PORADNIK: Jak wybrać odpowiednie pianino?

5
Artesia-Piano_uptone

Z roku na rok coraz więcej osób zaczyna przygodę z muzyką, wybierając na swój pierwszy instrument pianino bądź fortepian. To bardzo dobry trend jednak podjęcie tej jedynej słusznej decyzji motywuje kolejny problem czyli wybór instrumentu. Na co zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury.

Firma FX Music Group, dystrybutor wielu marek pianin i fortepianów zarówno cyfrowych jak i akustycznych, opracował poradnik, w którym pomaga dokonać wyboru odpowiedniego instrumentu szczególnie tym osobom, które nie są zaznajomione z tajnikami technicznymi instrumentów bądź dopiero zaczynają swoją przygodę z biało-czarną klawiaturą.

Od czego zacząć… Cyfrowe czy akustyczne?

Jak pokazują statystyki, z roku na rok coraz więcej dzieci zaczyna przygodę z muzyką. W tej przygodzie najważniejszy jest odpowiedni START, na który składają się następujące elementy: szkoła muzyczna lub prywatny nauczyciel, instrument muzyczny oraz odpowiednia motywacja. Te trzy czynniki są niewątpliwie kluczem do sukcesu w edukacji muzycznej. Skupmy się na narzędziu, który jest kwintesencją nauki gry – instrument. Rodzice, którzy stoją przed wyborem pianina dla dziecka, najczęściej kierują się następującymi kategoriami: po pierwsze – zawsze pojawia się pytanie, czy wybrać instrument akustyczny czy cyfrowy.

Dziecięca motywacja…

Drugim częstym dylematem jest to, czy dziecko po pierwszych próbach nauki będzie chciało ją kontynuować, dlatego też rodzice często nie chcą inwestować fortuny w instrument. W takim przypadku ciekawym rozwiązaniem są pianina cyfrowe Artesia FUN-1 oraz Artesia AC-49.

Zapraszamy Was do krótkich prezentacji video w/w instrumentów, które przygotował Paweł Lemański z kanału muzykuj.com:

Wracając do wyboru meritum…

Dobrze utrzymane pianino akustyczne to skarb, ale zastanówmy się, co powinno być priorytetem w wyborze instrumentu. Rodzice bardzo często decydują się na zakup używanego pianina akustycznego, nie zdając sobie sprawy, że takim posunięciem bardzo dużo ryzykują. Najczęstszym problemem używanych pianin strunowych jest to, że nie stroją. Dziecko podczas nauki gry na instrumencie kształtuje również swój słuch muzyczny, przez co niezbędnym jest, aby instrument idealnie stroił. Oczywiście pianino akustyczne można nastroić, ale należy liczyć się z tym, że musi być ono cały czas konserwowane. Bardzo często używane pianina akustyczne mają również liczne problemy z mechaniką, jednak nie jest to regułą. Instrumenty cyfrowe są pozbawione tych „problemów” – zawsze idealnie stroją i nie wymagają stałych konserwacji.

Dynatone-SLP-360-pianino-cyfrowe
Pianina cyfrowe Dynatone SLP-360

Głośność instrumentu

Kolejnym aspektem, który może wpłynąć na decyzję wyboru instrumentu pomiędzy akustycznym a cyfrowym jest jego „głośność”. Instrument strunowy jako pozbawiony wszelkich elektronicznych elementów ma stałą głośność, uwarunkowaną jedynie dynamiką klawiatury, przez co słuchanie kilkugodzinnych ćwiczeń dziecka, które na początku nauki będzie grało najczęściej gamy i pasaże, może być dosyć uciążliwe, a jeśli dziecko miałoby ćwiczyć np. w bloku, to możemy narazić się na sąsiedzkie skargi.

Headphones-piano

Lekarstwem na te problemy jest instrument cyfrowy, do którego można podłączyć słuchawki. Dziecko może wtedy ćwiczyć o każdej porze, nikomu nie przeszkadzając.

