Czym jest wyjście symetryczne i dlaczego warto je mieć w interfejsie audio? Na to pytanie odpowiada firma Sound Station, dystrybutor sprzętu muzycznego w Polsce.
Sygnał audio można przesyłać przewodami niesymetrycznymi oraz symetrycznymi – jaka jest różnica? Przewody oraz wejścia/wyjścia niesymetryczne mają tylko dwie żyły w przewodzie, jedną sygnałową oraz jedną odpowiedzialną za uziemienie. Połączenia niesymetryczne, czyli RCA oraz przewody instrumentalne Jack TS (tip oraz sleeve) jest podatne w największym stopniu na ściąganie zakłóceń oraz wszelkich interferencji.
Przewody symetryczne mają w przewodzie trzy żyły – dwie odpowiadające za sygnał oraz jedną odpowiadającą za uziemienie. Pozwala to z większym powodzeniem uniknąć wszelkiego rodzaju interferencji i zakłóceń. Analogicznie są to przewody Jack TRS (tip, ring, sleeve) oraz XLR. Dlaczego więc warto posiadać w interfejsie audio wyjścia symetryczne?
W ten sposób poprawiamy sobie jakość dźwięku i unikamy zakłóceń, które w wielu przypadkach mogą być bardzo uciążliwe i słyszalne jako np. szum z monitorów. Wpływa to negatywnie na codzienną pracę z dźwiękiem. Zwykle tańsze interfejsy audio posiadają wyjścia niesymetryczne, natomiast coraz częściej standardem są wyjścia symetryczne.
Dla przykładu cała seria interfejsów audio Midiplus Studio posiada wyjścia symetryczne TRS – nawet najmniejszy model Midiplus Studio M.
Więcej szczegółów:
Producent: http://www.midiplus.com
Dystrybutor: https://soundstation.pl