Steinberg kończy wspieranie wtyczek VST2!

0
steinberg-konczy-wsparcie-dla-vst2

Steinberg ogłosił, że w ciągu najbliższych 2 lat wsparcie dla wtyczek VST2 zostanie wycofane z ich aplikacji, czyli Cubase, Nuendo, Dorico i Wavelab, a własne pluginy marki będą dostępne już tylko w wersji VST3.

Jeśli nadal korzystacie z wtyczek VST2 w takich aplikacjach, jak Cubase, Nuendo, Dorico lub Wavelab, wkrótce będziecie musieli na dobre przesiąść się na VST3. Firma Steinberg planuje wycofanie wsparcia dla wtyczek VST2 w ciągu najbliższych 24 miesięcy, co oznacza ostatni krok w przejściu na VST3.

Już od dłuższego czasu wiadomo, że Steinberg zmierzał w kierunku wspierania tylko wtyczek VST3. Jest to o tyle zrozumiałe, że format VST3 istnieje już od 2008 roku – a w świecie komputerowym to bardzo długo. Już od 2018 firma nie udzielała licencji VST2 nowym deweloperom oprogramowania, mimo iż Cubase i inne aplikacje hostujące nadal obsługiwały standard VST2 – ale już niedługo!

VST2

Co to oznacza dla użytkowników? Posiadacze aktualnych wersji pluginów najbardziej popularnych firm nie powinni się martwić, bo zapewne wersja VST3 jest już oferowana lub będzie dostępna w niedalekiej przyszłości. Gorzej, jeśli będziemy chcieli wrócić do starszych projektów i starszych wtyczek, które być może nie były od kilku lat aktualizowane przez swoich twórców.

Na szczęście społeczność klientów Steinberg monitoruje sytuację, publikując na oficjalnym forum firmy listę wtyczek, które nie zostały jeszcze udostępnione jako VST3. Póki co sprawa dotyczyć będzie tylko aplikacji ze stajni Steinberga, ale należy się spodziewać, że za jakiś czas także pozostałe aplikacje DAW porzucą przestarzały standard VST2.

Więcej szczegółów: https://www.steinberg.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj