Jim Dunlop PRIME GRIP DELRIN 500: co kryje ta tajemnicza nazwa?

0

Jim Dunlop jest jednym z największych jeśli nie największym producentem akcesoriów gitarowych na świecie. W jego szerokiej ofercie dość ważną pozycję zajmują kostki/piórka gitarowe, a ich rodzajów jest blisko 20. Seria Prime Grip Delrin 500 jest jedną z nich!

Z czego zatem zrobiona jest tytułowa kostka gitarowa, lub piórko tudzież plektron? 🙂

Delrin to słowo klucz! Sięgając do historii i pierwszych przyrządów służących do szarpania strun, wykonywano je z szylkretu, drewna, kości zwierząt, skór zwierzęcych, ptasich piór, metalu. Obecnie najpopularniejszym materiałem jest tworzywo sztuczne, potocznie nazywane plastikiem. Tutaj jednak znowu zaczynają się schody ponieważ rodzajów tworzywa sztucznego jest mnóstwo, jednak tytułowy Delrin zajmuje priorytetowe miejsce wśród materiałów służących do wytwarzania kostek gitarowych. Delrin 500 jest jednym z jego rodzajów.

Delrin 500 to rodzaj homopolimeru polioksymetylenu 😀 , który charakteryzuje się wysoką strukturą krystaliczną i dużą płynnością stopu, dającą idealne wypełnienie form o cienkich ściankach. Jest to tworzywo łączące w sobie niski współczynnik tarcia i wysoką odporność na zużycie ze sztywnością i wytrzymałością.

Posiada szeroki zakres temperatur pracy -40C do 120C (przy ostrych i gorących solówkach to bardzo ważne 😉 ), idealną kompatybilność z innymi polimerami, a także wysoką stabilność wymiarową. Tworzywo to bardzo dobrze znosi także proces barwienia, co w przypadku kostek gitarowych odgrywa ważną rolę.

Wszystkie te w/w teoretyczne pierdoły 🙂 mają oczywiste znaczenie w technologii produkcji kostek gitarowych. Oczywiście sam materiał nie jest jeszcze kluczem do sukcesu udanego produktu. Specjaliści firmy Jim Dunlop poddają go potem odpowiedniej obróbce, ustalaniu jego gęstości, grubości, twardości, kształty i koloru.

Jim Dunlop Delrin 500 Prime Grip to kostki o standardowym kształcie, wykonane właśnie z materiału Delrin 500 ze specjalnie przygotowaną chropowatą powierzchnią zapewniają pewny chwyt (stąd w nazwie także Prime Grip). Nie wyślizgują się spomiędzy palców co znacznie ułatwia grę zwłaszcza początkującym gitarzystom, pozwalając skupić się na grze, a nie na utrzymaniu kostki w palcach.

Dostępne są w 6 rozmiarach grubości: .46mm, .71mm, .96mm, 1.14mm, 1.5mm oraz 2.0mm

Piórka o mniejszej grubości są doskonałe do akustycznej gry akordowej, podczas gdy kostki o nieco większej grubości i twardości sprzyjają grze agresywnej z silnym atakiem więc doskonale “leżą” w palcach rockmanom.

Więcej szczegółów:
Producent: https://www.jimdunlop.com
Dystrybutor: http://www.musicdealer.pl

Zapraszamy także do artykułu:

Jim Dunlop Prime Grip Delrin 500 Guitar Pick – kostka, która zadowoli każdego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here