Czy warto ubezpieczyć swój instrument? Kilka porad na co zwrócić baczną uwagę!

1

Coraz częściej na rynku można spotkać oferty ubezpieczenia innego aniżeli tylko samochód, mieszkanie, czy w końcu życie. Od pewnego czasu poszerzyła się również oferta ubezpieczenia chociażby instrumentu muzycznego. Czy warto dokonać tego typu zakupy? I na co zwrócić szczególną uwagę?

Tak naprawdę, ubezpieczenie instrumentu muzycznego możliwe jest w Polsce od bardzo wielu lat. Jednak status finansowy obywateli naszego kraju, ale i też niegdysiejszy brak możliwości wyjazdu z kraju powodowały, że na rynku nie było zbyt wielu ofert ubezpieczenia instrumentów muzycznych.
To jednak się zmieniło wraz z coraz większą zamożnością Polaków i przemianą ustrojową.
Do ofert ubezpieczenia samochodu, domu czy też własnego życia, firmy ubezpieczeniowe dorzuciły możliwość zabezpieczenia się nie tylko z powodu utraty urody, tudzież utraty pracy, ale i również instrumentów muzycznych.

Co człowiek, to przypadek. I tak, warto zastanowić się czy w ogóle ubezpieczenie będzie nam potrzebne. Jeśli jesteśmy hobbystami, którzy wiozą tramwajem czy też samochodem gitarę wartą maksymalnie 2000 PLN, to ubezpieczenie wydaje się w takiej sytuacji niekoniecznie rozsądnym wydatkiem.
Jeśli natomiast na uprawianiu sztuki zarabiamy, a gitara, czy też klarnet lub skrzypce są naszym źródłem dochodu, wtedy zaiste warto zastanowić się nad ubezpieczeniem naszego instrumentu.
Ubezpieczenie takie zazwyczaj nie kosztuje majątku, o ile nasze skrzypce to nie Stradivarius wart kilkaset tysięcy euro, a gitara, to nie wylicytowany instrument Elvisa Presleya za, bagatela, milion zielonych, pachnących dolarów.

Jednym z ważnych parametrów oferty ubezpieczeniowej, nota bene podobnie jak w przypadku standardowego OC na samochód, jest tzw. udział własny w szkodzie.
Zwróćcie na to baczną uwagę przebierając w ofertach, gdyż udział własny będzie miał ogromny wpływ na cenę końcową oferty.
Tym samym, gdy ubezpieczyciel będzie miał ponieść 100% szkody, a Wy 0%, to ubezpieczenie takie będzie na pewno dużo droższe, aniżeli to z udziałem własnym np. 5000 PLN. Co to oznacza?
Ni mniej, ni więcej, uszczerbek na Waszej gitarze (rysa, odprysk) podczas transportu, wyceniony na kwotę mieszczącą się w Waszym udziale poniesiecie Wy. Wszystko wycenione ponad tę kwotę, opłacane będzie przez firmę ubezpieczeniową.

Kolejnym ważnym punktem, który znajdziecie pewnie w każdej ofercie, to enigmatyczne zdanie brzmiące: należy dołożyć wszelkich starań, by instrument był prawidłowo transportowany i przetrzymywany.
To zdanie, to jedna z najczęstszych form uniknięcia ponoszenia kosztów przez firmy ubezpieczeniowe.

Zatem czy warto ubezpieczać swój instrument muzyczny?
Naszym zdaniem tak. Jednak należy dokładnie się zastanowić, czy jest to konieczne i opłacalne. A gdy podejmiemy już taką decyzję, upewnijmy się, że ubezpieczyciel nie chce jedynie wygrzebać z naszych kieszeni zbyt dużo talarów 🙂

Ogólne Warunki Ubezpieczenia to z perspektywy interpretacji zapisów polisy dokument najważniejszy dla Ubezpieczonego. Mówi zarówno o prawach jak i obowiązkach na tyle jasno, że nawet zniechęcony do biurokracji klient, powinien poświęcić chwilę na zrozumienie OWU.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here