Fenestra: Globalna inicjatywa wspierająca niedowidzących muzyków

0

Łotewska organizacja pozarządowa Artes Liberales powołała do życia bardzo ciekawą inicjatywę. Fenestra ma na celu zjednoczenie producentów elektronicznych instrumentów muzycznych w celu zwrócenia uwagi na problemy związane z używaniem i korzystaniem z syntezatorów przez osoby niedowidzące i niewidome.

Fenestra została stworzona przez organizację pozarządową Artes Liberales i powstała w Rydze na Łotwie w 2017 roku. Głównym przedmiotem działalności jest Synthlab organizowany przez sklep ze sprzętem studyjnym T Studio – jego zadaniem jest zarządzanie podarowanymi instrumentami, montażem systemów i prowadzeniem warsztatów. Inicjatywa zrzesza wielu producentów, w tym lokalną firmę Erica Synths, ale także specjalistów z bardziej odległych dziedzin, jak Endorphin.es i Expert Sleepers. To szerokie spektrum działalności i współtwórców czyni z Fenestry  globalne przedsięwzięcie.

Firma Erica Synths poprowadziła niedawno pierwsze warsztaty Fenestra dla niewidomych muzyków, zapoznając ich z możliwościami Pico System III. Warsztaty poprowadził Mario, który mimo wad wzroku od kilku lat doskonali sztukę syntezy modułowej.

Statystyki dotyczące wad wzroku:

  • Szacuje się, że na całym świecie około 1,3 miliarda ludzi żyje z jakąś formą upośledzenia wzroku.
  • Dzieci niewidome mają 4000 razy większe prawdopodobieństwo słuchu absolutnego.
  • 48% dzieci niewidomych wykazuje duże zainteresowanie codziennymi dźwiękami. Dla porównania, podobny poziom wykazuje zaledwie 13% dzieci w pełni widzących.
  • Ponad dwie trzecie dzieci niewidomych i niedowidzących grało na przynajmniej jednym instrumencie. Dla porównania liczba grających dzieci w pełni widzących stanowi tylko 41%.

Jeśli chcecie stać się częścią inicjatywy:

Witryna Fenestra oferuje kilka sposobów na zaangażowanie się. Aby stać się partnerem w inicjatywie, możecie przekazać funkcjonujące instrumenty i sprzęt, których nie potrzebujecie. Możecie też wspierać artystów z listy organizacji i przekazywać darowizny przez Paypal.

Jeśli należycie do grona słabowidzących lub niewidomych muzyków, możecie ubiegać się o dołączenie do listy, dostęp do skonfigurowanych systemów syntezatorów, wydarzeń edukacyjnych i nie tylko.

Więcej szczegółów także na https://fenestra.lv/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here