Dziś mamy dla Was test absolutnej nowości jaka właśnie wchodzi na rynek perkusyjny. W styczniu swoją premierę miało wiele nowych talerzy perkusyjnych ze stajni Meinl Cymbals, a jedną z nich jest nowa seria Meinl Classics Custom Dark Heavy. Sprawdzamy kto będzie z nich zadowolony 🙂

Nowy rok to i nowości od firmy Meinl! A jest ich dość sporo, bo aż 20 nowych blaszek i kilka różnych akcesoriów. Rozszerza się m.in. gama talerzy z otworami, które nazywane są talerzami typu „Trash Crash”. Wspominaliśmy o nich TUTAJ.

Z kolei na nasz warsztat testowy trafiły nowe talerze perkusyjne Meinl Classics Custom Dark Heavy. Kilka miesięcy temu mieliśmy okazję testować dla Was również talerze z serii Classics Custom Dark, które swoim wyglądem przyciągnęły uwagę każdego kto miał okazję je zobaczyć i usłyszeć. Test znajdziecie TUTAJ. Dzisiaj na warsztat bierzemy cięższą odmianę – HEAVY – tak więc do boju!

Zapraszamy Was także do naszej poniższej recenzji video i próbek dźwiękowych:

Testowy zestaw: 

  • 14” Heavy Hi-Hat
  • 16” Heavy Crash
  • 18” Heavy Crash
  • 18” Heavy Big Bell Ride
  • 18” Heavy China

W nowej serii znajdziemy jeszcze 20″ Heavy Ride.

Meinl Classics Custom Dark Heavy to blachy, które (tak jak ich lżejsza odmiana) na pierwszy rzut oka robią ogromne wrażenie wizualne. Czarne wykończenie talerzy w połączeniu z pomarańczowymi wstawkami dodaje im wielkiego uroku i wizualnie wynoszą nasz zestaw perkusyjny na zupełnie inny poziom. Uważam, że to wykonania może szczególnie spodobać się perkusistom grającym metal lub ciężki rock, którzy cenią jakość brzmienia jak i estetykę wyglądu.

Talerze wykonano z brązu B10 czyli tak jak seria Mb10 i Classics Custom Extreme Metal czyli materiały, który Meinl stosuje już od jakiegoś czasu i do którego zdążył nas już przyzwyczaić w swoich produktach.

Meinl produkuje je w sposób komputerowy wg własnego procesu przeprowadzając bardzo dokładne i precyzyjne młotkowanie, które nie tylko odpowiada za jakość dźwięku czy wykonania, ale również za powtarzalność danego modelu w każdym wyprodukowanym egzemplarzu. Talerze są dość ciężkie co na pewno nie wszystkim przypadnie do gustu w przypadku dość częstego przemieszczania się z pełnym pokrowcem blach w ręku, ale nie to jest najważniejsze. Przekłada się to bezpośrednio na brzmienie zatem sprawdźmy co mają do zaproponowania.

Meinl Classics Custom Dark 14” Heavy Hi-Hat

W prezentowanym hi-hacie na pewno nie brakuje charakteru i ataku brzmienia. Hi hat jest ciężki i czuć jego masę w uderzeniu pałką czy w grze nogą. Z całą pewnością jest głośniejszy niż jego starszy brat, z testowanej przez nas w ubiegłym roku serii ale doskonale wkomponowuje się w całość zestawu nie wybijając się zbyt mocno swoją intensywnością brzmienia. Produkt, który otrzymujemy jest ciepły w brzmieniu ale dość głośny lecz nie przesadnie ostry. Na pewno znajdzie fanów, którzy mają mocną rękę do grania i lubią mocno i głośno grać. Otwarty brzmi rockowo i ciężko ale jednocześnie zachowując swój ciemny charakter, który w przeciwieństwie do jasnych blach nie jest jaskrawy i przeszywający.

Meinl Classics Custom Dark 16” / 18″ Heavy Crash

Oba crashe pokazują prawdziwy charakter tej serii. Agresywne i głośne ale jednocześnie ciemne i ciepłe. To chyba najlepiej jak można opisać produkty Meinla. Czuć ich masę pod pałką i na pewno nie będą lubiły „głaskania” tylko porządny cios ale też bez przesady. Odzywają się w bardzo miłym i ciemnym tonie jednocześnie będąc głośne i przenikając przez ścianę dźwięku gitar na scenie. Pod mikrofonem w studiu czy na scenie z całą pewnością będą super się spisywać i na pewno idealnie wpiszą się w miks bębnów. Nie są to talerze uniwersalne i raczej sympatycy lżejszej muzyki nie będą tutaj zachwyceni ponieważ jest to produkt dedykowany dla perkusistów grających cięższe gatunki.

Meinl Classics Custom Dark 18” Heavy Big Bell Ride

Bardzo ciekawa propozycja w nowej gamie talerzy Meinla. Jest to mniejszy ride niż zazwyczaj przywykliśmy do rozmiaru 20”+ ale myślę, że bardziej pasowała by tu nazwa po prostu Bell. Gruby, ciężki, dzwoniący doskonale sprawdzający się w bardzo szybkiej i gęstej grze. Jego sustain jest bardzo długi. Z całą pewnością nie zginie za ścianą dźwięku metalowego bandu, który preferuje granie szybkie i mocne. Główka talerza zajmuję tak naprawdę większą część całej blachy. Jest głośna i przeszywająca jednak warte podkreślenia jest to, że posiada ten ciemny charakter, który jak sama nazwa serii wskazuje. Uważam, że jest to bardzo konkretny produkt dla perkusistów szukających konkretnego brzmienia jakie otrzymujemy w Big Bell Ride.

Meinl Classics Custom Dark 18” Heavy China

To talerz, który z całego setu najbardziej przypadł mi do gustu. Mocna, głośna a z charakterem lekko piaskowych i ciemnym. Bardzo fajnie sprawdza się w szybkim, gęstym graniu nie dusząc się dźwiękiem będąc przy tym bardzo skoncentrowana w brzmieniu. Tak jak reszta talerzy dosyć głośna, ale ciemna. Na pewno doda nowych atrybutów w zestawie perkusyjnym i pozwoli w bardzo fajny sposób podkreślić akcenty w utworze czy zmianę części. Blaszka będzie lubić mocne granie i doskonale odnajdzie się w rockowym czy metalowym stylu.  

Podsumowanie

Meinl Classics Custom Dark Heavy to super wygląd w połączeniu z głośnym, mocnym i ciemnym brzmieniem. Przykują uwagę każdego kto znajdzie się w pobliżu naszego zestawu perkusyjnego i doskonale będą wyglądać na zdjęciach czy teledysku, co umówmy się, też nie jest bez znaczenia. Ich charakter jest bardzo konkretnie zdefiniowany oferując duże spektrum i możliwości.

Wg mojej opinie będą one bardzo dobrym wyborem dla perkusistów rockowych i metalowych ceniących stosunek jakości do ceny. Nie są to talerze uniwersalne, które sprawdzą się w każdej stylistyce lecz ściśle określone i scharakteryzowane co w moim przekonaniu jest zdecydowanie na plus.

Testował: Łukasz Łapiński

Więcej szczegółów
Producent: https://meinlcymbals.com
Dystrybutor: https://meinl.de/en