Fortepian Szpilmana sprzedany za 1,3 miliona zł w Polsce!

0

Od wtorku fortepian Władysława Szpilmana, Steinway z 1940 roku, stał się najdrożej zlicytowanym instrumentem muzycznym w historii naszego kraju. Instrument sprzedano za 1,3 miliona złotych!

To jednak nie koniec. Całkowita suma zlicytowanych także innych pamiątek po Władysławie Szpilmanie to 2,5 mln złotych. Jest to absolutny rekord! Kolejna dobra, a może najlepsza wiadomość to deklaracja, że uzyskane pieniądze posłużą do popularyzacji twórczości artysty. Kolekcję pamiątek po Władysławie Szpilmanie przekazali dwaj synowie pianisty — Krzysztof i Andrzej.

“Zainteresowanie aukcją było naprawdę ogromne, zarówno ze strony polskich i zagranicznych instytucji kultury, ale też prywatnych kolekcjonerów z całego świata. Aukcja była jedyną taką okazją, aby wejść w posiadanie osobistych przedmiotów jednego z najważniejszych pianistów i stać się częścią tej niesamowitej legendy. Wierzymy, że sukces licytacji otwiera nowy rozdział na polskim rynku aukcyjnym.”

mówi Juliusz Windorbski, prezes domu aukcyjnego DESA Unicum

Wśród pamiątek, za niemal 142 tys. złotych zlicytowany został rękopis suity “Życie maszyn”. Przetrwał on wyłącznie dlatego, że został wywieziony za granicę.

“Aukcja była jedyną taką okazją, aby wejść w posiadanie osobistych przedmiotów jednego z najważniejszych pianistów i stać się częścią tej niesamowitej legendy. Wierzymy, że sukces licytacji otwiera nowy rozdział na polskim rynku aukcyjnym.” – dodaje Juliusz Widorbski.

Więcej szczegółów:
https://www.desa.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here