Klawiatura instrumentu

Podstawowym kryterium w wyborze instrumentu jest klawiatura. Czy ta w instrumencie cyfrowym jest gorsza od tej w instrumencie akustycznym? Dzisiejsza technologia pozwala tworzyć klawiatury, które bardzo wiarygodnie odwzorowują mechanikę instrumentów strunowych. Są one wyposażone w mechanizm młoteczkowy, który zachowuje się tak samo jak w akustycznych pianinach.

Istnieją jednak modele, które potrafią wyjątkowo precyzyjnie symulować klawiaturę prawdziwego pianina, włącznie z wymykiem/repetycją. Jest to mechanizm, który uwalnia opadający młoteczek natychmiastowo po wciśnięciu klawisza, przez co możliwa jest repetycja, czyli ponowne wyzwolenie dźwięku z klawiatury, nie po całkowitym zwolnieniu klawisza, ale delikatnym puszczeniu i ponownym naciśnięciu. Cecha ta jednak zbliżą klawiatura instrumentu cyfrowego nie do pianina, lecz akustycznego fortepianu.

Fortepian cyfrowy Artesia AG-50
Fortepian cyfrowy Artesia AG-50

Kolejną cechą niektórych klawiatur instrumentów cyfrowych jest progresywność. Oznacza to, że oktawy znajdujące się po lewej stronie klawiatury, są bardziej dociążone niż te po prawej stronie. Ma to za zadanie jeszcze bardziej odzwierciedlać wrażenia z gry zbliżone do tych, które znamy z akustycznych instrumentów. Istnieje również podział na dwa materiały, z których wykonana jest klawiatura. Są to modele syntetyczne jak DYNATONE DPS 95 oraz drewniane jak DYNATONE SLP-360. Wielu producentów bardzo podkreśla to, że klawiatura w konkretnym pianinie jest drewniana. Aby rozpoznać taką klawiaturę, należy nacisnąć dowolny klawisz. Po bokach sąsiadujących klawiszy powinna być widoczna drewniana faktura. Wiele osób zastanawia się, czy ma to jakikolwiek wpływ na poprawną naukę gry. Co w takim razie jest najważniejsze, aby mieć pewność, że klawiatura w instrumencie cyfrowym jest dobrej jakości?

Pianina-cyfrowe-Artesia
Pianina cyfrowe Artesia

Najważniejszy w klawiaturze jest stosunek ciężkości/siły nacisku klawiszy do dynamiki modułu brzmieniowego instrumentu. Cyfrowe pianina to urządzenia oparte na technologii MIDI, a każdy dźwięk ma swoją wartość VELOCITY (wartość dynamiki dźwięku). Dobre pianino cyfrowe, nie może mieć klawiatury która przy stosunkowo lekkim nacisku na klawisz „wysyła” zbyt dużą wartość komunikatu VELOCITY. Oczywiście wszystkie niuanse związane z repetycją, progresywnością oraz materiałem wykończenia klawiatury tylko zwiększają pozytywne wrażenia z grania na instrumencie, jednak nie są one na tyle istotne, jak ta najbardziej podstawowa rzecz, czyli ciężkość/siła nacisku i dynamika instrumentu. Z doświadczenia jednak wiemy, że im więcej instrument posiada wysublimowanych cech (takich jak np. Repetycja), tym większe prawdopodobieństwo, że ciężkość klawiatury będzie dużo lepiej zestrojona.

Brzmienie instrumentu

Kolejnym elementem konstrukcyjnym pianina cyfrowego na który należy zwrócić uwagę jest moduł brzmieniowy. Dziś nawet te najbardziej podstawowe modele pianin posiadają bardzo przyzwoite próbki fortepianu, jednak im wyższy model, tym brzmienie będzie bardziej doskonałe. Najwyższe modele potrafią symulować rezonans strun fortepianu oraz pozwalają na regulację proporcji pomiędzy próbkami dźwiękowymi strun oraz mechanizmu działania fortepianu.

Samick-DP-300-RW-pianino-cyfrowe
Pianino cyfrowe Samick DP-300

Funkcjonalność instrumentu

Czy te funkcje pomagają w nauce gry? Nie – w żadnym wypadku. Te funkcje mają za zadanie jeszcze bardziej uwiarygodnić brzmienie instrumentu. Pamiętajmy również, że im lepsze brzmienie instrumentu, tym większy komfort gry. Każdy kto zajmuje się muzyką jest świadom tego, że dobre brzmienie instrumentu jest niesamowicie inspirujące i zachęca do dalszej gry.

Na koniec jeden z niesamowicie ważnych aspektów w kontekście wyboru pianina cyfrowego o którym zdecydowana większość osób zapomina – nagłośnienie. Nie chodzi tu jednak o ilość mocy, watów oraz innych matematyczno-fizycznych parametrów, ale samą jakość głośników, które znajdują się w instrumencie. Nie jest tajemnicą, że najtańsze instrumenty mają w sobie najbardziej budżetowe głośniki. Bardzo często w reklamach nowych budżetowych modeli można przeczytać, że posiadają próbki z dużo droższych pianin. To jest oczywiście prawda, ale często gdy przychodzi czas testów, to okazuje się że w praktyce to pianino nie brzmi tak dobrze jak to droższe, które ma tą samą próbkę. Za ten efekt odpowiada często gorszej jakości klawiatura, w której krzywa velocity (dynamika) działa inaczej, ale również gorszej jakości głośniki, lub ich umiejscowienie w obudowie. Bardzo często po podłączeniu najtańszych pianin do monitorów studyjnych, innego nagłośnienia lub nawet słuchawek, grający ma wrażenie jakby zasiadał przy zupełnie innym instrumencie. Niestety – jakość nagłośnienia to parametr, którego nie przeczytamy na papierze. Producenci w specyfikacjach podają przeważnie moc głośników, co nie zawsze musi być jakąkolwiek wyrocznią. To trzeba po prostu sprawdzić samemu. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że te najtańsze modele mają najczęściej głośniki od spodu jednostki centralnej, natomiast te droższe instrumenty, posiadają również głośniki od frontu, przeważnie nad klawiaturą.

Pianino gabinetowe czy stage piano?

Stage Piano: Ringway RP35
Stage Piano: Ringway RP35

Istnieje również podział na instrumenty gabinetowe oraz mobilne. Instrumenty gabinetowe stanowią również funkcje mebla, przez co mają wpływ na wystrój Waszego wnętrza. Instrumenty mobilne z kolei można bez problemu przetransportować, dzięki czemu jeśli Wasze dziecko będzie chciało wystąpić np. w szkole, nie będzie problemu żeby przetransportować instrument.

Podsumowanie

Dlaczego instrument jest tak ważny? Ponieważ musi on Inspirować do nauki! Pod żadnym pozorem instrument nie może zniechęcać. To właśnie inspiracja muzyką jest największym kluczem do sukcesu na ścieżce edukacji muzycznej.

W dystrybucji firmy FX-Music Group znajdziecie Państwo pianina zarówno akustyczne jak i cyfrowe. Modele są w różnych przedziałach cenowych. Doskonałe pianina akustyczne marki SAMICK oraz SEILER oraz świetne i przystępne cenowo pianina cyfrowe marek SAMICK, DYNATONE, ARTESIA oraz RINGWAY.

Źródło: FX-Music Group

5 KOMENTARZE

  1. Na rynku jest dostępnych mnóstwo modeli instrumentów cyfrowych. Warto zatem przetestować sobie co najmniej kilka różnych modeli przed podjęciem decyzji o zakupie. Ja od jakiegoś czasu jestem posiadaczką pianina cyfrowego Casio AP-710. Wspaniale brzmiący instrument z bardzo precyzyjną ważoną klawiaturą.

  2. Ja od półtora miesiąca uczę się gry na pianinie. Chodzę do ogniska muzycznego, gdzie mamy do dyspozycji pianino cyfrowe Casio PX-S1000. Bardzo podoba mi się ten model i nauczyciel mówi, że jest to bardzo dobre budżetowe pianino cyfrowe, które ma dobrą repetycję klawiatury. Pomału przymierzam się do zakupu swojego instrumentu do domu i prawdopodobnie właśnie na ten model się zdecyduje.

  3. Dla mnie najważniejsza w pianinie jest klawiatura, a następnie brzmienie. Od niedawna jestem użytkowniczką Casio AP-270 i jestem bardzo zadowolona z podjętej decyzji o wyborze tego modelu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj