Ringway RP-120 to jedno z najtańszych domowych pianin cyfrowych dostępnych na rynku. Czego możemy oczekiwać i czego się spodziewać? Tego dowiecie się z naszego testu!

Ringway RP-120 kosztuje niespełna 2.000 PLN i to jest ważna informacja! Przeglądając oferty sklepów muzycznych nie udało mi się do tej pory znaleźć tańszego domowego pianina cyfrowego z podstawą, czyli takiego które jest gotowe do rozstawienia i nie musimy dodatkowo inwestować w statyw.

Instrument dostępny jest w dwóch wykończeniach, oznaczonych symbolem RW (Rosewood – Ciemny palisander) oraz WH (White – Biały). Dodatkowo wersja RW dostępna jest w opcji RW PVC czyli dodatkową płytą z tworzywa sztucznego, która łączy obie nogi podstawy instrumentu.

Na początek zapraszamy Was do naszej prezentacji wideo i kilku próbek dźwiękowych:

BUDOWA

Producent na tyle sprytnie upakował poszczególne elementy podstawy (które musimy samodzielnie złożyć) oraz sam instrument, że całość mieści się i jest dostarczana w jednym kartonie, a nie jak to zwykle bywa w dwóch. Montaż i rozstawienie zajmuje około 15 minut i mimo, że instrument jest dość lekki bo waży około 34 kg to dobrze jest mieć kogoś do pomocy, zwłaszcza w momencie mocowania instrumentu do podstawy.

Pianino cyfrowe Ringway-RP-120

Wizualnie, pianino niczym nie odbiega od typowych pianin cyfrowych do domowego użytku. Wykończone w ciemnym, matowym palisandrze wpasuje się w każdą przestrzeń. To co rzuca się w oczy to brak klapy, którą możemy zasłonić (zamknąć) klawiaturę, więc aby chronić ją przed kurzem dobrze jest wyposażyć się w jakiś miękki pokrowiec, którego nie mamy w zestawie. Mamy natomiast prosty ale za to zdejmowany pulpit na nuty oraz jeden pedał ekspresji – sustain, który nie jest na stałe wmontowany w podstawę, lecz samodzielny.

Na szczęście jest dość solidny i posiada gumowaną podstawę jednak dobrze jest zadbać o czystość podłogi pod nim, zwłaszcza od kurzu aby podczas gry nie przesuwał nam się pod nogą 🙂

OBSŁUGA I FUNKCJE

Ringway-RP-120_uptone

To jak do tej pory najmniej skomplikowany w obsłudze instrument z jakim miałem do czynienia. Instrukcja obsługi jest praktycznie nie potrzebna, ponieważ wszystkie jego funkcje dostępne są za pomocą konkretnych przycisków dostępnych na panelu frontowym, a o wyborze konkretnej funkcji lub brzmienia poinformuje nas niewielki wyświetlacz w centralnej części instrumentu oraz dioda danego przycisku.

Poza 16 brzmieniami, o których parę słów więcej za chwilę, do dyspozycji otrzymujemy wszystko czego potrzebujemy do gry, a nawet więcej…

W lewej sekcji panelu sterującego znajdziemy:

Ringway-RP-120

 • Przycisk zasilania POWER
 • Suwak głośności MASTER VOLUME
 • Przycisk dynamiki klawiatury – TOUCH, który pozwoli nam dopasować odpowiedź instrumentu do siłę nacisku klawiatury lub ją całkowicie wyłączyć.
 • Przycisk efektu CHORUS
 • Przycisk efektu REVERB, gdzie do wyboru mamy 3 jego wersje, a dodatkowo każdą możemy nasycić jego intensywnością
 • Przycisk SONG, za pomocą którego możemy wybierać zapisane w pianinie utwory
 • Przycisk METRONOME, czyli wybór metronomu, a jego tempo i metrum regulujemy za pomocą przycisków TEMPO znajdujących się obok
 • Funkcja RECORD – dostępna jest po jednoczesnym wciśnięciu przycisków SONG i METRONOME i pozwala na nagranie jednego utworu z użyciem 2 ścieżek.

Po prawej stronie wyświetlacza LED mamy:

Ringway-RP-120

 • Sekcja BRZMIENIA, podzielona na dwie grupy (BANKI) dając w sumie 16 brzmień
 • Przycisk SPLIT, który pozwala podzielić klawiaturę na dwie sekcje, dla lewej i prawej ręki, które będą grały innym brzmieniem w tym samym czasie. Co ważne możemy sami zdecydować który klawisz będzie miejscem podziału klawiatury na dwie części.
 • Przycisk DUAL pozwala na łączenie dwóch barw w jedną
 • Przycisk TRANSPOSE, czyli standardowa możliwość transponowania dźwięków o 12 półtonów w górę lub w dół.

WEJŚCIA I WYJŚCIA

Ringway-RP-120

Instrument wyposażono we wszystkie niezbędne gniazda IN/OUT. Po lewej stronie, pod klawiaturą znajdziemy nie jedno ale dwa gniazda słuchawkowe (PHONES), co pozwoli nie tylko na cichą grę ale także na odsłuch drugiej osoby, np. nauczyciela.

