Universal Audio LUNA już dostępny! Czy to koniec Console?

0
LUNA-Recording-System

Już można pobierać ze strony producenta oprogramowanie LUNA, czyli pierwszy i jednocześnie potężny system typu DAW od Universal Audio służący do tworzenia, nagrywania i produkcji muzyki! Czy to oznacza koniec oprogramowania Console?

Warto dodać, że na tem moment, jest ono dostępne jedynie na komputery z systemem MacOS i współpracuje jedynie z rodzimymi interfejsami audio, czyli modelami serii APOLLO oraz najmniejszym ARROW.

Czym jest LUNA?

Wszystkie szczegóły znajdzie także na stronie dystrybutora, firmy Audiostacja w linku: https://audiostacja.pl/luna-system-nagrywania-dla-interfejsow-apollo.

Można oczywiście powiedzieć, że jest to oprogramowanie typu DAW, których na rynku mnóstwo, także tych darmowych. Jednak takie stwierdzenie w przypadku tego programu od Universal Audio podobnie jak stwierdzenie, że interfejsy audio tego producenta są po prostu interfejsami, było by zbyt proste.

LUNA Recording System, bo tak w zasadzie brzmi jego pełna nazwa, to w połączeniu z interfejsami audio od UA, kompletny system nagraniowo-produkcyjny, który możemy nazwać cyfrowym systemem DAW, jednak jak przystało na tego producenta, czerpiący bardzo mocno z elementów analogowych, czyi emulacji. Dla osób które, znają zasady działania interfejsów audio od Universal Audio, temat może wydawać się znajomy. Dla wszystkich, którzy jeszcze nie wiedzą z “czym to się je” zapraszamy do naszych testów interfejsów od UA, a szczególnie do testu modelu Apollo x8, w którym dość szczegółowo wyjaśniamy wyjątkowość tej całej rodziny interfejsów i tzw. “emulacji”.

TEST: Universal Audio Apollo x8 – trening czyni mistrza!

TEST: Universal Audio Apollo x4. Profesjonalne studio nagrań na twoim biurku!

Wróćmy zatem do naszej LUNY…

LUNA Recording System, czyli kompleksowy system produkcyjny i do tego bezpłatny! Z tym ostatnim to oczywiście lekka przesada bo o ile bez problemu możemy ściągnąć oprogramowanie ze strony, tak bez interfejsu APOLLO lub ARROW, jest on bezużyteczny. Przypomnijmy raz jeszcze, że dostępny jedynie dla komputerów typu Macbook lub z system MacOS. Użyłem dlatego stwierdzenia “lub MacOS” ponieważ, zaczynają pojawiać się firmy, które przystosowują klasycznego laptopa do pracy na systemie MacOS, co pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Nie mamy pojęcia czy jest to legalne, ale wiemy, że możliwe.

LUNA vs. CONSOLE!

Czy to oznacza koniec, dla dedykowanego interfejsom audio od UA, oprogramowania CONSOLE? Póki co producent nic na ten temat nie wspomina, ale myślę, że nie musimy się o to obawiać w najbliższym czasie. Póki co bardziej obawiałbym się o popularność LUNY, która mimo, że oferuje świetne narzędzia to jest nowa i będzie wymagała od wielu użytkowników Console bądź innych programów DAW przestawienia swojego workflow. A to z pewnością trochę potrwa.

Luna oczywiście w dużym stopniu przypomina oprogramowanie Console zarówno pod względem szaty graficznej jak i interfejsu obsługi, gdyż poza klasycznym programem DAW, posiada elementy znane z Console, jak np. bądź przede wszystkim technologię/system UNISON, który pozwala uruchamiać wtyczki UAD bezpośrednio w torze nagraniowym lub odsłuchowym.

Latencja w programie LUNA

Latencja, czyli opóźnienie, a w zasadzie jej brak, był i jest nadal jedną z najważniejszych zalet i cech interfejsów od Universal Audio i zintegrowanego z nim oprogramowania Console, służącego do ich kontrolowania. Możliwość zapinania różnego rodzaju wtyczek bądź emulacji w czasie rzeczywistym jest czymś co zawsze wyróżniało te interfejsy. Czy LUNA mimo swojej o wiele bardziej złożonej strukturze również oferuje bezlatencyjny odsłuch? Tak! Producent nazwał to jako Accelerated Realtime Monitoring. 

Rozszerzenia

Powyższe elementy są tak naprawdę dopiero bazą wyjściową pewnym “komfortem” do tego czym będzie dla Was LUNA. Teraz zaczyna się dopiero prawdziwa zabawa albo praca – jak kto woli 😉 Bardzo trafnie obrazuje to poniższa grafika, którą przygotował producent.

Co ona nam mówi?

  • Po pierwsze, wbudowany moduł sumowania wszystkich torów sygnałowych, bazujący bowiem na precyzyjnej emulacji układu sumy 1272 z konsolet Neve serii 80.
  • Po drugie, Integrated Multitrack Tape, czyli zintegrowany emulator magnetofonu wielośladowego w postaci rozszerzenia OXIDE, Przewidziano też dostępność opcjonalnego rozszerzenia Extension Studer A800 Tape Recorder.
  • Po trzecie, wirtualne instrumenty z syntezatorami od MOOG Music na czele!

Czy to wszystko? Z pewnością nie, ale nie mieliśmy jeszcze czasu zagłębić się szczegółowo w temat, ale możecie być pewni, że wkrótce to nastąpi 😉

Póki co odsyłamy Was na stronę producenta oraz dystrybutora, gdzie znajdziecie mnóstwo informacji w temacie, a na kanele YouTube producenta, sporo materiałów instruktażowych video.

Więcej szczegółów
Producent: https://www.uaudio.com/luna
Dystrybutor: https://audiostacja.pl/luna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj