Co to jest ten „RMS“?

0

RMS to skrót od angielskiego terminu „root mean square“ oznaczającego średnią kwadratową, a także tzw. wartość skuteczną, czyli statystyczną miarę sygnału okresowo zmiennego. Ale co to oznacza dla sprzętu audio?

Miara RMS stosowana jest powszechnie przy określaniu mocy wyjściowej urządzeń audio, mocy nominalnej głośników, a także w pomiarach poziomu głośności materiału dźwiękowego podczas miksu i masteringu.

W skrócie jest to matematyczna metoda używana do mierzenia poziomu sygnału zmiennego w czasie – a takim właśnie sygnałem jest sygnał audio (de facto sygnał elektryczny będący medium przekazywania dźwięku), którego amplituda ulega ciągłym i szybkim wahaniom. Dlatego też wartości zostają uśrednione i skalkulowane w czasie trwania całego materiału podlegającego pomiarowi. 

RMS_Root-Mean-Square_Average-Level

W odróżnieniu od skrajnych i chwilowych wartości szczytowych (ang. peak levels), poziom RMS odpowiada średniej głośności materiału lub mocy urządzenia, będąc bardziej wymiernym sposobem na zilustrowanie rzeczywistego poziomu głośności/mocy, możliwego do zapewnienia bez zniekształceń dźwięku bądź uszkodzenia sprzętu.

Moc szczytowa zawsze będzie wyższa niż moc znamionowa (RMS), dlatego warto dokładnie przyglądać się, który z tych wariantów jest podawany w specyfikacjach urządzeń audio, takich jak wzmacniacze czy kolumny głośnikowe. Podobnie w pracy z materiałem audio, wartości RMS oddają postrzegany średni poziom głośności dźwięku w danym czasie (np. długości utworu).

Przy okazji zapraszamy do ciekawych materiałów wideo:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj