Focusrite Clarett+ OctoPre to nowy, profesjonalny, ośmiokanałowy przedwzmacniacz mikrofonowy i zwycięzca tegorocznej edycji SOS Awards w swojej kategorii. Po tak pozytywnym przyjęciu urządzenia przez branżę muzyczną nie pozostało nam nic innego jak sprawdzić go w praktyce…

Focusrite Clarett+ OctoPre trafił do nas dzięki firmie Audiotech, która jest dystrybutorem marki w Polsce. Niedawno mieliśmy okazję testować interfejs audio Focusrite Scarlett 18i20, którego recenzję przeczytacie TUTAJ, więc z tym większą ciekawością przyjrzeliśmy się nowemu urządzeniu.

Zapraszamy Was do poniższego materiału video oraz recenzji:

BUDOWA – PANEL PRZEDNI

Zanim przejdziemy do samego brzmienia przyjrzyjmy się budowie testowanego przedwzmacniacza. Panel przedni to centrum sterowania naszym interfejsem. Znajdziemy tu nie tylko standardową kontrolę nad naszym preampem ale także sterowanie dodatkowymi i niezwykle przydatnymi funkcjami.

Focusrite Clarett+ OctoPre

Patrząc od prawej strony znajdziemy na nim: włącznik zasilania, przycisk wyboru ADAT/LINE, dalej przycisk wyboru częstotliwości próbkowania od 44,1 kHz do 192 kHz oraz przycisk wyboru zegara. Obok znajdziemy sekcję przycisków INSERT i AIR (góra) oraz INST 1 i INST 2 (dół), dalej wyświetlacz diodowy pokazujący poziom sygnału wejściowego dla wszystkich ośmiu wejść analogowych. Sposób ich działania został szerzej przedstawiony w powyższym materiale video, do którego Was zapraszamy, a na szczególną uwagę zasługuje funkcja wyboru ADAT/LINE, a także sekcja INSERT i AIR:

Przycisk ADAT/LINE

Funkcja wyboru pomiędzy ADAT/LINE to pierwsza bardzo przydatna (np. w sytuacjach live) i ciekawa opcja tego urządzenia. Przycisk ten umożliwia nam wypuszczenie wcześniej przygotowanego – np. w naszym programie DAW – materiału dźwiękowego w sposób analogowy. Jest to swoisty konwerter DAC, który pozwoli nam przetworzyć, a następnie wypuścić sygnał cyfrowy wyjściami analogowymi.

Przyciski INSERT i AIR

Sekcja INSERT i AIR pełni dwojaką funkcję. Po pierwsze, dzięki niej sterujemy wyborem INSERTU lub trybu AIR na wybranym kanale, a po drugie kontrolujemy na którym kanale, jaka funkcje jest w danym momencie aktywna.

Focusrite Clarett+ OctoPre

Po lewej stronie wyświetlacza znajduje się sekcja sterowania naszymi ośmioma preampami analogowymi, na który składa się główny potencjometr sterujący wzmocnieniem sygnału z umieszczoną obok diodą O/L (Over Load) sygnalizującą przesterowanie sygnału, a pod każdym z nim przycisk odpowiedzialny za uruchomienie wspomnianego wcześniej INSERTU lub trybu AIR.

Czym jest Tryb AIR?

Producent w testowanym przez nas przedwzmacniaczu mikrofonowym Clarett+ OctoPre, jak i wcześniej testowanym interfejsie Scarlett 18i20, zaoferował nam możliwość nagrywania zarówno z płaską charakterystyką częstotliwościową oferowaną przez wbudowane preampy jak i właśnie z opcją AIR.

Focusrite_Console

Tryb AIR ma nas zbliżyć do brzmienia legendarnej konsolety Focusrite ISA, która była niezwykle ceniona i wykorzystywana podczas wielu świetnych nagrań. Jej popularność sprawiła, że producent zaczął później tworzyć na jej bazie same preampy jak np. Focusrite ISA Two, a następnie wykorzystywać ich obwody w interfejsach i przedwzmacniaczach, które mają za zadanie zbliżyć nas do tego magicznego brzmienia kultowej konsolety. Oczywiście poza samą charakterystyką częstotliwością preampu ważne są także inne czynniki i podzespoły, które wpływają na brzmienie całości dlatego nie jest to oddanie brzmienia jeden do jednego ale na pewno jest to inny i ciekawy “kolor brzmienia”, który możemy wykorzystać w naszych nagraniach, a jego próbkę możliwości znajdziecie w naszym materiale video.

Focusrite Clarett+ OctoPre

Za wspomnianą sekcją sterowania preampami mamy jeszcze oczywiście przyciski załączające zasilanie phantom +48, którego będziemy potrzebować w przypadku chęci skorzystania z mikrofonów pojemnościowych. Podobnie jak w przypadku interfejsu Scarlett 18i20, zasilanie phantom włączane jest sekcjami dla kanałów 1-4 i/lub 5-8.

Kończąc przedstawianie panelu przedniego znajdziemy na nim jeszcze dwa pierwsze analogowe wejścia typu Combo (xlr/jack), które mogą być także wejściami wysokoimpedancyjnymi dla gitar elektrycznych czy basowych, a uruchamiamy je za pomocą wspomnianych wcześniej przycisków INST 1 i INST 2.

