Dziś prezentujemy Wam coś nietuzinkowego, oryginalnego i kojącego w brzmieniu. Firma Meinl przysłała nam trzy Kalimby oraz trzy Tank Drumy z linii instrumentów Meinl Sonic Energy. Zapraszamy!

Jako że do tej pory mieliśmy okazję testować talerze, zestawy perkusyjne, pałki i inne akcesoria to teraz przyszedł czas na relaks, spokój i dobrą energię płynącą z brzmienia tych wyjątkowych instrumentów.

Meinl-Sonic-Energy

Meinl Sonic Energy to bardzo bogata rodzina instrumentów, dla której niemiecki producent stworzył dedykowaną stronę internetową [TUTAJ], na której możemy je wszystkie obejrzeć, porównać, a nawet usłyszeć. Instrumenty te dedykowane są tak naprawdę dla każdego bez względy na rodzaj umiejętności czy wiek. Zdecydowanie chodzi tutaj o stworzenie klimatu, nastroju i zabawy brzmieniem a zabawa ta daje naprawdę bardzo dużo frajdy i radości.

Meinl-Sonic-Energy

Drugą, a może nawet pierwszą równie ważną grupą dla której tworzone są te instrumenty to osoby zajmujące się muzykoterapią i medytacją.

Zapraszamy zatem do obejrzenia naszej prezentacji:

Kalimby

Kalimba to instrument, który przywędrował do nas z Afryki. Wykonany jest z fragmentu drewna, na którym umieszczone są metalowe blaszki tzw. stroiki o różnej długości, gdzie każda z nich odpowiada za określoną wysokość dźwięku.

Kalimby-Meinl-Sonic-Energy

Dźwięki wydaje się poprzez szarpanie ich kciukami. Jest stosunkowo mały, lekki, łatwy w użyciu i ciekawie brzmiący. Warto jednak zaznaczyć, że mniejszym i węższym palcom będzie zdecydowanie łatwiej się na nim grało dlatego dzieci będą zachęcone łatwością wydobywania dźwięku, a dodatkowo mogą ćwiczyć motorykę i eksperymentować ze sposobami wydawania dźwięku. Jednak kalimba to instrument uniwersalny dlatego wybierają go również dorośli zarówno profesjonaliści jak i amatorzy.

Kalimby różnią się kształtem i mają różną ilość blaszek: od 5 do 17. Dzięki temu można grać melodie w różnych skalach. My otrzymaliśmy do testów modele 17-blaszkowe, czyli 17-nutowe.

MEINL-Sonic-Energy-Kalimba

Warto na wstępie zaznaczyć, że każdy instrument oferowany jest w zestawie z twardym, porządnym etui, który świetnie zabezpieczy go w transporcie, do tego lniany woreczek, szmatka z mikrofibry służąca do czyszczenia oraz specjalny młoteczek, dzięki któremu może dostroić albo przestroić instrument.

MEINL-Sonic-Energy-Kalimba-KL1703S

Tak! Blaszki są oczywiście bardzo solidnie mocowane na zasadzie docisku jednak podczas intensywnej gry lub jakiegoś upadku czy uderzenia mogą się czasem minimalnie przesunąć, a dedykowanym młoteczkiem poprawimy jego pozycję lub zupełnie go przestroimy do wybranej przez nas wysokości czy skali.

MEINL Sonic Energy Solid Kalimba (sapele)

MEINL-Sonic-Energy-Solid-Kalimba-sapele-KL1702S

Pierwszy z naszych instrumentów to Kalimba wykonana z afrykańskiego drewna Sapele – Model KL1702S. Posiada 17 dźwięków w skali C- dur. 17 metalowych pręcików przymocowanych jest do solidnej podstawy. Jest ona bardzo lekka, a dzięki specjalnym wycięciom także bardzo poręczna. Doskonale leży w dłoniach osoby dorosłej a także dziecka – sprawdzaliśmy 🙂 Instrument został wykonany z dużą starannością i dokładnością. Lakierowana ciemno-brązowa podstawa pięknie prezentuje swój wygląd. Kalimba brzmi bardzo ciepło a każde delikatne szarpnięcie stroika wyzwala bardzo miły metaliczny dźwięk dla ucha.

Sugerowana cena: 315 PLN

MEINL Sonic Energy Solid Kalimba (black walnut)

MEINL-Sonic-Energy-Solid-Kalimba-walnut-KL1701S

Kolejna Kalimba wykonana została z drewna orzecha czarnego – Model KL1701S. Również tutaj mamy 17 tonów w skali C- dur. Nie posiada ona zaokrąglonego kształtu jak jej poprzedniczka, jej podstawa jest grubsza i szersza co wpływa na utrzymanie w dłoniach i może być trudniejsze zwłaszcza dla mniejszych, np. dziecięcych rąk. Brzmienie podobnie jak w Sapele bardzo łatwo uwalnia się pod kciukami grającego, wyzwalając miły i relaksujący dźwięk. Samo wykończenie nie budzi zastrzeżeń i jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Dostrzegam bardzo podobne walory brzmieniowe jak w poprzedniej Kalimbie.

