Ibanez Advanced Acoustic Series, premiera najnowszej linii gitar akustycznych

2
Ibanez-Advanced-Acoustic
Ibanez-Advanced-Acoustic

Firma Ibanez Guitars zaprezentowała nową serię gitar akustycznych Advanced Acoustic. Jak zapewnia producent, nowa linia gitar to ważny krok naprzód w długiej i bogatej tradycji gitary akustycznej, przenoszący ten instrument na nowy poziom. Przyjrzyjmy się im zatem bliżej…

“Seria Advanced Acoustic została zaprojektowana od podstaw, aby zapewnić bogatsze, jaśniejsze i głośniejsze brzmienie z niespotykanie szerokim zakresem dynamicznym. Zaowocowało to także zupełnie nowymi wrażeniami akustycznymi.”

– komentuje producent

Ze względu na nieco większe niż typowe proporcje, zdecydowano nazwać się ten nowy kształt korpusu “Grand Dreadnought”. Unowocześniony projekt zapewnić ma potężne brzmienie, a dzięki szczególnej uwadze skupionej na ergonomii, gwarantować będzie także niezwykłą wygodę gry. Nie bez znaczenia jest także ożebrowanie X-M Bracing topu gitary, które wzmacnia konstrukcję oraz skutecznie przenosi wibrację strun poprzez mostek na korpus i wpływa na szeroki zakres dynamiki i wysoką responsywność instrumentu.

Na uwagę zasługuje także główka nowej serii. Zwężający się kształt wygląda niezwykle oryginalnie i zmniejsza wagę przedniej części instrumentu poprawiając odpowiedni balans i wyważenie. Do tego proste ułożenie strun, które ma zwiększyć stabilność stroju i zminimalizować efekt bocznego skręcania gryfu.

Rodzaje drewna użyte do budowy instrumentu to Okoume na bokach i tylnej płycie. Do budowy gryfu użyto drewno Nyatoh, które dodatkowo zostało poddane procesowi termicznego suszenia i starzenia (Thermo Aged). Posiada profil Low Oval Grip ułatwiający grę akordową oraz podstrunnicę o zaokrąglonych krawędziach. Na topie czterech modeli znajdziemy świerk sitka, a w piątym drewno okoume.

Każdy z modeli posiada 20 progów, menzura wynosi 651 mm, promień podstrunnicy 400 mm, a szerokość siodełka 43 mm. Zastosowane w nich chromowane klucze Die-cast o przełożeniu 18:1 a w komplecie otrzymamy komplet strun D’Addario XTAPB1253.

W skład serii wchodzą modele:

Ibanez AAD300CE

Ibanez AAD300CE to flagowy model, posiadający lity top ze świerku sitka oraz podstrunnicę i mostek scalloped z hebanu macassar. Do tego czarny binding topu i płyty tylnej, drewniane ożyłkowanie topu oraz rozeta zdobiona pierścieniami z drewna i bindingiem. Na pokładzie znajdziemy także drewniane markery, wykonane z klonu, świecące w ciemnościach boczne znaczniki pozycji oraz siodełka z kości.

Elektronika obejmuje magnetyczny przetwornik Ibanez AP11 oraz umieszczony pod mostkiem Contact Pickup, który składa się z trzech przetworników zapewniających organiczną czystość każdej nuty i naturalnie odtwarzający wszelkie techniki perkusyjne podczas gry. Odpowiada także za głębię tonu i przejrzystość wzmocnionego dźwięku. Preamp Ibanez Custom Electronics posiada podwójną regulację Volume – oddzielną dla obydwu pickupów. Instrument wyposażono także w podwójne gniazdo wyjściowe (Mono Out / Stereo Out).


Ibanez AAD170CE

Ibanez AAD170CE posiada lity top ze świerku sitka oraz podstrunnicę i mostek scalloped z drewna Ovangkol, a także czarny binding topu i płyty tylnej, rozetę zdobioną pierścieniami z drewna i bindingiem, białe znaczniki pozycji i siodełka z kości. Na elektronikę składa się magnetyczny przetwornik Ibanez AP11 oraz preamp Ibanez Custom Electronics z kontrolą Volume i Tone i wyjściem 1/4″ jack.


Ibanez AAD100E

Ibanez AAD100E posiada lity top ze świerku sitka oraz podstrunnicę i mostek scalloped z drewna Ovangkol, a także czarny binding topu i płyty tylnej, rozetę zdobioną pierścieniami z drewna, białe znaczniki pozycji i plastikowe siodełka. Pokładowa elektronika obejmuje niewielki, magnetyczny przetwornik Ibanez AP11 oraz preamp Ibanez Custom Electronics z kontrolą Volume i Tone i wyjściem 1/4″ jack. Przetwornik AP11 został umieszczony w taki sposób, aby nie hamować naturalnych wibracji topu, a jego charakterystyka pozwala na zachowanie naturalnego i przejrzystego, akustycznego brzmienia instrumentu.


Ibanez AAD100

Ibanez AAD100 posiada lity top ze świerku sitka oraz podstrunnicę i mostek scalloped z drewna Ovangkol, a także czarny binding topu i płyty tylnej, rozetę zdobioną pierścieniami z drewna, białe znaczniki pozycji i plastikowe siodełka.


Ibanez AAD140

Ibanez AAD140 posiada lity top z drewna okoume oraz podstrunnicę i mostek scalloped z drewna Ovangkol, a także czarny binding topu i płyty tylnej, rozetę zdobioną pierścieniami z drewna, białe znaczniki pozycji i plastikowe siodełka.

Więcej szczegółów
Producent: https://www.ibanez.com
Dystrybutor: http://www.meinldistribution.pl

2 KOMENTARZE

  1. […] Gitary akustyczne Ibanez Advanced Acoustic zadebiutowały na rynku w 2020 roku szybko zyskując spore zainteresowania wśród akustycznych gitarzystów. Stało się tak za sprawą nowo zaprojektowanego korpusu o nazwie Grand Dreadnought, a także innowacyjnemu ożebrowaniu X-M Bracing. Pisaliśmy o tym naszym artykule: Ibanez Advanced Acoustic Series, premiera najnowszej linii gitar akustycznych. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj