,,Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu” na Gitarowym Rekordzie Guinnessa!

0

W 2019 roku przypada 25. rocznica śmierci legendarnego wokalisty i lidera zespołu Dżem, Ryszarda Riedla. Jego syn, Sebastian Riedel wraz z zespołem Cree postanowili upamiętnić to wydarzenie serią koncertów.

Zespół Cree został założony w 1993 roku w Tychach przez Sebastiana Riedla i Sylwestra Kramka. Nazwę pomógł wymyślić ojciec Sebastiana, Rysiek Riedel, który zawsze fascynował się życiem i historią Indian. Sam także wspominał, że chciałby mieć zespół o takiej nazwie. Syn spełnił marzenie ojca i tak powstał zespół Cree.

Ogólnopolski debiut Cree odbył się w 1997 r. podczas I Festiwalu Młodej Kultury a pierwszym sukcesem było zdobycie Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych.
Następnym etapem na drodze Cree do zaprezentowania swojej twórczości szerszej publiczności był koncert w Sali Kongresowej w Warszawie, jako support przed Johnem Mayallem. W grudniu 1998 roku zespół nagrał swoją pierwszą płytę. W roku 2000 wokalista zespołu Cree, Sebastian Riedel zajął drugie miejsce w kategorii najlepszy wokalista bluesowy w plebiscycie miesięcznika “Twój Blues”. Jednym z najważniejszych wydarzeń tego roku dla zespołu było podsumowanie 10-letniej działalności artystycznej. Z tej okazji zespół wydał płytę pt. “Parę lat”.

W grudniu 2007 roku zespół Cree wydał kolejną, piątą już płytę “Tacy sami”. W maju 2009 roku zespół Cree wystąpił we Wrocławiu na “Thanks Jimi Festival” poświeconym Jimiemu Hendrixowi. Wraz z ponad 6 tysiącami gitarzystów zagrali utwór “Hey Joe” , bijąc tym samym Gitarowy Rekord Guinnessa.

Zespół CREE występuje w składzie:
Sebastian Riedel – gitara, śpiew, harmonijka
Sylwester Kramek – gitara
Lucjan Gryszka – gitara basowa
Kuba Majerczyk – perkusja
Adam Lomania – instr. klawiszowe

Kultowe już piosenki Ryśka w wykonaniu jego syna usłyszymy 1 maja na wrocławskim Rynku w ramach kolejnej próby pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa!

Będzie to otwarty, niebiletowany koncert, który rozpocznie się około godz. 12.00 w południe.

Więcej informacji o Gitarowym Rekordzie Guinnessa na stronie www.heyjoe.pl. Informacji o grupie Cree szukajcie na www.facebook.com/cree.tychy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj