Shure SE315 vs. Mackie MP240: Subiektywne porównanie słuchawek dousznych typu “monitor”!

0

Czy nowe flagowe słuchawki Mackie MP240 mogą konkurować z Shure SE315? Amerykański magazyn majorhifi.com postanowił porównać oba modele monitorów dousznych!

Warto na wstępie dodać, że Shure SE to seria 6 modeli: SE112, SE215, SE315, SE425, SE535 oraz SE846. Więcej o całej serii przeczytacie na stronie: www.shure.pl/sluchawki-douszne. W skład serii Mackie MP wchodzą 3 modele: MP-120, MP-220 oraz MP-240. Więcej o całej serii przeczytacie na stronie: www.musicinfo.pl

Sugerowana cena testowanego modelu Shure SE315 to koszt ok. 600 zł, a za Mackie MP-240 przyjdzie nam zapłacić ok. 800 zł, tak więc ciężko mówić tutaj o bezpośrednim porównaniu dwóch podobnych zestawów słuchawkowych zarówno pod względem cenowym jak i technologicznym, niemniej jednak warto się tym obu modelom przyjrzeć dokładniej.

Poniżej prezentujemy przekład tekstu na j.polski, a oryginał dostępny pod linkiem: www.majorhifi.com/shure-se315-vs-mackie-mp-240


Shure to marka słuchawek, szczególnie znana z wysokiej jakości monitorów dousznych i choć Mackie już od jakiegoś czasu produkuje sprzęt studyjny, dopiero od niedawna zaczyna działać na rynku IEM.

Porównanie Shure SE315 i Mackie MP-240.

Oba zestawy słuchawkowe są ergonomiczne zaprojektowane, aby pasowały do obrysu uszu. Przewód z drutem dopasowującym, zapewnia stabilność mocowania na uchu. Mackie MP-240 mają większą powierzchnię niż Shure, ale moim zdaniem jego kształt jest lepiej wyprofilowany względem ucha. Z pewnością Mackie to jedne z najlepiej dopasowanych słuchawek, jakie wypróbowałem. I choć Shure SE315 słynie z bardzo dobrej izolacji akustycznej, to wydaje mi się, że Mackie MP-240 lekko przewyższa je w tej kategorii.

Oba zestawy mają odłączane kable MMCX. Mackie MP-240 posiada podwójny hybrydowy przetwornik, z przetwornikiem dynamicznym oraz przetwornikiem typu „balanced armature” marki Knowles. Umożliwia to skupienie wysokich tonów i uwydatnienie prezencji. Technologia ta jest wykorzystana głównie w wysokomarkowych aparatach słuchowych.

Shure SE315 dysponuje jednym przetwornikiem umieszczonym w wewnętrznej strukturze słuchawek. Zapewnia to dość solidny dół i klarowność wyższych częstotliwości. Zastosowano w nich też technologię „Tunded BassPort”, która optymalizuje brzmienie w zakresie niskich częstotliwości.

Spodziewam się więc całkiem różnych dźwięków z tych dwóch słuchawek.

Dolne pasmo

Niskie dźwięki są znacznie głębsze i bardziej zaawansowane na Mackie MP-240 niż na Shure SE315. Bas na MP-240 jest znacznie bogatszy, bardziej odczuwalny również bardziej rezonuje. W rzeczywistości po wysłuchaniu MP-240 bas na Shure SE315 praktycznie nie istnieje. Co niekoniecznie jest wadą Shura, na SE315 piosenki pop brzmią znacznie lepiej, niż w przypadku Mackie MP-240.

Pasmo średnie

Oba zestawy słuchawek mają dobre brzmienie w średnim zakresie, są dość dobrze zrównoważone i zapewniają przyjemne poczucie pełni pasma. Przejrzystość MP-240 jest lepsza niż w modelu SE315. W rzeczywistości, słuchając szczegółów i separacji MP-240 nie ma konkurencji. SE315 są jednak nieco bardziej zrównoważone w tym zakresie. MP-240 ma lekki nacisk w górnym środku. Jednak nie odczuwam szorstkości, gdy słucham na przykład wokali w chórach. Z pewnością, ze względu na bardziej przejrzystą jakość, Mackie MP-240 jest bardziej satysfakcjonującym doświadczeniem w stosunku do muzyki rockowej i folkowej.

Górne Pasmo

Wysokie częstotliwości w słuchawkach Shure SE315 są bardziej okrągłe i gładsze niż na Mackie MP-240, ale MP-240 jest zdecydowanie bardziej przejrzysty i szczegółowy w tym zakresie. Słuchając głośnych dźwięku Milesa Davisa, słuchawki Shure SE315 były łatwiejsze do słuchania. Jednak tekstura i oddech były znacznie bardziej słyszalne na Mackie MP-240. Tak samo było w przypadku smyczków. Dlatego jeśli słuchasz muzyki klasycznej, na pewno spodoba ci się Mackie MP-240.

Scena

Oba zestawy słuchawek radziły sobie podobnie w tym zakresie. Obie wykazały dobre wyczucie przestrzeni. Jednak ze względu na separację, Mackie MP-240 zapewniało bardziej przestronne odczucie.

Podsumowanie

Które z słuchawek są lepszym rozwiązaniem pozostawiam bez odpowiedzi, a ostateczny werdykt każdy z użytkowników odsłuchów IEM musi wydać sam.
Mackie ze słuchawkami MP-240 z pewnością znajdzie miejsce w swojej lidze i w tym przedziale cenowym. Shure SE315 mimo ugruntowanej pozycji na rynku, powinien czuć oddech konkurencji na ramieniu…

Specyfikacja techniczna:

Źródło: majorhifi.com/shure-se315-vs-mackie-mp-240-comparison-review

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here