Już na grudzień tego roku, znana ze swych innowacyjnych pomysłów firma Akai, zapowiedziała wypuszczenie na rynek dwóch kontrolerów MIDI z bezprzewodową łącznością Bluetooth.
LPK25 i LPD8, bo taką nazwę noszą oba kontrolery, to wyraźne kokieteryjne spojrzenie w stronę użytkowników. Trudności, z jakimi każdy artysta studyjny się boryka, mają być ograniczone do minimum dzięki wprowadzeniu na rynek kontrolerów, które łączyć się będą z różnymi systemami operacyjnymi za pośrednictwem Bluetooth.
Na tym etapie trzeba przyznać, że okablowanie pełzające w każdym profesjonalnym, czy też półprofesjonalnym studio, często potrafi doprowadzić do szału nawet najcierpliwszego producenta muzyki.
Zatem, co takiego wniesie seria L?

LPD8 to klasyczny kontroler typu Pad. 8 przycisków (ja nazywam to talerzami – nie wiedzieć czemu), smukła i odświeżona obudowa, plus kilka 8 potencjometrów.
Niby nic nowego, acz bez denerwującego kabla.
- Wsparcie Bluetooth MIDI dla iOS i Mac OS X
- USB MIDI
- 8 perkusyjnych padów
- 8 potencjometrów
- 4 programowalne banki
- Edycja projektu pod Mac i PC
- Zasilanie poprzez USB lub baterie 3xAA
- Plug-and-play USB dla Mac i PC

LPK25, to również niby klasyczna 25-klawiszowa klawiatura sterująca. Jednak na pokład tego modelu trafi również wejście Sustain, co w tak małych urządzeniach nie było spotykane na szerszą skalę.
- Wsparcie Bluetooth MIDI dla iOS i Mac OS X
- USB MIDI
- Mini klawiatura z 25 czułymi klawiszami
- Arpeggiator, wejście sustain pedal, przełączanie oktaw, kontroler ustawień tempa
- Plug-and-play USB dla Mac i PC
- Niewielkie rozmiary pozwalające na spakowanie urządzenia do torby z laptopem
- Cztery w pełni programowalne banki
- Oprogramowanie do edycji na Mac i PC
- Zasilanie poprzez USB lub baterie 3xAA
Główną cechą Serii L pozostaje oczywiście łączność za pośrednictwem sieci bezprzewodowej. I choć samo Akai wyraźnie mruga do użytkowników systemów Apple (Mac OSX oraz iOS), to zarówno LPK25 jak i LPD8, kompatybilne jest, rzecz jasna, z systemem Windows.
Poza tym, wróble ćwierkają, że kontrolery mają kosztować po około 400 zł za każdy.
Może i to niemało, ale z drugiej strony… Poczekajmy do grudnia!
Po więcej informacji na temat oferty firmy, zapraszamy na stronę producenta www.akaipro.com oraz na stronę polskiego dystrybutora www.audiostacja.pl