Jazz Jantar Festival zaprasza na weekend z trójmiejskim Jazzem

0

O takich wydarzeniach, jak Jazz Jantar Festival nie trzeba pisać długich wstępów. Sama nazwa działa jak hasło-klucz i jeśli nic wam się pod “kopułą” nie świeci, to nie mam najmniejszego zamiaru wyjaśniać czegokolwiek. Idźcie się wstydzić na wikipedię. Ot co.

Choć na sam festiwal poczekać trzeba jeszcze kilka miesięcy, na jego fanpage pojawiły się zaproszenia na marcowe koncerty trójmiejskich reprezentantów gatunku. A jak wiadomo, z taką rekomendacją nie sposób dyskutować, można jedynie grzecznie iść do kasy po bilety i cieszyć uszy pięknymi rytmami i głębokim brzmieniem.

Już spieszę z konkretami. Zespoły będą cztery – Quantum Trio, Algorhythm, Elec-Tri-City oraz Maciej Sikała, a każdy wystąpi na scenie Klubu Żak innego dnia.


Jako pierwszy, 16 marca o godzinie 20:00 zagra MACIEJ SIKAŁA SEPTET. Przy pierwszym spojrzeniu można pokusić się o stwierdzenie, że Maciej jest muzykiem świadomie i konsekwentnie niewspółczesnym. Grając rolę ostoi jazzowego saksofonu zawsze pozostawał jednak blisko zjawisk świeżych i kluczowych dla rozwoju sceny jazzowej w Trójmieście, której dzisiejszy obraz trudno byłoby sobie bez niego wyobrazić. Jego muzyka jest szlachetna, przejrzysta i wartościowa, a w dodatku nieodmiennie pozostaje jego wielką pasją.

Zespół wystąpi w składzie:
Maciej Sikała – tenor, soprano saxophones
Robert Majewski – trumpet, flugelhorn
Grzegorz Nagórski – trombone, euphonium
Tomasz Klepczyński – bass clarinet
Piotr Wyleżoł – piano
Andrzej Święs – double bass
Sebastian Frankiewicz – drums

Więcej o koncercie Macieja Sikały znajdziecie na www.jazzjantar.pl/program.


Następnego dnia, 17 marca o godzinie 20:00 usłyszeć będziecie mogli OLEŚ BROTHERS & ANTONI GRALAK / PRIMITIVO. Z jednej więc strony nieoceniony Antoni „Ziut” Gralak – postać tyleż twórcza i stale na scenie obecna, co wymykająca się stereotypom. Z drugiej strony jedna z najlepszych krajowych sekcji rytmicznych: Marcin i Bartłomiej ‘brat’ Olesiowie, znakomicie zgrany duet od dwóch dekad współpracujący z czołówką polskiej sceny jazzowej, w tym właśnie z wybitnymi trębaczami z Tomaszem Stańką i Andrzejem Przybielskim na czele. Razem odeślą was do muzyki u jej zarania i prapoczątków, do jej pierwotnej wiarygodności i niezmąconej szczerości przekazu, do radości wspólnego muzykowania…

Zespół wystąpi w składzie:
Antoni Gralak – trąbka
Marcin Oleś – kontrabas
Bartłomiej Oleś – perkusja

Więcej o koncercie znajdziecie oczywiście na www.jazzjantar.pl/program.


Trzeci w kolejce, 18 marca o godzinie 20:00 sceną Klubu Żak zawładną ALGORHYTHM / MANDALA. Znani w szczególności bywalcom gdańskich jam sessions są jednym z pierwszych składów sformowanych przez młode pokolenie muzyków związanych z Wydziałem Jazzu i Muzyki Rozrywkowej gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki. Klasyczny jazzowy kwintet uprawiający europejską odmianę jazzu bliską głównemu nurtowi, podszytą klimatem rozpiętym od żywiołowości do swoistej dla polish jazzu melancholii w świeżym, nowoczesnym wydaniu.

Zespół wystąpi w składzie:
Emil Miszk – trąbka
Piotr Chęcki – saksofon tenorowy
Szymon Burnos – fortepian
Krzysztof Słomkowski – kontrabas
Sławek Koryzno – perkusja

Więcej o Algorhythm i koncercie znajdziecie na www.jazzjantar.pl/program.


Jako wisienka na tym jazzowo – weekendowym torcie, 19 marca o 20:00 zaprezentują się INNERCITY ENSEMBLE / III /. Innercity jest wynikiem niezwykłego spotkania siedmiu muzycznych osobowości, które zapisały się już w historii polskiej muzyki alternatywnej i jazzowej, a także tych, które od kilku lat aktywnie ją współtworzą. Ich muzyka nie jest jedynie wypadkową tego, co każdy wnosi do zespołu, ale daje nową jakość, której nie da się zamknąć w standardowych prostych szufladkach typu jazz, ambient, drone, post- industrial czy muzyka psychodeliczna.

Zespół wystąpi w składzie:
Radek Dziubek – electronics, percussion, bells, melodica
Rafał Iwański – granite blocks, darabukka, gongs, bells, rattles, zummara
Wojciech Jachna – trumpet, flugelhorn, cornet, effects
Rafał Kołacki – congas, mridangam, bells, rattles, darabukka, flute, horn, pipes
Artur Maćkowiak – electric guitar, synthesizer, effects
Tomek Popowski – drums, percussion, bells
Jakub Ziołek – baritone guitar, electronics, miniclarinet, electric guitar, poetry

Zaskoczę was… Więcej o koncercie znajdziecie na… oczywiście www.jazzjantar.pl/program.


Na wszystkie koncerty zapraszamy w dniach 16 – 19.03.2017 o godzinie 20:00. Bilety kupicie na http://tickets.klubzak.com.pl/ i w kasie Klubu Żak.

Chcecie wiedzieć więcej o Jazz Jantar? Polubcie www.facebook.com/JazzJantar.

https://www.youtube.com/watch?v=VpJsdv_GxSA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here