Kolejna nowość niemieckiego giganta perkusyjnego zawitała w naszej redakcji. Jest to świeżo zaprezentowana wersja Dual, znana przede wszystkim z serii Byzance, którą Meinl postanowił włączyć do serii Classics. Zapraszamy do testu!

Rodzina talerzy perkusyjnych Meinl Classics bardzo mocno poszerzyła się w ostatnich latach i firma powoli przyzwyczaja nas do corocznych nowości, które coraz bardziej „rozpychają” się w ofercie dla perkusistów szukających swojego, wymarzonego brzmienia. Z całą pewnością każdy muzyk znajdzie coś dla siebie z tej gamy blach ale jakie są i dla kogo są przeznaczone Meinl Classics Custom Dual? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć poniżej. 

Wygląd i budowa

Po rozpakowaniu opakowania transportowego ukazały nam się pięknie wykończone, błyszczące ale i bardzo elegancko wyglądające talerze. Nasz zestaw testowy zawiera:

Meinl--CLASSICS-CUSTOM-DUAL

Całą listę dostępnych blach oraz gotowych setów dostępnych w sprzedaży znajdziecie na stronie producenta: TUTAJ

Meinl wykonał swoje blachy z brązu B12. Jest to odstępstwo od reguły, do której zostaliśmy przyzwyczajeni w serii Classic. Niemiecki producent stosował stop B10 jednak teraz postanowił to zmienić chcąc zaprojektować talerze wytrzymałe ale bardzo muzykalne i doskonale komponujące się z resztą instrumentów. Wykonane je techniką maszynową aby zapewnić powtarzalność brzmienia w każdym wyprodukowanym egzemplarzu.

Meinl-Classics-Custom-Dual-Series
Meinl Classics Custom Dual Series

Zastosowana tutaj dwa wykończenia – brillant oraz dark, które mają dać efekt brzmienia jakiego jeszcze nie było w znanych od wielu lat „Classicach”. Doskonale się to sprawdza w serii Byzance Dual, którą osobiście bardzo lubię i używam, jednak nie jest to surowy typ blachy jaki w Byzance zastosowano tylko nałożona maszynowo powłoka. Wykończenie dark stanowi ciemny środek aż do połowy talerza i jest to wykończenie zaczerpnięte z serii Meinl Classic Custom Dark, których nasz test przeczytacie i obejrzycie TUTAJ. Krawędzie natomiast wykonane są w błyszczącym wykończeniu zapewniającym szybki i precyzyjny atak. Warte zaznaczenia jest to, że talerze wykonane są na górze i na dole w taki sam sposób co nie jest często spotykane u innych producentów. 

Gramy!

Seria Meinl Classics, która już gościła kilka razy w naszych testach [TEST: Meinl Classics Custom Dark w wersji “Heavy”!] charakteryzowała się dość dużą głośnością, wybuchowością oraz atakiem. Natomiast nowe duale nadają więcej subtelności i delikatności brzmieniu. Stają się po prostu wszechstronniejsze.

14″ HIHAT Meinl CLASSICS CUSTOM DUAL

Meinl Classics Custom Dual 14 HIHAT - CC14DUH
Meinl Classics Custom Dual 14″ HIHAT – CC14DUH

Hi-hat w mojej ocenie charakteryzuje się suchym jasnym i krótkim wybrzmieniem. Jego atak jest dość szybki, niezbyt przenikliwy. Da się zauważyć że najlepiej brzmi grany mocno niż delikatnie i subtelnie. Otwiera się wtedy całe pasmo ciekawych alikwotów, które doskonale wpasują się w całość muzyki, którą wykonujemy. 

22″ RIDE Meinl CLASSICS CUSTOM DUAL

Meinl-Classics-Custom-Dual-22-RIDE---CC22DUR
Meinl Classics Custom Dual 22″ RIDE – CC22DUR

Ride w mojej ocenie wypada najciekawiej z całego setu. Jasny, czytelny, bez zbyt długiego wybrzmienia z bardzo charakterystycznym i nie za głośnym Bellem. Przy delikatnym uderzeniu bardzo ładnie się odzywa i nie ma tego charakterystycznego „ogona” oraz dudnienia co często można spotkać w talerzach większej średnicy grubości medium. Nie jest to typ blachy agresywnej, czy zbyt ordynarnej i z całą pewnością ride spodoba się wielu muzykom.

18″ CRASH Meinl CLASSICS CUSTOM DUAL

Meinl Classics Custom Dual 18 CRASH - CC18DUC
Meinl Classics Custom Dual 18″ CRASH – CC18DUC

Crash ma charakter wybuchowego talerza, który ma krótkie wybrzmienie ale też nie za krótkie. Jak na 18 calowy talerz jest bardzo łatwy w kontroli i nie jest zbytnio agresywny i wybijający się ponad wszystko. Czuć tutaj większą subtelność brzmienia, która pozwala na  szersze zastosowanie blachy. Jednak warto zaznaczyć, że to co najlepsze ujawnia się gdy zagramy mocno i zdecydowanie. 

16″ TRASH CHINA Meinl CLASSICS CUSTOM DUAL

Meinl Classics Custom Dual 16 TRASH CHINA - CC16DUTRCH
Meinl Classics Custom Dual 16″ TRASH CHINA – CC16DUTRCH

Trash China jest bardzo szybka o super mocnym ataku ale przy tym bardzo krótko brzmiąca co jest zdecydowanie na plus. Super nadaje się do podkreślenia akcentów w utworze oraz szybkich uderzeń. China nie dudni i świetnie uzupełnia klasyczny set o talerz efektowy, ciekawy i inny niż pozostałe.

Podsumowanie

Meinl-Classics-Custom-Dual

Seria Meinl Classics Custom Dual to talerze, które na pewno zadowolą bębniarzy lubiących mocniejsze, stanowcze i pewne granie. Nie mówię tu o metalu czy punku ale rockowa muzyka to z całą pewnością będzie ich przeznaczenie. Meinl daje nam talerze, które nie zabiją głośnością całych bębnów przykrywając przy tym resztę zespołu ale blachy które będą fajnie komponować się z całym setem oraz współpracując z realizatorami dźwięku, którzy nie będą musieli narzekać na ciągły nadmiar talerzy na wszystkich mikrofonach na scenie. 

Polecam wszystkim, którzy szukają pięknych instrumentów, lubiących rzeczowe i dobrze postawione granie ale też nie martwiąc się o to że ich talerze będą zbyt długo wybrzmiewać i pozostawiać za sobą „ogon” dźwięku. Dostajemy bardzo dobrze i rzetelnie wykonany produkt,  do którego nie można się przyczepić.

Łukasz Łapiński
uptone.pl

Więcej szczegółów
Producent: https://meinlcymbals.com
Dystrybutor: http://www.meinldistribution.pl

Więcej newsów Meinl Cymbals: TUTAJ

PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd
Brzmienie
Cena
Poprzedni artykułRed’s Music – więcej niż kable!
Następny artykułMikrofony Austrian Audio OD505 i CC8 w Music Service
uptone.pl
uptone.pl to codzienna porcja informacji z branży muzycznej. Nowinki sprzętowe, muzyczne, koncerty, warsztaty, testy, wydarzenia...
test-meinl-classics-custom-dualSeria Meinl Classics Custom Dual to talerze, które na pewno zadowolą bębniarzy lubiących mocniejsze, stanowcze i pewne granie. Nie mówię tu o metalu czy punku ale rockowa muzyka to z całą pewnością będzie ich przeznaczenie. Meinl daje nam talerze, które nie zabiją głośnością całych bębnów przykrywając przy tym resztę zespołu ale blachy które będą fajnie komponować się z całym setem oraz współpracując z realizatorami dźwięku, którzy nie będą musieli narzekać na ciągły nadmiar talerzy na wszystkich mikrofonach na scenie.  Polecam wszystkim, którzy szukają pięknych instrumentów, lubiących rzeczowe i dobrze postawione granie ale też nie martwiąc się o to że ich talerze będą zbyt długo wybrzmiewać i pozostawiać za sobą „ogon” dźwięku. Dostajemy bardzo dobrze i rzetelnie wykonany produkt,  do którego nie można się przyczepić.