Popularność mikrofonów USB nie maleje, a firma CKMOVA ma w tym segmencie do zaoferowania co najmniej kilka różnych modeli. Przyjrzyjmy się dziś jednemu z nich.

CKMOVA to nowa marka na Polskim rynku, mimo iż sama firma istnieje już kilka dobrych lat. W jej asortymencie napotkamy zarówno produkty typowo konsumenckie, takie jak słuchawki bezprzewodowe, ale też sprzęt o przeznaczeniu profesjonalnym, jak mikrofony studyjne czy reporterskie. 

Gdzieś pomiędzy tymi dwoma biegunami znajduje się mikrofon SUM3, będący uniwersalnym mikrofonem USB, stworzonym dla youtuberów, gamerów, a także polecanym do nagrywania własnych podcastów czy prowadzenia webinarów. Mikrofon ten przesłała nam do testu firma Sound Station, oficjalny dystrybutor CK MOVA na terenie Polski. Przyjrzyjmy mu się z bliska!

Budowa i obsługa

CKMOVA SUM3 to mikrofon pojemnościowy podłączany przez USB do komputerów lub urządzeń mobilnych. Pełni zarazem rolę interfejsu audio czy – mówiąc prościej – zewnętrznej karty dźwiękowej, od razu przetwarzając sygnał akustyczny na cyfrowy i odwrotnie, umożliwiając odtwarzanie dźwięku z komputera czy telefonu przez wbudowane wyjście słuchawkowe.

CKMOVA-SUM3
Mikrofon pojemnościowy USB – CKMOVA SUM3

Obudowa mikrofonu jest wykonana w całości z metalu i mimo niewielkich rozmiarów nie budzi żadnych wątpliwości co do jej wytrzymałości. Pod kopułką z mocnej, podwójnej siatki i wyłożoną 5-milimetrową warstwą gąbki kryje się kapsuła pojemnościowa typu elektretowego o średnicy 14 mm. Jest ona umieszczona na elastycznym, gumowym zawieszeniu, aby absorbować niepożądane wibracje.

Sam mikrofon zamocowany jest na stojaku stanowiącym integralną część całej konstrukcji i umożliwiającym stabilne postawienie SUM3 na biurku czy stole. Jednocześnie pozwala na płynna regulację kąta nachylenia mikrofonu, dzięki czemu łatwo ustawić go w odpowiedniej pozycji względem mówiącego. Dodatkowo, po odkręceniu okrągłej stopki podłożonej miękką pianką, nóżkę SUM3 możemy z łatwością przykręcić do dowolnego statywu mikrofonowego za pomocą gwintu o średnicy 3/8 lub 5/8 cala.

CKMOVA-SUM3_statyw

Na froncie cylindrycznej obudowy znajdziemy dwa potencjometry: górny reguluje poziom wzmocnienia mikrofonu, a po przyciśnięciu tymczasowo wycisza jego sygnał (funkcja „mute“); dolny odpowiada za głośność wyjścia słuchawkowego – zajdziemy je z tyłu obudowy i podłączymy do niego każde słuchawki o standardowym wtyku jack 1/8“ (3,5 mm) stereo (TRS).

Z tyłu też umieszczono port USB C, służący do podłączenia mikrofonu do naszego urządzenia. Może to być zarówno komputer z systemem Windows lub MacOS, z wejściami USB typu A lub C, jak i smartfon czy tablet kompatybilny ze standardem USB C (sprawdziliśmy jego działanie na telefonie z systemem Android – do iPhone’a nie mieliśmy odpowiedniej przejściówki na złącze Lightning, ale sądzimy, że i z tymi telefonami SUM3 zadziała bez problemu).

CKMOVA-SUM3

Producent dołączył na szczęście do mikrofonu dwa różne kabelki: USB C na USB C oraz USB C na USB A, dzięki czemu od razu po wyciągnięciu z pudełka możemy zacząć go używać. Tym bardziej, że SUM3 nie wymaga instalowania żadnych sterowników, automatycznie przejmując rolę karty dźwiękowej urządzenia.

