Cristina Branco – kolejna wielka gwiazda fado we Wrocławiu

0

Cierpienie, tęsknota czy uczucie bezsilności w kontakcie z nieugiętym losem – to odcienie emocji, o których traktują, wywodzące się z biednych dzielnic portowych Portugalii pieśni fado.

Gatunek ten w świecie rozsławiły głosy Amalii Rodrigues, Any Moury, Misi czy niedawno goszczącej we Wrocławiu na Ethno Jazz Festival – Marizy. A do tego zacnego grona młodych, uzdolnionych portugalskich pieśniarek od ponad dekady zalicza się także urodzona w ojczyźnie fado Cristina Branco.

Przed sięgnięciem po fado, zainteresowania Cristiny Branco krążyły wokół jazzu i innych odmian tradycyjnej muzyki portugalskiej. W świat melancholijnych pieśni wprowadził ją jej dziadek przedstawiając dokonania królowej tego gatunku Amalii Rodrigues. Branco, podobnie jak Mariza, nie boi się eksperymentować zarówno z warstwą liryczną jak i brzmieniową, nie zrywa z tradycją, lecz szuka tego, co w niej najlepsze i prezentuje w bardzo osobisty, przepełniony emocją sposób. Słychać przy tym szczególnie jej dawne fascynacje jazzem.

Kariera zapisana na ponad dziesięciu albumach, a także doświadczenia setek koncertów na całym świecie, stawia Cristinę Branco i jej twórczość między wyrafinowaniem i tradycją, a muzyczną innowacją.

Jesienią 2016 roku został wydany nowy album  Menina. Menina przedstawia utwory napisane dla Cristiny Branco przez nowych kompozytorów z różnych zakątków muzyki portugalskiej: Pedro da Silva Martins i Luís Martins (Deolinda), Mario Laginha oraz autorów tekstów: Kalaf (Buraka Som Sistema) i znanego pisarza António Lobo Antunes.

Podczas koncertów artystce towarzyszy zespół w składzie:
Bernardo Moreira – kontrabas,
Luis Figueiredo – fortepian,
Bernardo Couto – portugalska gitara.

Jedyny polski koncert artystki odbędzie się 17 marca 2017 o godzinie 20:00 w Sali Gotyckiej klubu Stary Klasztor we Wrocławiu.

Bilety w cenach:
100 zł – I miejsca,
75 zł – II miejsca,
60 zł – miejsca stojące,
45 zł – wejściówki stojące (studenci i uczniowie)

Bilety dostępne w sieci salonów Empik, Saturn i MediaMarkt w całej Polsce oraz w serwisach: www.biletin.pl, www.ticketpro.pl, www.ebilet.pl, www.eventim.pl, www.biletyna.pl. Możliwe są również rezerwacje biletów pod adresem [email protected]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj