[Wywiad] ALEX L o swojej pracy i pasji…

0

ALEX L to młody producent muzyczny, który na swoim koncie ma już współpracę z takimi artystami jak Austin Leeds, Luca Pretolesi czy Jessica Jolia.

Preferuje oryginalne, taneczne, klubowe brzmienie, wspierane syntezatorami, agresywnym basem czy melodyjnym wokalem. Dla ALEXA L wszystko zależy od muzyki, a jego instynktowne podejście do pracy zarówno DJ-a, jak i producenta przynosi mu coraz szersze grono fanów. Zapraszamy do krótkiej rozmowy z artystą…

uptone.pl: Bez zbędnych wstępów i przywitań… 😉 Powiedz nam proszę, jakie momenty napotkane na swojej artystycznej drodze uważasz za wyjątkowe?

ALEX L: Jest ich wiele… Szczególne wydaje mi się kiedy gram w miejscu, gdzie przychodzą przyjaciele, którzy wspierają mnie od samego początku. Poza tym to naprawdę dziwne i wyjątkowe uczucie, że otaczają mnie ludzie, którzy znają mnie, lubią moja muzykę i chętnie przyjeżdżają na imprezę. Wówczas mogę wyrazić prawdziwego siebie. To najlepsza część koncertowania.

uptone.pl: Każdy ma swój punkt zapalny 🙂 Jak to było u Ciebie?

ALEX L: Na pewno największy wpływ na moje aspiracje miały koncerty Aviciiego i Davida Guetty. To na nich zrozumiałem, że to co robię ma sens i utwierdziłem się w przekonaniu, że chcę to robić i doskonalić swe umiejętności.

uptone.pl: Co jest takiego w DJ-ingu? Co sprawia, że tworzenie muzyki jest dla Ciebie interesujące?

ALEX L: To dobre pytanie, ponieważ zadaję je sobie każdego dnia. Po co to robię? To jest pasja. Od wczesnego dzieciństwa byłem całkowicie zainteresowany muzyką. Chciałem zrozumieć, jak powstają te wszystkie dźwięki, przez które aktualnie próbuję przekazać emocje. Pragnę pomóc ludziom odkrywać muzykę, której nigdy nie słyszeli – by tańczyli i byli zadowoleni. Wydaje mi się, że jestem wrażliwy na dźwięk i staram się słuchać muzyki z różnych kultur. Przez to czuję, że każda z piosenek nawiązuje do kogoś, kogo spotkałem na swojej artystycznej drodze. Podróże i nowo poznani ludzie wpływają na mnie, moją muzykę, stają się częścią mnie. Tworzenie muzyki to magiczny proces.

uptone.pl: Zakładam, że pochodzisz z rodziny umuzykalnionej?

ALEX L: Zgadza się! Dorastałem w rodzinie o muzycznych tradycjach, przez wiele lat doskonaląc umiejętności gry na fortepianie, saksofonie czy gitarze, jednak dopiero środowisko klubowe uświadomiło mi jak wielka siła drzemie w rytmie i melodii, oraz jak bardzo pragniemy się z nimi utożsamiać. To właśnie muzyka dopinguje nas w pokonywaniu przeciwności losu, pociesza, bawi, przenosi do świata nostalgii oraz pozwala na chwilę zapomnieć o problemach. Z tego powodu komponowanie muzyki traktuję nie tylko jako przygodę, lecz również płaszczyznę porozumienia z publicznością.

uptone.pl: Relacja z publicznością jest kluczowa dla DJ-a, a mimo to wydaje się być bardzo ulotna. Jak odczytujesz tłum i dajesz mu to, czego pragnie?

ALEX L: Odkryłem, że istnieją podobieństwa między wszystkimi rodzajami muzyki, ale także różnymi grupami ludzi. W tym wszystkim chyba chodzi o to poczucie wolności. Tworzenie czegoś co kocham, jest dla mnie wspaniałą rzeczą. Wywołując tym pozytywne emocje u innych, czuje się spełniony.

uptone.pl: Masz jakieś sprawdzone sposoby bądź nawyki związane z tworzeniem muzyki?

