5 sprzętów muzycznych, bez których Low Island nie może się obejść!

0

Już 7 września w warszawskiej Hydrozagadce odbędzie się pierwszy w Polsce koncert grupy Low Island! A dziś pytamy muzyków, bez jakiego sprzętu muzycznego nie wyobrażają sobie swojej pracy…

KUP BILET >>>TUTAJ<<<

Pochodząca z Oksfordu grupa Low Island dokładnie wie w jakie tony uderzyć, by przyciągnąć uwagę słuchaczy. Niebanalne teksty, które dotykają ważnych dla młodych ludzi spraw, taneczne melodie i nuta melancholii, to elementy, od których ciężko się uwolnić. Te kwestie, a także próby i triumfy miłości stały się głównymi tematami oraz motywami poruszanymi przez zespół.

Low-Island Band

Proces twórczy czy sam koncert to oczywiście także sprzęt muzyczny, który tak kochamy 😉 , więc postanowiliśmy dowiedzieć się bez czego muzycy Low Island nie wyobrażają sobie czy to tworzenia czy samego koncertu. Oto co usłyszeliśmy:

Carlos – słuchawki douszne (in-ear) 

Carlos---Low-Island

Nie jest to najbardziej ekscytujący element muzycznego sprzętu, ale moje douszne słuchawki pomagają mi podczas występów usłyszeć wszystko naprawdę wyraźnie, zwłaszcza mój głos. Kiedy zaczynaliśmy, używaliśmy klasycznego odsłuch podłogowego i nie znosiłem tego – nie mam zbyt głośnego głosu, więc kiedy graliśmy na żywo, często nie mogłem siebie usłyszeć ponad resztą zespołu. Słuchawki, których używam sprawiają, występ jest znacznie bardziej komfortowy. Bardzo na nich polegam. Na dłuższą metę chronią też moje uszy!

Jamie –  efekt Red Panda Tensor 

Jamie-Low-Island

Efekt Red Panda Tensor kupiłem w 2020 roku, tuż po wybuchu pandemii, więc spędziłem wiele dni w zamknięciu, bawiąc się nim. W zasadzie jest to narzędzie do wypaczania czasu, pozwalające na zabawę z czasem w całkowicie elastyczny sposób, w dużej mierze oparty na sposobie w jaki można manipulować dźwiękiem na taśmie. Możesz nagrywać/mrozić segmenty, a następnie manipulować prędkością, kierunkiem odtwarzania (do przodu/do tyłu), wysokością dźwięku i losowością tych parametrów. Mam go w moim zestawie do występów na żywo – wraz z całą masą innych szalonych efektów – i mogę w locie przepuszczać przez niego dźwięk każdego członka zespołu, co często skutkuje naprawdę katastrofalnymi, ale niezwykłymi dźwiękami. To naprawdę zabawne mieć tego rodzaju rzeczy, którymi można się bawić podczas występów… Lubię próbować zaskoczyć zespół kosmicznym szaleństwem Tensora!

Jamie – Łańcuch efektów DIY z filtrem pasmowo-przepustowym

Jamie-Low-Island

To jest urządzenie, które złożyłem w Abletonie Live, programie, który byłby głównym pretendentem do miana narzędzia, bez którego naprawdę nie mogę się obejść, ale prawdopodobnie mówiłbym o nim przez kilka dni bez przerwy! W efekcie to domowe urządzenie przepuszcza suchy oryginalny dźwięk i miesza go z kilkoma bardzo agresywnymi i bardzo wąskimi wysokorezonansowymi filtrami pasmowymi połączonymi szeregowo. Każdy z filtrów silnie podkreśla jeden specyficzny region przychodzącego dźwięku. Region ten następnie przeskakuje do losowych dołów/częstotliwości, z losową prędkością. Skutkuje to dziwnymi nagłymi podtekstami i harmonicznymi wystrzeliwanymi znikąd. Używam tego efektu prawie cały czas i lubię zostawiać go na żywo aż do ostatniej chwili, kiedy trzeba go przypiąć i nagrać. 

Jacob – Dave Smith Instruments Mopho Synthesizer

Jacob-Low-Islane-Dave-Smith-Instruments-Mopho

Dave Smith Instruments Mopho to absolutny potwór wśród syntezatorów basowych. To naprawdę gwiazda programu – zgrabny i kompaktowy, ale posiadający piekielny potencjał. Został nam bardzo uprzejmie pożyczony przez starszego brata Felixa wiele lat temu i od tamtej pory jest podstawą naszego setupu na żywo, jak również niezbędnym elementem wyposażenia studia. Boję się dnia, kiedy w końcu poprosi o jego zwrot.

Felix –  werbel Ludwig Acrolite 1968 + ręcznik

Felix-Low-Island-Ludwig-Acrolite-1968

Ten werbel pojawił się w prawie każdym utworze Low Island, który wydaliśmy. Pierwotnie wykonany jako tani bęben studencki w latach 60-tych, ale ludzie szybko zorientowali się, że to ukryty skarb. Zachowuje on świetną równowagę pomiędzy “trzaskiem” a “uderzeniem”. Na membranie mam przymocowany materiałowy ręcznik, który sprawia, że bęben jest bardziej skupiony i suchy, dzięki temu daje pełne brzmienie disco z lat 70. 100% najlepszy werbel jaki kiedykolwiek posiadałem i można go nawet jeszcze dostać tanio na ebayu – ale nie kupujcie nowych, są do bani.

A jaki jest wasz sprzęt muzyczny, bez którego nie wyobrażacie sobie koncertu? 🙂

Co słychać w zespole?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj