Yamaha MODX – nowa linia rozbudowanych i lekkich syntezatorów!

0

Tydzień temu mogliśmy zobaczyć pierwszą oficjalną prezentacją najnowszej serii syntezatorów Yamaha MODX. W jej skład wchodzą trzy modele: MODX6 (61 klawiszy) i MODX7 (76 klawiszy), które oferują lekką klawiaturę częściowo doważoną, a w MODX8 (88 klawiszy) zamontowano doważoną klawiaturę z mechanizmem młoteczkowym dla najbardziej wymagających.

Jak informuje producent, instrumenty te czerpią wiele z flagowego modelu Montage. Znajdziemy tam takie rozwiązania jak pokrętło Super Knob, Motion SEQ czy Envelope Follower.

Bez względu na model, cała seria oferuje te same parametry i funkcje. Instrumenty wykorzystują dwa układy odpowiedzialne za generowanie dźwięku: AWM2 (maks. 128-głosowa polifonia) i FM-X (synteza FM; 64-głosowa polifonia). Pamięć Wave w jaką wyposażono nowe syntezatory to 5,67GB na materiał wgrany fabrycznie, a dodatkowo do dyspozycji mamy 1GB pamięci Flash-ROM. Syntezatory MODX oferować będą ok. 2000 fabrycznych programów Performance i 640 programów użytkownika. Instrumenty są kompatybilne z programami Performance z syntezatorów MONTAGE, MOTIF XS/XF i MOXF, a dzięki aplikacji FM Converter możemy korzystać też z barw pochodzących z serii DX i TX. Do tego dochodzi barwa oparta na próbkach fortepianu Bösendorfer Imperial Premium, jak i możliwość korzystania z serwisu Soundmondo.

Na pokładzie oczywiście potężny procesor efektów, a także Performance Recorder, Auto Beat Sync i Live Sets. Instrumenty z serii MODX zostały wyposażono także w „kółka” Pitch Bend i Modulation, po 4 programowalne pokrętła i suwaki oraz 4 przyciski Scene, jak również kolorowy wyświetlacz dotykowy (7” TFT). Do dyspozycji mamy ponadto wejścia i wyjścia audio, złącza MIDI (IN, OUT), cztery wejścia dla kontrolerów nożnych oraz porty USB (TO HOST, TO DEVICE). Nowe syntezatory mogą także pracować jako interfejs audio!

Jednym z powodów powstanie nowej serii było także stworzenie instrumentów lekkich, które bez problemu zabierzemy w trasę koncertową czy na próbę. MODX6 to 6,6 kg, MODX7 waży 7,4 kg, a największy MODX8 13,8 kg jednak mamy tu już zupełnie inną klawiaturę.

Cenowo? Nie ma tragedii. Sugerowane ceny to:

  • MODX6 – 6.125 zł
  • MODX7 – 6.999 zł
  • MODX8 – 8.093 zł

Więcej szczegółów:
Producent: https://pl.yamaha.com/pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here