Najpopularniejsze kontrolery typu PAD w 2017 roku!

3360

Pamiętacie czasy, kiedy wszelkiego rodzaju pady, kontrolery były traktowane przez muzyków z dużym przymrużeniem oka? Minęło dosłownie kilka lat, a sytuacja zmieniła się diametralnie…

Postęp technologiczny, otwartość na nowe technologie młodych muzyków i producentów, stworzyła z tych urządzeń, pełnoprawne i pełnowartościowe instrumenty o sporych możliwościach brzmieniowych, edycyjnych, a do tego bardzo mobilnych. Rynek sprzętowy zapełnia się nimi coraz bardziej, a potencjalnym użytkownikom coraz trudniej się w tym odnaleźć.

W związku z powyższym, przedstawiamy Wam kilka ciekawych i odmiennych od siebie pozycji, które na dzień dzisiejszy, cieszą się sporą popularnością. Niektóre świeżutkie, dopiero po premierze, inne trzymające się na rynku mocno od kilku nawet lat. Żeby nie było… Kolejność alfabetyczna według producentów 🙂


Ableton Push 2

Ableteon Push 2 to instrument nowej generacji, zaprojektowany i wykonany przez zespół Abletona, aby jego integrację z Live dopracować w jak najbardziej możliwy sposób. Od teraz współpraca Push i Live została wyniesiona na kolejny poziom, a wszytko po to, aby tworzyć beaty, melodie, akordy, pracować z samplami i rozwijać strukturę utworu bez potrzeby patrzenia na ekran komputera.

Push 2 pozwala na przeglądanie, odsłuchiwanie i wgrywanie dźwięków z Twoich ulubionych bibliotek. Wystarczy załadować brzmienia i grać nimi, używając 64 padów czułych na siłę docisku. Baw się brzmieniem używając 8-miu potencjometrów, które również reagują na dotyk. Tryb 16 padowy pozwala na jednoczesną grę w czasie rzeczywistym, sekwencjonowanie beat-ów oraz kontrolę długości pętli. Wielu z Was doceni również możliwość edycji parametrów dla każdego z padów osobno.

Cena od ok. 2800 PLN

Więcej info: 
www.ableton.com
www.nutron.pl


Akai MPC Live

Akai MPC Live i MPC X – o którym pisaliśmy TUTAJ – to legenda producenckiego sprzętu, która powróciła w nowej odsłonie. Jest to połączenie klasycznego pomysłu z dzisiejszą technologią.

Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy przy nowych MPC to dotykowy wyświetlacz HD. Oba modele wyposażone są także w program MPC software 2.0 i działają niezależnie bez użycia komputera choć jest też taka możliwość.  Na sample przeznaczone jest 16 gigabajtów pamięci w tym potężny 10 gigabajtowy bank. Posiadają wysokiej klasy efekty i brzmienie, które zadowoli każde ucho. Różnica pomiędzy tymi dwoma nowymi stacjami roboczymi to przeznaczenie – docelowe wykorzystanie.

Cena od ok. 5150 PLN

Więcej info:
www.mpc.akaipro.com
www.audiostacja.pl


Arturia BeatStep Pro

Arturia BeatStep Pro – o którym wspominaliśmy TUTAJ – to nowe rozwiązanie, które całkowicie zmieni Twoją pracę w studiu i na scenie. Gdziekolwiek jesteś i niezależnie od tego jakie urządzenia wykorzystujesz do gry, od teraz z łatwością przejmiesz nad nimi kontrolę w bardzo intuicyjny sposób.

BeatStep Pro wyposażony jest w dwa niezależne sekwencery: melodyjny i perkusyjny, które dostarczają tysiące pomysłów do wykorzystania w każdym momencie, a to wszystko przy pełnej kontroli wirtualnych instrumentów, urządzeń analogowych i cyfrowych, automatów perkusyjnych i aplikacji iPada. Bezpośredni dostęp do 16 projektów, z których każdy składa się z 16 na sekwencer melodyjny i 16 patternów na drum sekwencer. To daje łącznie ponad 4000 możliwych kombinacji na projekt!

Cena od ok. 1000 PLN

Więcej info:
www.arturia.com/beatstep-pro
www.audiotechpro.pl


IK Multimedia iRig Pads

iRig Pads to w pełni wyposażony, wyjątkowo mobilny kontroler z 16 padami do iPhone’a, iPada i iPoda touch, jak również do komputerów Mac i PC. Wyjątkowo uniwersalny system, niezależnie od tego, czy znajdujesz się na scenie, w studiu, czy w innym miejscu. Świetny towarzysz podróży dla mobilnych producentów muzyki elektronicznej.

Dzięki cienkiej, kompaktowej i lekkiej konstrukcji z łatwością zmieści się do każdego plecaka lub torby na laptopa. W celu uzyskania jeszcze większej mobilności, został zaprojektowany w taki sposób, aby pobierał jak najmniej energii, co oznacza, że jest w pełni sprawny natychmiast po podłączeniu go do urządzenia – nie potrzebujesz zasilacza. Po prostu podłącz go do Twojego iPhone’a, iPada lub Poda touch przy pomocy dołączonego kabla Lightning (kabel do złącza 30–pinowego sprzedawany jest osobno) lub komputera Mac lub PC przy pomocy dołączonego kabla USB.

Cena od ok. 570 PLN

Więcej info:
www.ikmultimedia.com
www.audiostacja.pl


Korg padKontrol

Całkowicie nowy PadKontrol firm KORG dołącza do nowej linii kontrolerów tejże firmy. Urządzenie dodaje nowy wymiar do tradycyjnej kontroli klawiatury. Pozwala modyfikować dźwięk dzięki przypisywalnemu padowi X-Y, 16 czułym na nacisk padom z podświetleniem, przypisywalnym pokrętłom i przyciskom. Całość wieńczy 7-segmentowy, 3-cyfrowy wyświetlacz.

Cena od ok. 650 PLN

Więcej info:
www.korg.com
www.megamusic.pl


Livid Instruments Base II

Livid Instruments Base II to kontroler midi wyposażony w 32 dynamiczne pady, 8 dotykowych przycisków funkcyjnych i 9 dotykowych suwaków pojemnościowych z pełnym podświetleniem RGB LED.

Base II pozwala na integrację z twoim DAW w celu kontroli instrumentów czy budowaniu przebiegów. Podstawowym elementem kontrolera to 32 czułe na dotyk pady posiadające delikatny Aftertouch przydatny do gry na instrumentach. Do tego dziewięć dotykowych sliderów dających natychmiastowy dostęp do kanałów, tracków czy zmiany parametrów efektów. Livid Instruments Base II dostarczony jest z Edytorem pozwalającym na niestandardowe ustawienia map, kolorów bez względu na to, jakiego oprogramowania używasz. W tej chwili kontroler posiada zaawansowane mapy do takich programoow jak Ableton Live , BitWig oraz Reason.

Cena od ok. 1150 PLN

Więcej info:
www.lividinstruments.com
www.skylark.com.pl


Native Instruments Maschine

Na dzień dzisiejszy, najnowszy model to wersja Maschine MK3 – o której pisaliśmy TUTAJ – czyli już trzecia generacja tego instrumentu, stworzona z myślą o produkcji muzycznej. Szybki, intuicyjny i wygodny interfejs umożliwia tworzenie muzyki w czasie rzeczywistym w studiu i na scenie.

Zintegrowany system zawiera kontroler i oprogramowanie. Funkcje samplera, sequencera, miksera, procesora efektów itd. Potężna 8GB biblioteka brzmień (sample, loopy, drum kits i gotowe patterny), biblioteka KOMPLETE 11 SELECT, 25 wysokiej jakości studyjnych efektów zawierających filtry, EQ, delay, pogłosy i kompresory. Nowością w porównaniu do poprzednich wersji są dwa, wysokiej rozdzielczości kolorowe wyświetlacze RGB ułatwiające pracę. Za główne obsługę odpowiada 16 dużych i czułych na dotuyk padów. Kontroler wyposażony jest także w bardzo dobrej jakości interfejs audio 96 kHZ/24-bit z dwoma
wyjściami jack, dwoma wejściami jack, jednym wejściem jack dla mikrofonów dynamicznych, wyjście słuchawkowe, MIDI IN/OUT oraz Footswitch.

Cena od ok. 2550 PLN

Więcej info:
www.native-instruments.com
www.megamusic.pl


Novation Launchpad

Matryca kultowego Launchpada 8×8 stała się wszechobecna wraz z ewolucją muzyki elektronicznej. Dzięki niej możemy wyzwalać klipy, grać rytmy perkusyjne, kontrolować mikser, a przy okazji tworzyć widowiskowe lightshow! Launchpad posiada 64 pady, które natychmiast integrują się z Ableton Live. Wszystkie podświetlane są w kolorach RGB, dzięki czemu już na pierwszy rzut oka widzimy, które klipy są uzbrojone, załadowane lub odtwarzane.

Pady można też wykorzystywać do kontroli miksera, włączania i wyłączania pętli, uzbrajania klipów, kontroli głośności, panoramy, a także wysyłek. Launchpad jest lekki, łatwy do spakowania i transportu, oprócz tego jest w pełni zasilany przez USB, więc nie potrzebujemy żadnych dodatkowych gniazdek. Można też podłączyć go z większą ilością Launchpadów lub innymi produktami serii Launch od Novation, takimi jak Launch Control, Launch Control XL lub Launchkey. Dzięki temu jesteśmy w stanie całkowicie mieć pod kontrolą nasz Ableton Live.

Cena od ok. 700 PLN

Więcej info:
www.novationmusic.com
www.audiotechpro.pl


ROLI Lightpad Block

Na koniec kontroler, który na rynku jest najkrócej. Pisaliśmy o nim TUTAJ. Lightpad Block to kontroler MIDI i kluczowy element modularnego studia muzycznego ROLI BLOCKS. Dźwięki kształtowane są poprzez przesuwanie, naciskanie, podnoszenie i inne intuicyjne gesty wykonywane na elastycznej, czułej na docisk powierzchni, którą tworzy sieć świecących kwadratów.

Lightpad Block współpracuje z darmową aplikacją NOISE na platformę iOS, służącą jako mocny syntezator programowy. NOISE łączy się z Lightpad Block bezprzewodowo, wysyłając MIDI przez Bluetooth®.

Ta nowa generacja ekspresyjnych kontrolerów (PAD) jest przełomowa pod względem mobilności, przystępności cenowej i uniwersalności, umożliwiając tworzenie każdego typu brzmień. Z Roli Block możliwości dopiero się otwierają, gdyż można go podłączyć z innymi elementami systemu modularnego.

Cena od ok. 800 PLN

Więcej info:
www.roli.com
www.audiostacja.pl