Specyfikacja techniczna

Typ

Mikrofon pojemnościowy

Kapsuła

Elektretowa

Charakterystyka kierunkowa

Kardioidalna

Pasmo przenoszenia

50 Hz – 20 kHz

Czułość

-32 dB ± 3 dB @ 1 kHz

Stosunek sygnału do szumu

75 dB

Impedancja wyjściowa

32 Ohm

THD

< 0,5 %

Konwersja A/D

16-bitowa

Częstotliwość próbkowania

48 kHz

Regulacja

wzmocnienie wejściowe + funkcja wyciszenia, poziom głośności wyjścia słuchawkowego

Wyjście słuchawkowe

TRS 1/8“ (3,5 mm)

Zasilanie

5 V DC (USB)

Port USB

Type C

Kompatybilność

USB Type A, USB Type C;
Windows, MacOS/OS X, Android

Pop-filtr

zintegrowany w obudowie

Statyw biurkowy

zintegrowany

Gwint montażowy

3/8”, 5/8”

Wymiary

129 x 166,5 mm

Waga

418 g

Użytkowanie i zastosowanie

CKMOVA-SUM3

Jak wspomnieliśmy wyżej, mikrofon CKMOVA SUM3 to sprzęt typu „plug & play“ – podłączamy i działa, niezależnie od systemu operacyjnego! To duże ułatwienie dla wszystkich użytkowników, którzy nie chcą, nie lubią bądź nie potrafią samodzielnie skonfigurować systemu audio w swoim komputerze.

Warto pamiętać, że w momencie podłączenia tego mikrofonu do komputera, także wyjście dźwięku zostaje przełączone na jego gniazdo słuchawkowe i ogólną głośność regulujemy teraz dolnym pokrętłem na SUM3. Jednocześnie nadal możemy jednak zmieniać poziom głośności dźwięku odtwarzanego na komputerze, dzięki czemu z łatwością ustawimy odpowiednie proporcje głosu z mikrofonu do np. podkładu muzycznego z komputera, albo też wyrównamy głośność swoją względem rozmówcy podczas czatu wideo.

Co ważne, SUM3 oferuje odsłuch bezpośrednio z mikrofonu, a więc nasz własny głos czy grę na instrumencie będziemy słyszeli w słuchawkach bez żadnych opóźnień – to bardzo ważne szczególnie podczas nagrań muzycznych, ale i przy zwykłej rozmowie słuchanie swojego „rozdwojonego“ głosu potrafi rozpraszać.

CKMOVA-SUM3

Kierunkowość mikrofonu określona jest jako kardioidalna, czyli obszar jego największej czułości rozciąga się od frontu ze stopniowym spadkiem na boki i ku tyłowi. Oznacza to, że dźwięki dochodzące z boków i z tyłu – np. odgłosy z otoczenia, takie jak stukanie w klawiaturę, wentylator komputera albo wycie psa za oknem – powinny być dużo mniej słyszalne niż źródło umieszczone bezpośrednio przed mikrofonem. 

W praktyce obszar największej czułości SUM3 okazał się dosyć szeroki, co może mieć plusy i minusy. Plusem jest to, że możemy w miarę swobodnie poruszać się względem mikrofonu, bez kurczowego trzymania się jego centralnej osi, nie bojąc się o spadek siły głosu czy zmianę jego barwy. Na naszą korzyść zadziała to również w momencie, gdy jednym mikrofonem będziemy chcieli nagrać dwie lub więcej osób siedzących obok siebie – np. w ramach podcastu czy wywiadu.

Z drugiej strony niezbyt mocne tłumienie po bokach i z tyłu może być niekorzystne, gdy znajdujemy się w pomieszczeniu o dużym pogłosie, z wieloma źródłami potencjalnych zakłóceń lub mieszkamy w wyjątkowo hałaśliwej dzielnicy… Szczególnie może się to dawać we znaki, jeśli mikrofon ustawimy w większym oddaleniu. 

Rozwiązaniem jest oczywiście maksymalne przybliżenie się do mikrofonu – a możliwość zamontowania go na statywie bardzo sprzyja takiej opcji. Gąbka, którą wyłożone jest wnętrze kopułki spełnia swoje zadanie jako zintegrowany filtr przeciwpodmuchowy, minimalizując bądź eliminując zniekształcenia towarzyszące wypowiadaniu głosek wybuchowych z bliskiej odległości.

CKMOVA-SUM3

Umieszczenie mikrofonu bliżej twarzy może też korzystnie wpłynąć na barwę głosu – efekt zbliżeniowy powoduje podbicie niskich częstotliwości, co przekłada się na odczucie jego „ocieplenia“ czy „pogrubienia“. Szczególnie, że dolna granica pasma przenoszenia SUM3 kończy się wedle specyfikacji na 50 Hz – i faktycznie mikrofon ten wypada najsłabiej w odwzorowaniu basowej części spektrum dźwięku. 

Można odnieść wrażenie, jakby na stałe był tutaj załączony filtr górnoprzepustowy i jeśli się nad tym zastanowić, to miałoby to nawet jakiś sens – SUM3 przeznaczony jest przede wszystkim do zastosowań amatorskich i domowych, a podcięcie dołu pasma pozwala od razu pozbyć się wielu niechcianych przydźwięków i rezonansów wynikających z nieprzystosowanych akustycznie pomieszczeń; jednocześnie skupienie wokół pasm środkowych i wysokich zachowuje pełną przejrzystość i zrozumiałość mowy, a o to tutaj przede wszystkim chodzi!

Nie można powiedzieć, że SUM3 to mikrofon profesjonalnej klasy studyjnej (choć studyjne warunki jeśli chodzi o wytłumienie pomieszczenia mogą mu tylko pomóc w uzyskaniu jak najlepszych rezultatów), ale z całą pewnością jego użycie pozytywnie wpłynie na jakość domowych nagrań muzycznych, podcastowych, filmów vlogowych i transmisji wideo czy sesji gamingowych w stosunku do dźwięku rejestrowanego dotychczas z użyciem mikrofonów wbudowanych w urządzenia mobilne czy słuchawki. 

Możemy też z jego użyciem nagrywać lub prowadzić szkolenia i kursy online na żywo, uczestniczyć w służbowych telekonferencjach czy lekcjach zdalnych – a funkcja łatwego wyciszenia mikrofonu przyciskiem ukrytym w potencjometrze wzmocnienia pomoże w utrzymaniu właściwej „higieny“, gdy nie chcemy przeszkadzać pozostałym rozmówcom.

PodSUMowanie

CKMOVA-SUM3

CKMOVA SUM3 to sympatycznie wyglądający i prosty w obsłudze mikrofon USB, który docenią przede wszystkim osoby niemające wcześniej do czynienia z tego typu sprzętem. Bezproblemowość, „bezinstalacyjność“ i kompatybilność z różnego typu urządzeniami to jego mocne strony. Do plusów zaliczyć możemy także względną uniwersalność oraz dużą mobilność – dzięki temu, że nie potrzebujemy dodatkowych interfejsów, preampów ani źródeł zasilania phantomowego, wymaganego przez tradycyjne mikrofony pojemnościowe. 

Czego nam tu brakuje? Może trochę wyraźniej zarysowanej kierunkowości w kontekście tłumienia dźwięków spoza obszaru frontowego, a także głębszego dołu pasma, dzięki któremu SUM3 mógłby faktycznie pretendować do cech mikrofonu studyjnego. Przydałyby się też choćby kropeczki na pokrętłach potencjometrów, wskazujące ich aktualne położenie, a także mała dioda sygnalizująca pracę mikrofonu – ale to już tak naprawdę kosmetyczne drobiazgi.

Trzeba zaznaczyć, że wśród mikrofonów USB do 400 złotych konkurencja jest dziś naprawdę spora, ale nie każdy rywal oferuje w tym przedziale cenowym takie elementy, jak regulacja głośności wprost na obudowie mikrofonu, bezpośredni odsłuch bez opóźnień, zintegrowany pop-filtr czy statyw biurkowy. Kupując CKMOVA SUM3, nie potrzebujemy nic więcej, aby zacząć nagrywać „tu i teraz“.

Sugerowana cena: 359 pln

Mikołaj Służewski
uptone.pl

Więcej szczegółów
Producent: https://www.ckmova.com
Dystrybutor: https://soundstation.pl

PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd
Brzmienie
Funkcjonalność
Cena/Jakość
uptone.pl to codzienna porcja informacji z branży muzycznej. Nowinki sprzętowe, muzyczne, koncerty, warsztaty, testy, wydarzenia...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj