Zapraszamy na toast urodzinowy dla Tomasza Stańko

0

Świętując rocznicę urodzin Tomasza Stańko, jego córka i wieloletnia managerka Anna Stańko postanowiła zorganizować unikalny projekt muzyczny. Toast urodzinowy dla słynnego trębacza odbędzie się 11-12 lipca w Warszawie oraz w Rzeszowie.

12 lipca na scenie przy Fontannie Multimedialnej w Rzeszowie sztukę Tomasza Stańko będziemy celebrować w wyjątkowym towarzystwie. Nowy projekt inspirowany nagraniami Stańko zaprezentuje grupa Skalpel feat Piotr Damasiewicz, Rafał Dutkiewicz. Solo dla Mistrza, napisane specjalnie na tę okazję zagra wybitny amerykański trębacz, Wadada Leo Smith. Wystąpią także członkowie nowojorskiego Kwartetu Tomasza Stańko – David Virelles na fortepianie, Gerald Cleaver na perkusji, z towarzyszeniem Sławomira Kurkiewicza na kontrabasie.


Koncert odbędzie się 12 lipca na scenie przy Fontannie Multimedialnej w Rzeszowie o godz 19.30

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Więcej informacji również na estrada.rzeszow.pl


Po koncercie w klubie Lord Jack odbędzie się dalsza część wspomnień. Od 22:30 zagra grupa Sophia Grand Club (Vitold Rek – kontrabas, Kuba Płużek – instr. klawiszowe, Bartłomiej Prucnal – saksofony, Maksymilian Olszewski – perkusja, Eskaubei – rap, spoken word). Po koncercie odbędzie się jam session na które zapraszamy wszystkich muzyków.

Tomasz Stańko był postacią jedyną w swoim rodzaju. Istnienie Poszczególne – tak lubił o sobie mówić, cytując równocześnie jednego ze swoich ulubionych Artystów, Stanisława Ignacego Witkiewicza. I.P., Tomasz Stańko, trębacz, kompozytor, prekursor free jazzu, wolny duch, myśliciel, wyznawca fizyki kwantowej i popkultury. Desperado, który spróbował wszystkich dostępnych substancji, by później wybrać zieloną herbatę, w muzyce – drapieżny i liryczny zarazem. Prawdziwy Kameleon, tak zresztą zatytułował jedną ze swoich płyt. Jego muzyka, będąc muzyką wymagającą, bezkompromisową, zdobyła rzesze fanów na całym świecie. Wielokrotnie notowany wśród najlepszych trębaczy na świecie w prestiżowej ankiecie amerykańskiego magazynu Downbeat, magazyn The New Yorker pisał o nim: “jeden z najbardziej oryginalnych i twórczych trębaczy jazzowych na świecie” , jego muzyka była częścią soundtracku serialu Homeland, jego utwór jest na składance The Smithsonian Institution, zbierającej kanon jazzu. Żegnały go najważniejsze międzynarodowe dzienniki, jak The New York Times, LA Times, The Guardian, El Pais, The Herald.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here