Roland JUPITER-4 dostępny na Roland Cloud!

438
Roland-JUPITER-4-Software-Synthesizer

Emulacja klasycznego syntezatora Roland Jupiter 4 dostępna jest teraz na platformie Roland Cloud! Producent nie zadowolił się jedynie wierną kopią i dodał nieco przydatnych nowości…

Oryginalny Roland Jupiter-4 (JP-4) zadebiutował w 1978 roku i był to pierwszy polifoniczny syntezator w ofercie firmy. Instrument ten nie tylko zapoczątkował serię rozbudowanych polifonicznych syntezatorów Jupiter, ale posiadał uproszczony mechanizm presetów (oryginalnie tylko 10) i charakterystyczne drewniane boki, które obecnie w wielu nowoczesnych instrumentach przeżywają swój renesans.

Teraz ten instrument dostępny jest w formie oprogramowania na platformie Roland Cloud i występuję jako wtyczka VST lub wtyczka w autorskim formacie Plug-Out dla SYSTEM-8. Jak wspomnieliśmy wyżej, producent postanowił go jednak nieco rozbudować o dodatkowe możliwości.

Wirtualny instrument Roland Jupiter 4 w przeciwieństwie do sprzętowego pierwowzoru, posiada rozbudowany system presetów, który zostały przygotowany przez najlepszych projektantów i artystów powiązanych z Rolandem. To duże udogodnienie i zmiana na plus względem oryginału. Pierwotnie Jupiter 4 posiadał tylko kilka presetów zlokalizowanych jako przyciski na panelu głównym.

Jupiter 4 posiada charakterystyczne, masywne brzmienie, które zawdzięcza trybowi unison. Choć sam syntezator posiada tylko jeden oscylator generujący falę trójkątną, kwadratową oraz wariacje fali typu pulse. Dostępny jest także sub-oscylator jako przełącznik. Filtr pracuję zarówno w trybie dolnoprzepustowym jak i górnoprzepustowym i posiada dedykowaną obwiednie ADSR z możliwością odwrócenia jej wartości. O szerokim brzmieniu Jupiter 4 decydują także dostępne w instrumencie efekty: Ensemble i Chorus.

Roland JUPITER-4

Ciekawym dodatkiem jest też nowy pakiet instrumentów Analog Polysynth Collection, który zawiera zarówno Jupitera 4 jak i takie dobrze znane już emulacje jak Jupiter 8, Juno 60, Juno 106 i JX-3P. Pakiet został wyceniony na 500 dolarów.

Roland Jupiter-4 jest dostępny jako plugin w formatach VST3, AAX, AU oraz Plug-out. Instrument jest częścią subskrypcji Roland Cloud, która oferowana jest w planach Core, Pro oraz Ultimate i dopiero w tej najwyższej jest dostępny od razu, bez dodatkowych opłat. Syntezator można kupić też jako licencję wieczystą w cenie 149 dolarów.

Więcej szczegółów: https://www.roland.com