Bajkowo – filmowe Fortepiany Wolności 2020

0

Odbywająca się cyklicznie od 2018 roku łódzka impreza pod nazwą “Fortepiany Wolności” w tym roku jest wydarzeniem absolutnie wyjątkowym. I nie mamy na myśli okoliczności pandemii, a 75 urodziny Łodzi Filmowej. Z tej okazji, na dwóch najbliższych koncertach Adam Kośmieja oraz Witold Janiak zagrają najpiękniejsze bajkowe i baśniowe melodie oraz filmowe ścieżki dźwiękowe skomponowane przez Polaków.

Już dwa lata temu pisaliśmy o Fortepianach Wolności, jako o imprezie niestandardowej i absolutnie wyjątkowej – z resztą przekonacie się o tym czytając naszą publikację Wyjątkowy projekt “Fortepiany Wolności 2018”. Kontynuując tradycję zainaugurowaną w 2018 roku, w ramach tegorocznego cyklu koncertów “Fortepiany Wolności” organizatorzy postanowili  zaprezentować muzyczną historię 75-lecia Łodzi Filmowej. Artyści sięgnęli po dorobek najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej: Krzysztofa Pendereckiego, Krzysztofa Komedę, Wojciecha Kilara, Michała Lorenca, Jana Ptaszyna-Wróblewskiego, Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza czy Henryka Kuźniaka. Koncerty odbywają się w przestrzeni miejskiej w godzinach wieczornych, uczestnictwo w nich jest całkowicie darmowe.

Pierwszy z koncertów, na które dziś Was zapraszamy odbędzie się w sobotę (12 września) przy Pasażu Schillera, o godz. 12.30.

Znakomity, łódzki pianista – Witold Janiak zaprezentuje utwory pod wspólnym tytułem: „Bajeczki nie tylko z Łodzi”. Pianista wykona utwory z bajek: „Miś Uszatek”, „Miś Colargol”, „Akademia Pana Kleksa” i innych. To będzie pyszna zabawa.

Witold Janiak, to pianista i organista jazzowy, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Wykłada fortepian jazzowy, harmonię i improwizację w Akademii Muzycznej w Łodzi. Jest zdobywcą wielu branżowych nagród, występował z czołówką polskich muzyków, m.in.: Zbigniewem Namysłowskim, Cezarym Konradem, Piotrem Baronem, Maciejem Kądzielą, Markiem Kądzielą, Krzysztofem Ścierańskim, Adamem Rymarzem, Michałem Kobojkiem, Tatianą Okupnik i Moniką Brodką. Bezustannie koncertuje, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wydał sześć autorskich płyt. Artysta jest również autorem muzyki do musicalu „Dlaczego Maciek nie poszedł do nieba” do libretta Krzysztofa Galocha z muzyką łączącą elementy jazzu i polskiej muzyki ludowej.

Więcej o koncercie na oficjalnej stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1017073715390139/

Kolejny koncert odbędzie się w niedzielę (13 września) na terenie Fuzji – ul. Tymienieckiego 5/7, o godz. 16.00.

Tym razem wyjątkowy pianista – Adam Kośmieja wykona słynne filmowe utwory skomponowane przez polskich artystów. Nie powinno więc zabraknąć autorskich interpretacji dzieł: Kilara, Komedy, czy Kazaneckiego.

Adam Kośmieja, to wschodząca gwiazda awangardowej polskiej pianistyki, fetowana m.in. w słynnej Carnegie Hall, czy na Festiwalu Muzyki Współczesnej w Pekinie. Debiutował w wieku jedenastu lat. Po studiach w Polsce rozpoczął dalszą naukę w Stanach Zjednoczonych. W 2011 r. ukończył Manhattan School of Music w klasie fortepianu Solomona Mikowsky’ego. Wyróżniony został też stypendium im. Harolda i Helen Schonbergów, poświęconym pamięci wybitnego krytyka muzycznego „New York Timesa”.
W 2013 r. rozpoczął studia doktoranckie na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W Polsce występuje jako solista z czołowymi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich. W 2009 r. zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie im. Mieczysława Münza w Nowym Jorku, a w 2010 r. pierwszą nagrodę w konkursie chopinowskim Columbia University.
Repertuar i doświadczenia koncertowe artysty obejmują dzieła od baroku aż po muzykę współczesną i eksperymentalną, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki XX wieku. W ramach swojego zainteresowania muzyką nowoczesną Adam Kośmieja wspólnie z nowojorskim pianistą jazzowym Christianem Sandsem (nominowanym do Grammy 2014) stworzyli projekt
„3 x Piano”, skierowany do zróżnicowanej publiczności i łączący muzykę jazzową, klasyczną i elektroniczną.

Więcej informacji o koncercie na oficjalnej stronie wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/318162692605313/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here