Ringway-Rp-120

Poza tym do dyspozycji mamy:

 • Gniazdo USB TO HOST, które pozwala na komunikację pianina z komputerami opartych na systemach macOS i Windows bez żadnych dodatkowych sterowników. Dzięki temu możemy korzystać z nieograniczonej liczby wirtualnych brzmień dostępnych na naszym komputerze, a nasz instrument będzie pełnił funkcję klawiatury sterującej. Możemy także nagrywać swoje wykonania instrumentalne bezpośrednio w programie DAW na naszym komputerze.
 • Złącza MIDI IN/OUT, to już dość rzadko spotykane gniazda w domowych pianinach cyfrowych nie mniej jednak mogą okazać się bardzo przydatne, w momencie gdy chcemy połączyć się np z innymi bądź starszymi instrumentami za pomocą standardu MIDI.
 • Wejście PEDAL, czyli gniazdo w które wpinamy nasz pedał sustain, który otrzymujemy w komplecie.
 • Gniazdo LINE OUT to także bardzo przydatne wyjście, dzięki któremu możemy wysyłać dźwięk z naszego instrumentu do zewnętrznego nagłośnienia czy wzmacniacza, co sprawdzi się np. podczas koncertów wymagających większego nagłośnienia.
 • Gniazdo DC 12V, czyli gniazdo do podłączenia zasilacza instrumentu, który oczywiście też jest w zestawie.

Ringway-Rp-120_In_Out

WBUDOWANE NAGŁOŚNIENIE

Jak wspomniałem wyżej, instrument możemy podłączyć do zewnętrznego i bardziej profesjonalnego nagłośnienia w razie potrzeby, jednak instrument ten jak każde domowe pianino cyfrowe wyposażone jest we własne nagłośnienie. W tym wypadku są to standardowo dwa głośniki, każdy o mocy 10 W, umieszczone pod klawiaturą, które w domowych warunkach spokojnie dają radę.

BRZMMIENIA

Instrument dysponuje 16 wbudowanymi brzmieniami. Jest dość minimalistycznie ale też wystarczająco do domowego muzykowania. Niezłe próbki fortepianów, pianin elektrycznych czy organów i o dziwo całkiem dobrze dobrze smyczki (STRINGS), co w domowych pianinach cyfrowych jest rzadkością.

Pełna lista brzmień:

RIngway-RP-120-SOUNS

Pamiętajmy jednak, że dzięki możliwości podłączenia pianina do komputera za pomocą gniazda USB, możemy korzystać nawet z najwyższej jakości wirtualnych brzmień, a klawiatura instrumentu pełni wtedy funkcję klawiatury sterującej.

KLAWIATURA

Ringway-RP-120_klawiatura

Zamontowana klawiatura w tym instrumencie to pełnowymiarowa 88-klawiszowa klawiatura z systemem młoteczkowym i doważona, czyli klawisze w dole są nieco cięższe od tych w najwyższych rejestrach. Generalnie klawiatura jest dość lekka w odczuciu co może nieco utrudniać wydobycie niuansów artykulacyjnych jednak w tej półce cenowej trudno oczekiwać czegoś innego. Uważam jednak, że dla amatorów i osób, które pragną posiadać w domu instrument z lepszą klawiaturą niż tylko prostą syntezatorową jest ona w zupełności wystarczająca. A to co można z niej wyciągnąć usłyszycie i zobaczycie w naszej prezentacji wideo.

PODSUMOWANIE

Ringway-RP-120_all_uptone

Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że za niespełna 2.000 zł jesteśmy w stanie kupić jakiekolwiek podstawowe domowe pianino cyfrowe. Mimo, że nie znajdziemy w nim żadnych fajerwerków i z pewnością nie będą nim zainteresowani bardziej zaawansowani muzycy czy pianiści (zresztą nie taki był cel przyświecający powstaniu tego instrumentu) to dla zdecydowanej większości amatorów (lub jak to ładnie niektórzy ujmują, osób początkujących), domowych muzyków i osób które chcą posiadać cyfrowe pianino w domu jednak w najmniejszym możliwym budżecie, z pewnością spełni ono oczekiwania. Pianino jest dobrze wykonane i znajdziemy w nim wszystkie niezbędne funkcje, podstawowe efekty jak Reverb i Chorus, kilka niezłych próbek brzmieniowych w tym także pianina i co nie jest bez znaczenia możliwość podłączeni do zewnętrznego nagłośnienia i współpraca z komputerem przez port USB. Pytanie zatem czy potrzebujesz czegoś więcej…?

Rafał Sambor
uptone.pl

Specyfikacja techniczna Ringway RP-120:

 • Klawiatura: 88 klawiszy, Hammer-action, ustawienia czułości
 • Wyświetlacz: LED
 • Polifonia: 64
 • Brzmienia: 16
 • Regulacja brzmienia: Layer, Touch, Trans, Split, Dual
 • Pedały: Sustain
 • Efekty: Reverb, Chorus
 • Funkcje: Nagrywanie, MIDI, Metronom, Song
 • Złącza: DC, Line In/Out, Midi In/Out, USB to Host, słuchawkowe
 • Głośniki: YD120-15A:4ohmX10WX2
 • Wymiary: 1390 x 420 x 780mm
 • Waga: 34,5kg
 • Kolor: Ciemny palisander
 • Wyposażenie: Pedał sustain
 • Sugerowana cena: 1990 PLN

Więcej szczegółów
Producent: https://www.ringway.cn
Dystrybutor: https://www.fxmusic.com.pl

Więcej publikacji Ringway: TUTAJ

1 KOMENTARZ

 1. Ja z dużym dystansem podchodzę do mało znanych marek. Jeżeli chodzi o budżetowe pianina cyfrowe to Casio niedawno swoją serię CDP odnowiło i modele CDP-S naprawdę bardzo dobrze brzmią, a klawiatura jest bardzo przyjemna w użytkowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj