Historia marki Gretsch Drums i motto “That Great Gretsch Sound!”

0

Na kanale YouTube Gretsch Drums, kilka dni temu pojawił się film prezentujący historię marki – od jej powstania po dzień dzisiejszy. Gretsch Drums to jedna z najlepiej rozwijających się firm produkujących instrumenty muzyczne na świecie. Pokochali ją tacy artyści jak Max Roach, Tony Williams, Art Blakey, Vinnie Colaiuta, Mark Guiliana, Phil Collins, Charlie Watts, Taylor Hawkins czy Steve Ferrone.

Film, który pojawił się na oficjalnym kanale YouTube zachwyca nie tylko świetnymi ujęciami. Przede wszystkim ogląda się go niczym pełnometrażowy dokument opowiadający o ludziach z pasją, tworzeniu biznesu idealnego, oraz sztuce, która nigdy nie przestała być najważniejszym kryterium marki. Świadczy o tym nie tylko mnogość produktów Gretsch, ale i samo motto “That Great Gretsch Sound!”.

Początki firmy Gretsch sięgają początku lat ’80 ale IX wieku.
W roku 1883, Friedrich Gretsch założył firmę, w której zaczął produkcję i sprzedaż prostych zestawów perkusyjnych, gitar i banjo.
Niestety kariera Friedricha nie trwałą zbyt długo. Po jego nagłej śmierci, syn (jak się okazało wizjoner i multiprzedsiębiorca) przejął pałeczkę wprowadzając do sprzedaży pierwsze pełnoprawne zestawy perkusyjne. To również on w roku 1920 założył Gretsch Company.
Spod znaku marki zaczęły wypływać najwspanialsze instrumenty tamtych lat.
Firma skupiła się głównie na produkcji gitar i zestawów perkusyjnych. To właśnie w tym okresie powstały pierwsze korpusy “Warp-Free”, z których marka była słynna przez kolejne lata.
Już w roku 1935 światu ukazano jedną z najsłynniejszych serii perkusyjnych o nazwie Broadkaster, produkowaną do końca lat ’50.
Pisaliśmy o jednej z uwspółcześnionych wersji Broadkaster w tekście Gretsch Broadkaster Aqua Satin.

Jednak lata ’30 to nie tylko Broadkaster. To również współpraca z jednym z najsłynniejszych mistrzów perkusyjnych.
Otóż w roku 1937 rozpoczyna się historyczna współpraca z perkusistą i wynalazcą Billy’m Gladstone’em, prowadząca do powstania linii bębnów Gretsch-Gladstone.

Fred Gretsch Sr. przekazał rodzinną firmę swojemu synowi, Fredowi Gretschowi Jr., po przejściu na emeryturę w 1942 r.
Niestety wkrótce po przejęciu firmy, Freda Jr. wyjechał na wojnę przekazując pałeczkę Williamowi Walterowi „Billiemu” Gretsch. Sześć lat później, w 1948 roku Fred Jr., po śmierci Williama, ponownie przejął stery nad marką.

W przerwie lektury, zapraszamy do przeczytania o jednym z najsłynniejszych zestawów Gretsch: Zestawy perkusyjne Gretsch Brooklyn Series już dostępne w Polsce.

Od tamtej pory, perturbacje, zmiany dotyczące finansowania i sytuacja rodzinna co i rusz wstrząsała marką Gretsch. Wydaje się jednak, że dzięki biznesowemu wahadłu, marka Gretsch na stałe umocniła swoją pozycję wśród największych producentów instrumentów perkusyjnych na świecie.

W 2000 roku Gretsch zawarł umowę z Kaman Music, która przyznała im wyłączne prawa do produkcji bębnów Gretsch USA Custom & Signature.

W styczniu 2015 r. rodzina Lombardi ogłosiła, że ​​Drum Workshop stał się wyłącznym producentem i światowym dystrybutorem Gretsch Drums. Lombardi podkreślił, że fabryka w Ridgeland pozostanie otwarta, a rodzina Gretschów nadal jest właścicielem firmy.

Bębny Gretsch Custom & Signature Series są nadal produkowane w Ridgeland w Południowej Karolinie.

Więcej szczegółów
Producent: https://www.gretsch.com
Dystrybutor: https://pl.gewamusic.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj