Poznajmy bliżej nowe syntezatory Roland JUPITER-X i JUPITER-Xm

1

Syntezatory JUPITER, to narzędzia pracy dla najbardziej wymagających muzyków. Będące swoistym dopełnieniem pierwszych syntezatorów JUPITER-4 i JUPITER-8, są nowoczesnymi maszynami dla nowoczesnych muzyków, wypełniającymi lukę w czasie. Roland JUPITER-X oraz JUPITER-Xm, to dwa podobne, a jednocześnie zupełnie inne brzmieniowe studnie.

40 lat po pojawieniu się pierwszych Jupiterów, dziś mamy okazję poznać dwa modele dedykowane wszystkim tym, którzy najbardziej cenią sobie kreatywność i możliwości brzmieniowe nowoczesnych syntezatorów. Nowoczesna seria JUPITER, to maszyny posiadające najbardziej zaawansowane technologie.

Wspomnijmy jednak, że syntezatory serii JUPITER pojawiły się już na łamach naszego portalu w tekście zatytułowanym Roland i duża seria nowości do studia i na scenę! Możecie przeczytać w nim również o innych instrumentach, takich jak chociażby GrooveBoxy MC-101 i MC-707, syntezatory JU-06A czy w końcu o serii klawiaturowych stacji roboczych FANTOM.
Ale wracając do naszych dzisiejszych bohaterów.

Oba syntezatory łączą w sobie klasyczny wygląd i najwyższej jakości elementy z nowym, potężnym silnikiem syntezatorowym. Wiernie odtwarzają brzmienia historycznych instrumentów marki Roland. Dzięki kilku warstwom i dużej polifonii można tworzyć głębokie, przestrzenne i mocne brzmienia. Producent bardzo mocno podkreśla wszechstronność instrumentów ze względu na możliwość emulacji takich klasyków jak JUPITER-8, JUNO-106 oraz SH-101, a także cyfrowych modułów jak XV-5080 czy nowoczesnych pianin serii RD. Warto również wspomnieć, że nowe Jupitery posiadają zaimplementowane automaty perkusyjne, będące niegdyś fundamentem muzyki elektronicznej, w tym TR-808, TR-909 czy chociażby CR-78.

Jedną z najważniejszych i najbardziej nagłaśnianych funkcji syntezatorów JUPITER-X oraz JUPITER-Xm jest arpeggiator korzystający z zalążków sztucznej inteligencji nie tylko do akompaniowania, ale jak pisze producent, do inspirowania. I-Arpeggio wykorzystuje nuty, rytmy, frazy i tworzy kompletne partie perkusji, linie basowe, akordy i arpeggia. Działa jednocześnie na każdej z pięciu partii Jupiterów, a wygenerowane patterny można zmieniać i eksportować do DAW.

Syntezatory wyposażono w szereg dużych, wygodnych potencjometrów, suwaków i przycisków. Natomiast dzięki dedykowanej sekcji efektów i możliwości przełączania pomiędzy warstwami syntezatora, można w bardzo prosty sposób przejąć kontrolę nad dowolnym parametrem brzmienia. JUPITER-X oraz JUPITER-Xm daje również możliwość połączenia do pięciu partii, cztery dla syntezatorów oraz jedną dla perkusji. Ich silnik obsługuje wiele autentycznych klasyków Rolanda.

Roland JUPITER-X

JUPITER-X, to instrument z 61-klawiszową klawiaturą z funkcją aftertouch. Jak podaje producent, całkowicie metalowa konstrukcja zawiera materiały najwyższej jakości. Znajomy układ i duży wachlarz elementów sterujących pozwalają na przeszukiwanie i łatwe kształtowanie brzmień, niezależnie od tego, czy wykorzystywany jest w studio, czy podczas występów na scenie.

Szczegóły na temat specyfikacji JUPITER-Xm znajdziecie na stronie producenta
https://www.roland.com/pl/products/jupiter-x/specifications/

Roland JUPITER-Xm

Mimo niewielkich rozmiarów, JUPITER-Xm posiada bardzo dużo brzmień, których ilość można rozszerzać. Instrument jest w pełni mobilny ze względu na wbudowane głośniki oraz brak konieczności posiadania kabli ani innych podłączeń. Jego akumulatory pozwalają na wielogodzinną pracę bez zasilania sieciowego.
Wyposażono go również w technologię przesyłania dźwięku przez Bluetooth i odtwarzania na głośnikach urządzenia, ponadto przy użycia komputera lub iPada za pośrednictwem Bluetooth MIDI daje możliwość kontrolowania syntezatorów wirtualnych.

JUPITER-Xm posiada całkowicie nową 37-klawiszową klawiaturę, która według producenta na nowo zdefiniuje termin przenośnego instrumentu. Jak czytamy, “mały nie znaczy tandetny, dlatego w JUPITER-Xm dostajesz solidną klawiaturę z odpowiednią dynamiką i trzema pełnymi oktawami w małym rozmiarze.”

Szczegóły na temat specyfikacji JUPITER-Xm znajdziecie na stronie producenta
https://www.roland.com/pl/products/jupiter-xm/specifications/

Więcej szczegółów
Producent: https://www.roland.com/pl

1 KOMENTARZ

  1. […] JUPITER-X i JUPITER-Xm to flagowe syntezatory firmy Roland wykorzystujące engine ZEN-Core i nowoczesną technologią modelowania brzmień. Choć na ich fizycznym panelu znajdziemy całkiem sporo elementów sterujących, to całościowy widok na ekranie komputera potrafi dodatkowo ułatwić poruszanie się po menu i edytowanie parametrów. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here