Czy warto kupić mikrofon na USB?

158

W ostatnich latach możemy zauważyć znacznie większe zainteresowanie mikrofonami USB. Łatwość w użytkowaniu, atrakcyjna cena i często całkiem satysfakcjonujące brzmienie sprawiają, że  mikrofony te stają się pierwszym wyborem wielu osób rozpoczynających nagrywanie. Czy słusznie?

Mikrofony USB najczęściej polecane są osobom, które nie potrzebują więcej niż jednego mikrofonu, aby w dowolnych warunkach zarejestrować głos lub np. instrument akustyczny. Dlatego chętnie sięgają po niego nie tylko muzycy: wokaliści i instrumentaliści, nagrywający się samodzielnie w domu lub w szeroko pojętym terenie, ale przede wszystkim vlogerzy, lektorzy, twórcy podcastów, kursów wideo i innych treści multimedialnych, a także gamerzy – czy to do nagrywania bądź streamowania na żywo swoich rozgrywek, czy na potrzeby komunikacji głosowej podczas gry. Zresztą nawet w codziennym życiu prywatnym i zawodowym (szczególnie w obecnych warunkach pracy i nauki zdalnej) mikrofony USB stanowią doskonałą alternatywę dla tanich mikrofonów wbudowanych w urządzenia mobilne, laptopy czy popularne zestawy słuchawkowe.

Mogą to być zarówno mikrofony dynamiczne i pojemnościowe, w tym także elektretowe (szczegóły działania i budowy wymienionych typów mikrofonów znajdziecie w podlinkowanych do nich artykułach), ale to właśnie konstrukcje pojemnościowe szczególnie zyskują w wersji USB. Dlaczego? Nie tylko nie wymagają zewnętrznego interfejsu z preampem mikrofonowym oraz odpowiedniego kabla XLR, ale także osobnego zasilania Phantom +48 V – konwerter analogowo-cyfrowy jest bowiem wbudowany w mikrofon, a całość łączymy bezpośrednio z komputerem za pomocą jednego kabla USB, który dostarcza jednocześnie sygnał audio (w formie cyfrowej) jak i zasilanie. Dzięki prostocie konfiguracji i obsługi mikrofony USB są więc idealnym wyborem dla tych, którzy nie chcą zagłębiać się w techniczne i sprzętowe meandry realizacji nagrań.

Wśród wielu różnych producentów mających w swojej ofercie tego typu mikrofony, widełki cenowe są bardzo duże więc na co tak właściwie powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego mikrofonu? Czy warto w tej sytuacji dopłacić i co możemy zyskać?

Pierwszym i najważniejszym aspektem przy wyborze mikrofonu jest jego brzmienie. Od tego, w największym stopniu zależy finalne brzmienie nagrania. Często mniej popularne mikrofony w niższej cenie wcale znacząco nie odstają brzmieniowo od wiodących marek na rynku audio. Przykładowo mikrofon Boya BY-PM500 (KUP TUTAJ), mimo niskiej ceny jest często porównywany z popularnymi i droższymi producentami.

charakterystka-kierunkowa-mikrofonu

Jak wspomnieliśmy wyżej, drugim ważnym elementem jest charakterystyka mikrofonu. Określa ona to z jakiego kierunku i w jaki sposób mikrofon zbiera dźwięk. Bardziej rozbudowane mikrofony posiadające kilka kapsuł mikrofonowych, dają możliwość wyboru charakterystyki, w zależności od sytuacji. Jest to duże ułatwienie dla użytkownika i rozszerzenie możliwości samego mikrofonu.

Warto zwrócić uwagę, czy mikrofon posiada wyjście słuchawkowe – jest ono niezbędne do odsłuchu w czasie rzeczywistym dźwięków z komputera oraz mikrofonu. Kolejnymi ważnymi elementami, które powinny być dostępne jest pokrętło gain odpowiadające za poziom sygnału wejściowego oraz pokrętło volume odpowiadające za głośność odsłuchu. Nie zawsze producenci uwzględniają je podczas projektowania mikrofonu, a wpływ na to ma bardzo często przeznaczenie mikrofonu lub jego cena.

Kolejnym przykładem niedrogiego mikrofonu USB, może być CKMOVA SUM3 (KUP TUTAJ)

CKMOVA-SUM3
Mikrofon pojemnościowy USB – CKMOVA SUM3

Podsumowując, cena ma wpływ na możliwości i funkcjonalność mikrofonu, natomiast nie zawsze wiążę się to z dużo lepszym brzmieniem od tańszych mikrofonów. Warto więc zastanowić się przed zakupem do czego będzie wykorzystywany mikrofon i jakie funkcje będą dla nas jako użytkowników najważniejsze.

Zapraszamy Was także do zapoznania się z naszym ubiegłorocznym zestawieniem najciekawszych mikrofonów USB:

Najlepszy mikrofon pojemnościowy USB – który wybrać?