Cloud Microphones i seria przedwzmacniaczy mikrofonowych Cloudlifter

471

Mało znana na naszej długości geograficznej, cieszy się dużą popularnością na swoim rodzimym rynku za oceanem. Cloud Microphones to amerykańska marka zajmująca się produkcją mikrofonów i przedwzmacniaczy mikrofonowych i o tych ostatnich dzisiaj słów kilka…

Od prostego jednokanałowego Cloudlifter CL-1 do CL-2 i CL-4 dla większej liczby kanałów po modele linii CL-Z i CL-Zi dla precyzyjnej kontroli tonu. W serii przedwzmacniaczy Cloudlifter od Cloud Microphones każdy znajdzie znajdzie coś dla siebie. Wszystko Made in USA 🙂

Seria przedwzmacniaczy Cloudlifter została opracowana we współpracy ze Stephenem Sankiem, którego ojciec Jon R. Sank wraz z Harrym Olsonem był twórcą legendarnych modeli wstęgowych RCA: BK-11 i BK-10A. Wykorzystując długoletnie doświadczenie oraz zachowując precyzyjną ręczną produkcję, a także czerpiąc ze współczesnych osiągnięć technicznych firma Cloud jest stale obecna pośród najbardziej cenionych producentów mikrofonów i przedwzmacniaczy. Jej dzisiejszą pozycję na rynku amerykańskim ugruntowało zastosowanie transformatorów CineMag, magnesów neodymowych oraz aktywnych obwodów JFET.

Cloud Microphones Cloudlifter CL-1 Mic Activator to wysokiej jakości 1-kanałowy przedwzmacniacz mikrofonowy zamknięty w wytrzymałej, metalowej obudowie. Zapewnia do +25 dB czystego wzmocnienia sygnału nie dodając od siebie żadnych szumów oraz zniekształceń. Nie posiada żadnej regulacji, aby uzyskać efekt wystarczy wpiąć mikrofony w urządzenie. Jest to oryginalny pasywny przedwzmacniacz mikrofonowy do studyjnego zastosowania z mikrofonami dynamicznymi oraz wstęgowymi i został stworzony do pracy ze standardowym zasilaniem Phantom +48V.

Urządzenie pozwala na wysokie wzmocnienie przed uzyskaniem efektu sprzężenia zwrotnego. Wysokiej jakości przetworniki JFET zawarte w CL-1 zachowują naturalne brzmienie źródła odcinając tor audio od negatywnego wpływu elementów elektrycznych.

Identyczna zasada działania występuje w każdym z przedwzmacniaczy serii Cloudlifter, z tą różnicą, że modele CL-2 i CL-4 są odpowiednio wyposażone w dwa lub cztery kanały.

Jeśli chodzi o modele CL-Z i CL-Zi to mamy tutaj do dyspozycji jeszcze kilka innych ciekawych funkcji jak pokrętło służące do regulacji impedancji wejściowej pracujące w zakresie 150 Ohm – 15 kOhm. Ten sam potencjometr służy także do określenia częstotliwości granicznej filtra górnoprzepustowego o nachyleniu zbocza 6 dB/okt. (20 Hz – 4 kHz).

Do dyspozycji mamy ponadto włącznik filtra oraz przełącznik pozwalający wybrać jedno z trzech ustawień czułości wyjściowej – MIN (+6 dB dla mikrofonu, +3 dB dla instrumentów), MORE (+12 dB dla mikrofonu, +6 dB dla instrumentów) lub MAX (+25 dB dla mikrofonu, +15 dB dla instrumentów).

Na czym polega zatem różnica między modelami CL-Z a CL-Zi? Otóż Cloudlifter Zi (CL-Zi) może obsłużyć nie tylko sygnały z mikrofonu (tak jak model CL-Z) ale także z instrumentów, więc będzie świetnym rozwiązaniem dla instrumentalistów w szczególności dla gitarzystów, basistów czy klawiszowców.

Na koniec mamy prawdziwy kombajn, który jest połączeniem 2-kanałowego “Mic Activatora” znanego z serii CL ze wszystkimi dobrodziejstwami serii CL-Zi. Mowa o rackowym Cloudlifter CL-ZX2, który po raz pierwszy został pokazany w ubiegłym roku podczas targów AES Show w Nowym Jorku.

Więcej szczegółów
Producent: https://www.cloudmicrophones.com
Dystrybutor: https://www.sound-service.eu