ALEX L: Nie ma u mnie ani formuły, ani sprawdzonego sposobu. Moje inspiracje często pochodzą z gry na instrumencie takim jak fortepian, gitara czy saksofon. Czasem coś usłyszę, a potem wybieram się do studia i zaczynam tworzyć. Nieustannie eksperymentuje z brzmieniem syntezatorów, basu, sekcji perkusyjnych, gitar czy innych instrumentów – odkrywając i tworząc nowe brzmienia. Wykorzystuję również techniki field recording’u, rejestrując dźwięki natury, które stają się potem częścią miksu.

uptone.pl: Często wspominasz o grze na pianinie, gitarze, a nawet saksofonie. Sporo tego… Który z nich jest twoim ulubionym? 🙂

ALEX L: Nie mogę odpowiedzieć jednoznacznie. Każdy z instrumentów kocham na swój sposób, a z każdego z nich czerpie inny rodzaj inspiracji. Gitara jest instrumentem, który mogę wszędzie zabrać. Siedząc okryty kocem przy ognisku w towarzystwie ważnych dla mnie osób, ona sprawia że przenoszę się w inny wymiar. Jest trochę jak kobieta – to bardzo zmysłowe narzędzie.

uptone.pl: Czyli jednak gitara… 🙂 Wspominałeś wcześniej, o dużym wpływie muzyki Aviciiego i Davida Guetty na twój rozwój. Czy któryś z nich jest twoim faworytem/idolem?

ALEX L: Często słyszę to pytanie. Zdecydowanie moim wielkim idolem jest Avicii, którego już z nami niestety nie ma… Uważam go za pioniera i wspaniałego twórcę, który wywarł na mnie ogromny wpływ. Nie bez powodu jego słowa stały się moją filozofią, a tatuaż na przedramieniu przypomina mi o nim w każdej chwili. Poza tym cały ten przemysł jest bardzo utalentowany (śmiech). Inspiracje czerpie też od takich postaci jak: David Guetta, Martin Garrix, Don Diablo, Calvin Harris, Robin Schulz czy Kygo.

uptone.pl: Doskonale wiemy, że za scenicznym show i taneczną muzą, kryje się ciężki proces produkcyjny. Który etap uważasz za najtrudniejszy?

ALEX L: Zdecydowanie etap końcowy 🙂 Kiedy utwór jest bliski finalizacji, a i tak ciągle nowe pomysły nie pozwalają mi go skończyć. Każdy etap produkcji niesie ze sobą raz przyjemne, a raz ciężkie chwile. Mimo to, kocham to co robię.

uptone.pl: Dzięki Ci za te kilka słów!

ALEX L: Dzięki!

ALEX L, czyli Aleksander Stanisław Łabendziński to polsko-szwajcarski producent i kompozytor muzyki elektronicznej, DJ związany z polską i międzynarodową sceną EDM (Electronic Dance Music). W swojej pracy łączy elementy współczesnego, melodyjnego popu z rytmicznym i szybkim brzmieniem tanecznej muzyki klubowej, czerpiącej z nurtu eurodance lat 90, house czy electro. Muzyką zainteresował się już w wieku 8 lat, kiedy to rozpoczął naukę gry na gitarze. Teoretyczne przygotowanie muzyczne, umiejętność kompozycji i zapisu nutowego oraz wprawę gry na fortepianie kształtował pod okiem dyrygenta i wychowawcy prof. Jana Dudkiewicza oraz prof. Urszuli Tarnowskiej, pedagoga Państwowej Szkoły Muzycznej oraz dra Marka Kuciapińskiego. Doskonale posługuje się również saksofonem. Zainspirowany twórczością takich artystów jak: Avicii, David Guetta, Martin Garrix, Don Diablo, Calvin Harris, Robin Schulz, Kygo, rozpoczął komponowanie utworów pod marką ALEX L.

Dopracowane brzmienie, stanowiące miksturę syntezatorów, agresywnego basu czy wpadających w ucho wokali, pozwoliło mu założyć w 2014 roku własne studio muzyczne. Współpracował z takimi artystami jak Jessica Jolia, Luca Pretolesi, Lindsay Willinger, Maciej Polański, Marek Walaszek, Anna Yarbrough, Julian Spiro, Cezary Magiera. W poszukiwaniu brzmienia towarzyszy mu także światowej klasy producent i przyjaciel Avicii’ego – Austin Leeds. Prywatnie jest zapalonym podróżnikiem 🙂

Więcej szczegółów o artyście:
https://www.facebook.com/alexl.music
http://www.alex-l.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here