Słuchawki studyjne: otwarte czy zamknięte?

0

Jakie są najlepsze słuchawki do produkcji muzycznej? To w dużej mierze zależy od naszych potrzeb i preferencji! Jedną z najważniejszych różnic, stanowiących istotny czynnik przy wyborze słuchawek jest ich budowa: otwarta lub zamknięta.

Słuchawki wokółuszne to najczęstszy wybór jeśli chodzi o szeroko pojętą produkcję muzyczną, w tym komponowanie, nagrywanie, miksowanie czy mastering. Może się jednak okazać, że do każdego z tych zadań lepszy będzie określony rodzaj konstrukcji muszli.

adam-audio-sp5
Adam Audio SP5: Słuchawki o konstrukcji zamkniętej

Słuchawki o konstrukcji zamkniętej charakteryzują się lepszym tłumieniem dźwięków dochodzących z zewnątrz oraz tych wydobywających się na zewnątrz z dobrze uszczelnionych muszli. Dzięki temu możemy spokojnie pracować w bardziej hałaśliwych warunkach, albo też nie przeszkadzać osobom wokół zbyt głośnym odtwarzaniem muzyki. Pozwala to również zminimalizować ewentualne przesłuchy ze słuchawek do mikrofonów podczas nagrań instrumentów akustycznych lub wokalu.

Neumann NDH 20
Neumann NDH 20: Słuchawki o konstrukcji zamkniętej

Słuchawki otwarte zapewniają lepszą wentylację, a więc wyższy komfort użytkowania, szczególnie przez dłuższy czas i przy wyższych temperaturach powietrza. Taka budowa sprzyja również bardziej wyrównanej barwie, bez skumulowanych częstotliwości (szczególnie tych niskich) oraz lepszemu wrażeniu przestrzenności dźwięku. Częściej wykorzystywane są do miksowania i masteringu, ale jeśli pewne przedostawanie się dźwięków z zewnątrz i z wewnątrz słuchawek nie stanowi dla nas problemu, możemy swobodnie używać także tego typu słuchawek np. w czasie nagrywania.

Austrian-Audio-Hi-X65
Austrian Audio Hi-X65: słuchawki o konstrukcji otwartej

W poniższym filmie Mitch Gallagher z firmy Sweetwater omawia mocne strony każdego z powyższych typów słuchawek na przykładzie modeli Beyerdynamic DT-700 Pro X i DT-900 Pro X, opisując sytuacje, w których każdy z nich może sprawdzić się lepiej w porównaniu do drugiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj