowej urody i prezencji. Zdecydowanie warto go rozważyć przy kompletowaniu swojego studyjnego setupu!

Sugerowana cena: 1.199 PLN

Kuba Elfu Malinowski
uptone.pl

Universal-Audio-SD-1-Standard-DYNAMIC-Microphone

Specyfikacja techniczna Universal Audio SD-1

 • Typ mikrofonu: Dynamiczny
 • Charakterystyka kierunkowa: Kardioidalna
 • Pasmo przenoszenia: 50 Hz – 16 kHz
 • Skuteczność: -58 dB (1,3 mV) ref 1V przy 1 Pa, 1 kHz
 • Impedancja wyjściowa: 200 Ω
 • Zalecana impedancja obciążenia: > 1 kΩ
 • Regulacja: Filtr dolnozaporowy (200 Hz) Wył., Wł., Wzmocnienie artykulacji (3 – 5 kHz): Wył., Wł.
 • Gniazdo: XLRM 3-pinowy
 • Akcesoria w zestawie Adapter gwintu 5/8″na 3/8″
 • Wymiary (dł. x śr.): 195 x 60 mm
 • Waga: 735 g

Więcej szczegółów
Producent: https://www.uaudio.com
Dystrybutor: https://audiostacja.pl

Universal-Audio-SD-1

Universal-Audio-SD-1

PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd
Brzmienie
Uniwersalność
Cena / Możliwości
uptone.pl to codzienna porcja informacji z branży muzycznej. Nowinki sprzętowe, muzyczne, koncerty, warsztaty, testy, wydarzenia...

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj