Wszystko co wiemy o fortepianie Roland GP609

0

Gdy informowaliśmy o premierze flagowego produktu marki Roland, fortepianie cyfrowym GP609, od razu wiedzieliśmy, że jest to instrument wyjątkowy. Jego parametry techniczne i jakość wykonania stawiają go na najwyższych stopniach fortepianów w swojej klasie.

Roland to firma, której tradycja budowania profesjonalnych instrumentów sięga lat ’70 ubiegłego stulecia. Teraz, firma postanowiła sięgnąć jeszcze dalej w przeszłość i zbudowała fortepian cyfrowy łączący w sobie zarówno 300-letnią tradycję tego instrumentu z najnowocześniejszą technologią cyfrową, replikującą tradycję poprzez zaawansowany system głośników.

Zacznijmy jednak od kwestii samego wyglądu.
Roland GP609 to fortepian, który w istocie przypomina tradycyjny akustyczny instrument. Poza jego kompaktową i lekką obudową, posiada te same krzywizny i linie, które stanowią clou piękna fortepianów akustycznych.
GP609 dostępny jest w dwóch skrajnych kolorach – Polished Ebony (hebanowa czerń) oraz Polished White (biel).

Parametry brzmieniowe GP609 nie pozostawiają złudzeń. Roland stworzył instrument skończony pod każdym względem, zarówno brzmieniowym, parametrycznym jak i wizualnym, o czym poinformowaliśmy Was kilka zdań wyżej.

Odpowiedzialny za generowanie tonów silnik SuperNATURAL jest kwintesencją prac inżynieryjnych ostatnich lat firmy Roland. Replikując brzmienia pianin i fortepianów z niemal całego okresu ich istnienia, GP609 oferuje znakomite wręcz parametry brzmieniowe. Piękno tychże dźwięków dopinają efekty Ambience oraz Brilliance.

Emisja dźwięku GP609 odbywa się poprzez zaawansowaną wielokanałową technologię nazwaną Acoustic Projection.
Roland postanowił w ten sposób wypełnić całe pomieszczenie, w którym znajduje się fortepian, klarownym i pięknym dźwiękiem. Czy mu się to udało? Naszym zdaniem tak, gdyż łącznie siedem głośników emituje dźwięk w taki sposób, by symulować rozprzestrzenianie się fali dźwiękowej fortepianu akustycznego.

Kwintesencją i w ocenie wielu pianistów najważniejszą cechą fortepianu GP609, jest klawiatura PHA-50, będąca hybrydą pomiędzy akustycznym mechanizmem młoteczkowym, a wysoce wyspecjalizowaną technologicznie i elektronicznie klawiaturą.
Odczucia jakie zapewnia PHA-50 są jednymi z najbliższych swego akustycznego odpowiednika. Podobnie jak klasyczna klawiatura fortepianowa, PHA-50 daje możliwość modelowania brzmienia zgodnie z techniką gry, siłą nacisku i powrotu klawisza do pozycji pierwotnej.

Roland nie pozbawił również swojego produktu najnowocześniejszych zdobyczy techniki umilających obcowanie z tak poważnym instrumentem.
GP609 wyposażono oczywiście zarówno w gniazdo słuchawkowe dla swobodnego ćwiczenia jak i technologię Bluetooth Ver 3.0.
W instrumencie znajdziemy też takie udogodnienia jak chociażby zaimplementowane utwory w ilości ponad 300, jak i możliwość nagrywania swoich własnych ścieżek audio. Roland GP609 zgodny jest ze standardem midi oraz Audio File, a do odtwarzania plików służy port USB A lub B.

Czy jest zatem coś, co można by ocenić na zdecydowany minus?
Trudno powiedzieć, bo jeśli nawet dla jednych instrument będzie zbyt drogi, to dla drugich jego cena nie będzie stanowiła żadnego problemu.

Więcej info:
Producent: www.pl.rolandeasteurope.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here