Ibanez AAD50CE w tegorocznym, nowym wykończeniu Light Brown Sunburst Low Gloss (LBS) to wysokiej jakości i jednocześnie stosunkowo niedroga gitara elektro-akustyczna wchodząca w skład serii Advanced Acoustic. Jeśli zatem szukasz uniwersalnego modelu o szerokich możliwościach brzmieniowych to warto zainteresować się tym modelem!

Nowa serię gitar akustycznych Advanced Acoustic od japońskiego Ibaneza zadebiutowała na rynku w 2020 roku. Był to ważny krok w długiej i bogatej tradycji tworzenia gitar akustycznych przez Ibaneza. Producent, opierając się na dotychczasowym doświadczeniu i wiedzy, postanowił stworzyć ją zupełnie od nowa wprowadzając rozwiązania, która okazały się kluczem do sukcesu całej serii.

Ibanez-Advanced-Acoustic
Ibanez Advanced Acoustic Series

Testowany przez na Ibanez AAD50CE to model, który wzbogacił tę linię w ubiegłym roku, a w tym producent dodał nowe wykończenie Light Brown Sunburst Low Gloss (LBS). I choć w hierarchii jest to najniższy model w serii, oferowany także bez elektroniki (AAD50) i przeznaczony głównie dla początkujących gitarzystów, to naszym zdaniem spełni on oczekiwania także bardziej zaawansowanych użytkowników, pragnących poszerzyć swoje muzyczne horyzonty.

Zapraszamy do naszego materiału video!

Budowa i wygląd

Gitary z serii AAD od Ibaneza znane są z solidnej konstrukcji i estetycznego wyglądu, a AAD50CE potwierdza tę regułą. Posiada ona przeprojektowane i powiększone o 5% pudło rezonansowe nazwane “Grand Dreadnought”, które zapewnia głębokie basy i szerokie brzmienie. Wierzch gitary wykonany został z litej świerkowej płyty rezonansowej, co przekłada się na klarowność i pewną projekcję dźwięku. Tył i boki wykonane są z drewna sapele, co dodaje ciepła i bogactwa brzmienia.

Ibanez AAD50CE-LBS

Cała seria i również ten model posiada ożebrowanie X-M Bracing topu gitary, które wzmacnia konstrukcję oraz skutecznie przenosi wibrację strun poprzez mostek na korpus i wpływa na szeroki zakres dynamiki i wysoką responsywność instrumentu.

Ibanez-XM-Bracing

Na uwagę zasługuje także główka nowej serii. Zwężający się kształt wygląda niezwykle oryginalnie ale nie jest on jedynie zabiegiem wizualnym. Przede wszystkim zmniejsza on wagę przedniej części instrumentu poprawiając odpowiedni balans i wyważenie.

Ibanez AAD50CE-LBS

Do tego proste ułożenie strun, ma zwiększyć stabilność stroju i zminimalizować efekt bocznego skręcania gryfu. Na główce zaś sprawdzone i solidne chromowane klucze, które pewnie trzymają strój.

Jak na markę Ibanez przystało jakość wykonania, wykończenia i dopracowania jest na najwyższym poziomie mimo stosunkowo niewysokiej ceny za ten model. Nie ma się naprawdę czego przyczepić.

Brzmienie

Ibanez AAD50CE oferuje dobrze zbalansowane brzmienie, zarówno w trybie akustycznym, jak i podłączonym do wzmacniacza. Drewniane pudło rezonansowe zapewnia głębokie choć nieprzesadne basy, bardzo pełne i klarowne średnie tony, czyli zakres, w którym właśnie gitara akustyczna powinna brzmieć najlepiej, uzupełnione o niezbyt szkliste tony wysokie co także należy zaliczyć do zalet tej gitary.

Ibanez AEQ-TP2

Dobrze dobrana elektronika w postaci przetwornika Ibanez T-bar i przedwzmacniacza Ibanez AEQ-TP2 z wbudowanym tunerem i 2-pasmowym EQ, przekłada ten pełny akustyczny dźwięk na dowolny wzmacniacz, pozwalając zabrzmieć jeszcze głośniej jeśli tylko jest taka potrzeba nawet w stereo!

Ibanez AAD50CE LBS

Jak to możliwe? To z kolej zasługa dwóch wejść: xlr i jack, które pozwolą Wam w zależności od potrzeb i sytuacji wybrać konkretne wejście lub je połączyć i odpowiednio zmiksować uzyskując sprecyzowane brzmienie.

Grywalność

Ibanez AAD50CE LBS

Gitara AAD50CE posiada solidny i komfortowy gryf, wykonany z drewna Okoume z podstrunnicą wykonaną z egzotycznego drewna Purpleheart. Gładkie wykończenie gryfu oraz dobrze spasowane progi sprawiają, że poruszanie się po nim jest bardzo przyjemne i komfortowe co z pewnością docenią zarówno początkujący jak i bardziej zaawansowani gitarzyści. Do tego zastosowany głęboki cutaway przy 18. progu umożliwia bezproblemowy dostęp do najwyższych dźwięków.

Podsumowanie

Ibanez AAD50CE LBS

Gitara elektroakustyczna Ibanez AAD50CE to solidnie wykonany instrument o pełnym brzmieniu i atrakcyjnym wyglądzie w przystępnej cenie. Jeśli zastanawialiście się kiedykolwiek jak powinna wyglądać wzorcowa i dostępna dla szerokiego grona muzyków gitara akustyczna to ten model jest najlepszym przykładem. Bardzo dobra grywalność, niezawodna elektronika, wbudowany tuner, pewny strój i szeroki zakres dynamiczny. Czegóż chcieć więcej? No może jakiegoś porządnego pokrowca w zestawie, ale o niego musicie się już sami postarać 😉

Sugerowana cena: ok 1.300 PLN

Ibanez AAD50CE-LBS

Specyfikacja techniczna:

 • Kształt: Grand Dreadnought + Cutaway
 • Top: Lity świerk Sitka
 • Tył i boki: sapele
 • Gryf: AAD Okoume
 • Podstrunnica: Purpleheart
 • Klucze: Chrome Die-cast tuners(1:18 gear ratio)
 • Mostek: Purpleheart
 • Pickup: Ibanez T-bar Undersaddle
 • Preamp: Ibanez AEQ-TP2 preamp w/Onboard tuner
 • Struny: D’Addario® EXP16 (.012/.016/.024/.032/.042/.053)
 • Kolor: LBS : Light Brown Sunburst

Więcej szczegółów
Producent: https://www.ibanez.com
Dystrybutor: http://www.meinldistribution.pl