TAMA Dyna-Sync przetestowana!

0

TAMA Dyna-Sync została zaprezentowana na tegorocznych targach NAMM Show i od razu otrzymała nagrodę i wyróżnienie “Best in Show” w kategorii Dodatki i Akcesoria. Co sprawiło, że zasłużyła na takie uznanie i zrobiło się o niej tak głośno? Sprawdźmy…

Najnowsza seria TAMA Dyna–Sync na którą składają się dwa modele: pojedyncza i podwójna, została wyposażona w system Direct Drive.

Jest on już dobrze znany na rynku, ale nowa Tama swoją najnowszą propozycją ma zburzyć stereotyp stóp lekkich i szybkich i stawia na równowagę mocy, prędkości i precyzje, czyli połączenie wszystkiego co potrzebne w grze na perkusji. Nowa Tama ma być po prostu szybka precyzyjna i mieć moc uderzeń zależnie od ustawienia jej możliwości regulacji, a jest ich naprawdę wiele. 

Na początek zapraszamy do naszego video-testu:

Budowa

Stopa jest wyposażona w system Direct Drive czyli bezpośredni napęd. Jest to  bardzo sztywny system, praktycznie bezstratny i niezwykle techniczny w zachowaniu – sterylne narzędzie tnące szybko i na temat. Czyli doskonale sprawdza się wszędzie tam gdzie potrzebujemy grać szybko i precyzyjnie, a przy tym stopa ma być lekka i działać bardzo płynnie. Tama zastosowuje mnogość regulacji, które sprawiają, że stopę można w bardzo łatwy i prosty sposób dostosować do własnych potrzeb oraz potrzeb muzyki, którą wykonujemy.

Główny mechanizm stopy opiera się na optymalizacji napędu nowym sztywnym podwójnym łączeniu platformy z krzywką, którą możemy przesuwać. W stopie zastosowano solidny system połączenia krzywkowego z podwójnym łącznikiem, który utrzymuje łożyska osi obrotu równo z obu stron.

Tama zoptymalizowała układ przenoszenia energii dzięki precyzyjnemu ustawieniu i wyrównaniu kątów przenoszenia między krzywką, łącznikiem, a footboardem. Górna sekcja krzywki ślizga się w obu kierunkach w „bezstopniowej” akcji, aby dostosować jej promień. Większy promień skrętu zapewnia bardziej liniowy ruch między podnóżkiem a bijakiem i zapewnia bardzo dobre wyczucie w grze.

Regulacja kąta podnóżka, w którą została wyposażona stopa to ważna funkcja która pomaga dostosować indywidualną technikę gry. Możemy dostosować kąt podnóżka do własnych potrzeb i do sposobu jakim gramy na stopie. Pozwala to uzyskać doskonały balans między uderzeniem a odbiciem stopy.

Za szybki powrót bijaka do punktu początkowego odpowiada system Sync-Coil.

Jest to stalowa sprężyna o grubości 1.5x większej w porównaniu do sprężyn, które były stosowane w znanej i legendarnej Iron Cobra. Sprężyna pozwala na natychmiastowy powrót stopy dzięki czemu możemy zagrać bardzo szybkie uderzenia. 

Mocowanie sprężyny też uległo zmianie. Podstawa mocowania sprężyny nie jest na stałe zakotwiczona tylko zastosowano tu wyprofilowaną podstawę w której sprężyna pracuje aktywnie względem bijaka co skutkuje akcją pedała, która staje się bardzo gładka i lekka.

Na wyposażeniu stopy mam w uchwycie kluczyk, dzięki któremu możemy w bardzo szybki i łatwy sposób regulować stopę. Bijak jest wykonany z tradycyjnego filcu o lekko zwężającym się kształcie zapewniając równomierne uderzenie w powierzchnie naciągu bębna basowego aby dokładnie uwydatnić wyraźną i dynamiczną artykulację. Wszystko to zostało zapakowane w twardy case walizkowy, który doskonale sprawdzi się w transporcie.

Wrażenia z gry

Stopa doskonale reaguje na technikę perkusisty sprawiając wrażenie przyklejonej do nogi. Podczas każdego uderzenia czy to grając szybko czy mocno, stopa natychmiast powraca do swojej pierwotnej pozycji dzięki czemu odrazu jest gotowa do kolejnych uderzeń. Długi footboard zapewnia komfort dla bębniarzy z większym rozmiarem buta. Ja osobiście miałem zawsze problem ze znalezieniem stopy, której footboard będzie na tyle długi i wygodny aby zapewnić mi swobodę gry. Po zastosowaniu wszystkich regulacji w stopie a głównie dostosowaniu krzywki można idealnie zoptymalizować pedał do własnych potrzeb i stylu muzycznego.

Przesuwając krzywkę do przodu uzyskujemy bardzo szybki pedał z wyraźną artykulacją natomiast przesuwając ją w drugą stronę możemy mięć pedał, który z naszej centrali wydobędzie mocne i pełne energii uderzenia. Bardzo wyczuwalna w grze jest synchronizacja pedału ze stopą grającego, oddając w doskonały sposób zamiary perkusisty.

Myślę, że każdy perkusista czy to początkujący czy profesjonalny odnajdzie idealne ustawienie nowej Tamy, która doskonale będzie odzwierciedlać nasze zamiary gry. Posługując się w różnej stylistyce muzycznej jesteśmy w stanie poprzez zmianę ustawień dostosować pedał do charakteru gry danej muzyki.

Nowa Tama nie tylko doskonale i płynnie uderza w naciąg centrali, ale również świetnie powraca po uderzeniu. Jest to niezwykle ważne gry gramy techniką odbijania bijaka od membrany. System Direct Drive jest specyficzny i wymaga od nas pewnego przestawienia. Jednak dzięki wielu regulacjom jesteśmy w stanie bardzo szybko się do niej przyzwyczaić szczególnie „przesiadając” się z tradycyjnego napędu łańcuchowego czy paskowego.

Podsumowanie

Osobiście uważam że Tama Dyna Sync to doskonały produkt dla każdego perkusisty o różnym stopniu zaawansowania umiejętności gry. Bardzo szybka i płynna regulacja pozwala na dostosowanie jej do własnych potrzeb zapewniając komfort, płynność i precyzję gry. Doskonale wyczuwalna artykulacja i możliwość zastosowania własnej techniki gry doskonale jest przenoszone przez nową stopę Tamy. Bardzo szybko przyzwyczaiłem się do pracy z nią i odnalazłem własne, wygodne i zbalansowane ustawienie.

Polecam!
Łukasz Łapiński
uptone.pl

O nowej serii TAMA Dyna-Sync pisaliśmy także w naszych publikacjach TUTAJ: https://uptone.pl/tag/tama-dyna-sync-pedal

Więcej szczegółów
Producent: https://www.tama.com
Dystrybutor: http://www.meinldistribution.pl

O wielu innych technologiach jakie zastosowano w tej stopie przeczytacie także w naszej publikacji poniżej:

Anika Nilles i nowa stopa perkusyjna Tama Dyna-Sync

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here