BUDOWA – PANEL TYLNY

Focusrite Clarett+ OctoPre

Z tyłu naszego preampu mamy następnych sześć wejść typu combo (xlr/jack), a także kolejną ciekawą rzecz, mianowicie wejścia INSERT dla wszystkich ośmiu kanałów. Wejścia insertowe z pomocą kabla insertowego, który oczywiście musimy nabyć oddzielnie, pozwalają nam skorzystać np. z procesora dynamiki czy equalizera odrazu podczas nagrywania ścieżki, oszczędzając jednocześnie wejście liniowe. Nieco szerzej zagadnienie to opisaliśmy w materiale video.

Focusrite Clarett+ OctoPre

Idąc dalej… Obok naszego ostatniego wyjścia analogowego mamy wyjścia liniowe 1-8 zrealizowane za pomocą connectora DB 25. Dalej wejście i wyjście na nasz zegar synchronizujący (Word Clock), dwa wejścia i wyjścia optyczne ADAT oraz gniazdo zasilania, a zasilacz oczywiście otrzymujemy w zestawie.

Całość urządzenia wykonana jest z solidnego metalu i oczywiście z odpowiednimi uchwytami do montażu w naszym systemie rackowym.

W praktyce

Focusrite Clarett+ OctoPre

Podobnie jak w przypadku interfejsu Scarlett 18i20, testowany przez nas Clarett+ OctoPre przeszedł chrzest bojowy nagrywając dla Was próbki perkusji, które możecie odsłuchać w naszym teście video. Materiał został nagrany zarówno z płaską charakterystyką częstotliwościową jak i w trybie AIR. Po ich wysłuchaniu da się zauważyć mocne strony brzmienia jego preampów. Jest nią bardzo duża szczegółowość, którą z pewnością wysłyszycie w wysokich częstotliwościach reprezentowanych przez blaszki perkusyjne. Tryb AIR to dodatkowy bardzo interesujący kolor do Waszej kolekcji brzmieniowej, który możecie wykorzystać w swoich nagraniach. O ile naszym zdaniem w przypadku nagrywanego przez nas zestawu perkusyjnego jest już nieco za jasny, to w przypadku rejestrowania ciemniejszego źródła może być bardzo ciekawą opcją brzmieniową. 

To dobre odwzorowanie wysokich częstotliwości wynika przede wszystkim z impedancji wejściowej zastosowanych preampów mikrofonowy która wynosi 6 co jest już bardzo dobrym studyjnym standardem!

Podsumowanie

Focusrite Clarett+ OctoPre

Testowany przez nas Focusrite Clarett+ OctoPre to naprawdę rewelacyjny, ośmiokanałowy przedwzmacniacz mikrofonowy, w którym ciężko było się doszukać jakichkolwiek wad. Oferuje naprawdę szereg bardzo ciekawych funkcji, chociażby takich jak konwersja DAC, Tryb AIR oraz możliwość zastosowania insertów, a wszystko podane z bardzo przyjaznym panelem sterowania, z którym poradzą sobie bez problemu także początkujący realizatorzy dźwięku. No i oczywiście brzmienie które jest absolutnie bez zastrzeżeń, czego przykładem są przygotowane przez nas próbki brzmieniowe. Wszystko to w cenie ok. 3.600 PLN, która jest jak najbardziej adekwatna do jakości i funkcjonalności.

Kuba Elfu Malinowski
uptopne.pl / Lunar Sounds

clarettplus-octopre

Więcej szczegółów
Producent: https://focusrite.com
Dystrybutor: www.audiotechpro.pl

Zapraszamy także do obejrzenia i wysłuchania bezpośredniego porównania preampów, testowanego przez nas interfejsu audio Focusrite Scarlett 18i20 oraz przedstawionego w tym teście Focusrite Clarett+ OctoPre:

PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd
Brzmienie
Funkcjonalność
Cena / Jakość
Poprzedni artykułKRK Classic 8 – duże monitory za nieduże pieniądze [RECENZJA]
Następny artykułZoom UAC-832: nowy, 8-kanałowy interfejs audio z 32-bitową technologią nagrywania!
uptone.pl
uptone.pl to codzienna porcja informacji z branży muzycznej. Nowinki sprzętowe, muzyczne, koncerty, warsztaty, testy, wydarzenia...
przedwzmacniacz-mikrofonowy-focusrite-clarett-octopre-test-videoTestowany przez nas Focusrite Clarett+ OctoPre to naprawdę rewelacyjny, ośmiokanałowy przedwzmacniacz mikrofonowy, w którym ciężko było się doszukać jakichkolwiek wad. Oferuje naprawdę szereg bardzo ciekawych funkcji chociażby takich jak konwersja DAC, Tryb AIR oraz możliwość zastosowania insertów, a wszystko podane z bardzo przyjaznym panelem sterowania, z którym poradzą sobie bez problemu także początkujący realizatorzy dźwięku. No i oczywiście brzmienie które jest absolutnie bez zastrzeżeń, czego przykładem są przygotowane przez nas próbki brzmieniowe. Wszystko to w cenie ok. 3.600 PLN, która jest jak najbardziej adekwatna do jakości i funkcjonalności.