Sugerowana cena: 225 PLN

MEINL Sonic Energy Sound Hole Kalimba (acacia)

MEINL-Sonic-Energy-Sound-Hole-Kalimba-acacia-KL1707H

Trzecia i ostatnia Kalimba – Model KL1707H, którą otrzymaliśmy do testów to instrument różniący się o dwóch pozostałych. Widać to już po samej budowie. W tym wypadku nie mamy już tylko kawałka drewna, a mini-pudło rezonansowe wykonane z akacji z otworem przypominającym otwór jak w gitarze klasycznej. Sprawia to, że instrument wygląda bardziej profesjonalnie, a wydobywające się z niego dźwięki mają większą głębię. Choć swoim kształtem przypomina poprzedni model to jednak mimo dużej grubości doskonale leży w dłoniach. Już pierwsze dźwięki dają wyraźną różnicę od pozostałych. Ciepłe o dość długim sustainie brzmienie z bardzo czułą na dotyk i każde szarpnięcie dynamiką. Dostrzec można tutaj również większy zakres dynamiczny jaki możemy uzyskać. To zdecydowanie najlepiej brzmiąca Kalimba z tych trzech ale jednocześnie najdroższa. 

Sugerowana cena: 405 PLN


Tongue Drums

MEINL-Sonic-Energy-Steel-Tongue-Drum

Mini Tounge Drums to kolejna grupa instrumentów perkusyjnych z serii Meinl Sonic Energy. To zupełnie coś innego niż prezentowane wyżej Kalimby. Od kilku lat przyciągają i wzbudzają coraz większą ciekawość. Grają na nich profesjonalni muzycy, jak także osoby rozpoczynające swoją przygodę z dźwiękiem. Są to bowiem instrumenty intuicyjne, proste w obsłudze.

Ich inna nazwa to “Tank Drumy” i są to metalowe „misy” posiadające nacięcia w kształcie języczków o różnej długości i co za tym idzie, wysokości dźwięku.

Otrzymaliśmy trzy Tank Drumy: czarny w skali C- dur, złoty w skali H-dur oraz granatowy w skali A- dur:

  • MEINL Sonic Energy Mini Steel Tongue Drum, C Major, Black (MSTD1BK)
  • MEINL Sonic Energy Mini Steel Tongue Drum, Gold, B Major (MSTD3G)
  • MEINL Sonic Energy Mini Steel Tongue Drum, A Major, Navy Blue (MSTD2NB)

Sugerowana cena za każdy model to 180 PLN.

MEINL-Sonic-Energy-Mini-Steel-Tongue-Drum

To co je odróżnia od siebie to dźwięki które wydają, a jest ich dokładnie 6, choć ciekawe współbrzmienia można także uzyskać uderzając centralnie lub pomiędzy nie. Nie potrzeba tutaj praktycznie żadnych umiejętności wykonawczych, no może poza umiejętnym trzymaniem pałeczek. Jedyne czego potrzebujemy to wrażliwość muzyczna i poczucie rytmu, chyba że właśnie to zamierzamy na nich odnaleźć 🙂

Małe, drewniane pałeczki zakończone gumową kulką dostajemy w pakiecie i to właśnie za ich pomocą wydobywamy dźwięki. W zastawie otrzymujemy także woreczek do transportowania instrumentu.

MEINL-Sonic-Energy-Mini-Steel-Tongue-Drum-C-Major-Black-MSTD1BK

Metalowa kopuła, a dookoła niej obwódka gumowa to materiał z jakiego zostały wykonane te niewielkie ale solidne Tank drumy. Ciepły, długi o bardzo miłym dla ucha tonie dźwięk pobudza naszą wyobraźnie i zdecydowanie zachęca do muzycznych eksperymentów dźwiękowych.

Podsumowanie

Prezentowane przez nas kalimby i tongue drumy to dosłownie ułamek olbrzymiej palety instrumentów z linii Meinl Sonic Energy. Są jednak najbardziej popularne, a ich stosunkowo niewysoka cena, łatwość transportu i wydobywania z nich dźwięków, sprawia, że będą idealnym zaproszeniem do świata muzyki poprzez zabawę, eksperymenty i budowania nastrojowej aury dźwiękowej. Polecamy je każdemu bez względu na wiek i umiejętności. Nawet jeśli uważasz, że muzyka to nie twoja bajka to po obcowaniu z tymi instrumentami przekonasz się w jakim byłaś lub byłeś błędzie. Każdy z nas ma w sobie naturalną muzykalność, którą jedynie należy odnaleźć, a ta grupa instrumentów zdecydowanie to ułatwi. Przekonajcie się koniecznie 🙂

MEINL-Sonic-Energy

Więcej szczegółów
Producent: https://meinlsonicenergy.com
Dystrybutor: https://meinl.de/en/distribution

PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd
Brzmienie
Cena / Jakość
uptone.pl to codzienna porcja informacji z branży muzycznej. Nowinki sprzętowe, muzyczne, koncerty, warsztaty, testy, wydarzenia...

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj