Niedzielne popołudnie przy “Story of 82” Krzysztofa Pacana

0

W połowie października premierę miał album Krzysztofa Pacana –  “Story of 82”. Drugi, w pełni autorski album artysty nawiązuje do daty jego urodzin i jest w pewnym sensie jego muzyczną autobiografią.

Będąc bardziej precyzyjnym, jest to autobiografia pewnego okresu muzycznego, gdyż 38 lat to dopiero początek muzycznej drogi, choć i tak już bardzo bogatej.

Pochlebne recenzje i komentarze mówią same za siebie i my z całą pewnością do nich się dołączamy. Świetna płyta, prawdziwy jazz, energetyczny, momentami nieco mroczny. Czuć w nich niesamowitą muzykalność, precyzję dźwiękową oraz ducha opowiadanej historii.

Jazz dla wszystkich, czyli jazz jaki lubię!

Choć muzycy tego gatunku często celują w dość wąską grupę swoich słuchaczy, udowadniając swój kunszt artystyczny i techniczny, tak według mnie ta płyta jest dla wszystkich. Nie chcę powiedzieć, że jest to “muzyka łatwa i przyjemna” w złym znaczeniu tego słowa. Wręcz przeciwnie. Stworzenie muzycznej historii i obrazów dźwiękowych, które z jednej strony są pełnym ekspresji emocjonalnym wyrazem na najwyższym poziomie artystycznym, a z drugiej podane w przyjaznej dźwiękowej formie, jest sztuką jeszcze trudniejszą, która mnie przekonała w 100%! Muzyka zawarta w “Story of 82” brzmi klasycznie i przypomina mi klimat płyt na których sam się wychowywałem jednak czuć w nich polot i świeżość jakiej oczekuje od współczesnych twórców.

Krzysztof Pacan to kontrabasista, gitarzysta basowy, producent i kompozytor – muzyk aktywny na scenie od przeszło dwudziestu lat. Współpracował z szeregiem znakomitych artystów, żeby wspomnieć tylko Janusza Muniaka, Zbigniewa Namysłowskiego czy Urszulę Dudziak. Zagrał dziesiątki koncertów w przeróżnych składach na całym świecie. Jego debiutancka płyta, Facing the Challenge, spotkała się ze świetnym odbiorem i była nominowana do Fryderyka w kategorii Jazzowy Debiut Roku, a Story of 82 to drugi w pełni autorski album Krzysztofa Pacana.

“Tytuł nawiązuje do daty moich urodzin. Nowy krążek to w pewnym sensie moja muzyczna autobiografia, podsumowanie, ale też określenie kierunku w którym chciałbym dalej podążać.”

– wyjaśnia muzyk

W przeciwieństwie do pierwszej płyty, Story of 82 zostało w całości zarejestrowane w kwartecie.

Długo myślałem nad odpowiednim składem i byłem bardzo szczęśliwy, kiedy wszyscy muzycy przyjęli moje zaproszenie. Każdy z nich jest wielkim indywidualistą, który obok prowadzenia własnych zespołów potrafi także z ogromnym zaangażowaniem współtworzyć czyjąś muzyczną wizję

– tłumaczy lider.

Swoje podejście do kompozycji Krzysztof Pacan przybliża w następujący sposób:

“Z racji tego, że od lat działam na wielu muzycznych płaszczyznach, naturalnym jest, że moja twórczość przesiąknięta jest wieloma gatunkami. Dużą część swojego brzmienia i myślenia o muzyce zawdzięczam wybitnym twórcom, z którymi miałem okazję spotykać się tak na scenie, jak i poza nią. Muszę tu wymienić swojego mistrza Gary’ego Peacocka, ale także Tomasza Stańko czy Adama Pierończyka.

Jak zatem określić stylistykę Story of 82? Tradycja jest czymś od czego warto wyjść, ale później w umiejętny sposób można się jej wymykać. Uważam, że najbardziej wartościowe rzeczy rodzą się pod wpływem wcześniej ugruntowanych ścieżek – wierzę w umiejętną fuzję starego z nowym, natomiast muzyka tworzona w oderwaniu od znajomości podstaw i tradycji często brzmi karykaturalnie. Dlatego staram się łączyć wpływy mistrzów z lat 60. z moim autorskim podejściem i oryginalymi melodiami.”

– podsumowuje Krzysiek

Więcej o artyście:
https://www.facebook.com/KrzysztofPacanMusic

Płyta dostępna jest już na większości platform cyfrowych w tym Spotify czy Tidal. Możecie także nabyć wersję fizyczną CD w sklepie online krakowskiej wytwórni Audio Cave: TUTAJ. W przygotowaniach także winyl!

Skład:

 • Krzysztof Pacan – gitara basowa
 • Piotr Wyleżoł – fortepian
 • Radek Nowicki – saksofon tenorowy i sopranowy
 • Krzysztof Dziedzic – perkusja
 • Marta Zalewska – viola da gamba i fidel renesansowa

Lista utworów:

 1. Story of 82
 2. Ggantija Temples
 3. Three Four Ballad
 4. Space Impact
 5. Serotonin Inhibitors
 6. Interlude I II III IV
 7. A Little More to the Story

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here