Fink i wielu innych… Zagrają na festiwalu Europejski Stadion Kultury! Rzeszów 21-24/06/2018

0

FINK, czyli Fin Greenall – brytyjski wokalista, autor tekstów, gitarzysta, producent muzyczny, kompozytor i DJ, uznawany za jednego z najciekawszych męskich głosów ostatnich lat będzie gwiazdą festiwalu Europejski Stadion Kultury, który odbędzie się w dniach 21-24 czerwca w Rzeszowie.

Udział we wszystkich wydarzeniach pod szyldem Wschód Kultury jest bezpłatny!

Europejski Stadion Kultury to największy na Podkarpaciu i jeden z najciekawszych festiwali w Polsce, który od początku swojego istnienia, czyli od 2011 roku zapewnia uczestnikom solidną, intensywną dawkę doznań artystycznych. Co wyróżnia ESK spośród innych festiwali to jego interdyscyplinarny charakter. Europejski Stadion Kultury łączy bowiem elementy nie tylko różnych gatunków muzycznych, ale także teatru, fotografii, filmu czy sztuk wizualnych.

Kulminacyjnym punktem festiwalu jest Koncert Główny, podczas którego co roku na scenie pojawiają się największe polskie i zagraniczne gwiazdy. W poprzednich edycjach festiwalu zagrały takie zespoły jak: The Kooks, Within Temptation, The Fratellis, White Lies, Guano Apes czy Morcheeba. W tym roku gwiazdą Koncertu Głównego będzie Fink.

Fin Greenall to mieszkający w Niemczech brytyjski wokalista, autor tekstów, gitarzysta, producent muzyczny, kompozytor i D, uznawany za jeden z najciekawszych męskich głosów ostatnich lat. Nazwę Fink, będącą z początku ksywką wokalisty, obrał z czasem zespół, z którym nagrywa oraz koncertuje. W skład trio oprócz Greenalla wchodzi basista Guy Whittaker i perkusista Tim Thornton. Fin rozwijał swoja muzyczną pasję od najmłodszych lat. Na gitarze nauczył się grać sam, dając się z czasem poznać jako niezależna dusza oraz inspirujący kolaborant, co udowodnił chociażby współtworząc i produkując utwory dla nastoletniej wówczas Amy Winehouse oraz pracując razem z amerykańską gwiazdą soul John’em Legend. Wiele utworów Fink’a zostało wykorzystanych jako ilustracje dźwiękowe do filmów i seriali, pokazując talent artysty w tworzeniu doskonałych i żywych historii, co szczególnie widać przy okazji takich utworów jak piękny „Yesterday was hard on all of us” z filmu „Selma” z 2014 roku lub muzyka stworzona do filmu „Rudderless” również z 2014. Na występach Fink tworzy niezwykłą i niesamowitą atmosferę, o czym świadczy nagroda Independent Music Awards w kategorii Najlepszy występ na żywo.

Na scenie Europejskiego Stadionu Kultury Fink pojawi się również w duecie z niepokornym buntownik polskiej sceny rockowej – Organkiem. Muzyczne kolektywy to bowiem nieodzowna część Koncertu Głównego ESK. Na jednej scenie polskie gwiazdy wspólnie z partnerami muzycznymi z Europy i świata wykonują w duetach specjalnie przygotowane utwory. W tym roku w kolektywach, oprócz wspomnianych już Finka i Organka wystąpią:

Golec uOrkiestra i Zdob si Zdub (Mołdawia)– polski zespół łączący w swojej energetycznej muzyce etniczne brzmienia, rock’n’rolla, bluesa, jazz i współczesną muzykę popowąorazmołdawska „petarda” łącząca muzykę rockową, hip-hopową, folk bałkański oraz ethnic dance.

Lao Che i Trio Mandili (Gruzja)– polski crossoverowy zespół grający mieszankę rocka, elektroniki, funku, hip hopu,oraztrzy młode wokalistki z Gruzji, których piosenki (śpiewane w wersji ludowej) stały się absolutnym hitem Internetu.

Happysad iBrunettes Shoot Blondes (Ukraina) – polski zespół grający gitarowego, alternatywnego rocka okraszonego ciekawymi tekstami i charakterystycznym wokalem oraz indie rockowy zespół z Kijowa,będący częścią nowej niezależnej ukraińskiej sceny muzycznej.

Koncert zainauguruje występ Darii Zawiałow – piosenkarki, autorki tekstów i kompozytorki o wyjątkowym głosie i silnej osobowości scenicznej, która przebojem weszła na polski rynek muzyczny. Na scenie pojawi się też Davit Chakhalyan – młody utalentowany Ormianin, uczestnik armeńskiego X Factora, który zachwycił jury i publiczność niesamowitą interpretacją utworu “Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena, wykonanej przez niego w wersji oryginalnej.

Oprócz Koncertu Głównego, w ramach Europejskiego Stadionu Kultury odbędzie szereg innych koncertów. Jedną z idei festiwalu jest synteza różnorodnych gatunków, stąd też podczas ESK występują artyści, którzy łączą ze sobą z pozoru skrajnie różne gatunki, tak jak muzyka elektroniczna i folk czy rap i muzyka klasyczna.

W ramach projektu Electro East, czyli koncertu muzyki elektronicznej wystąpią ukraińskie zespoły: YUKO i Band [O].YUKOto projekt stworzony w 2016 roku przez wokalistkę Yulie Yurinoi i muzyka Stasa Koroliova, którzy tworzą muzykę w stylu folktronika, łączącą instrumenty elektroniczne i teksty folkowe. W swojej twórczości duet wykorzystuje autentyczne ukraińskie folkowe utwory swoich przodków, których wyszukiwaniem zajmuje się Julia, podróżując po miastach i wioskach Ukrainy. Stas odpowiada za syntezatory, samplery, automaty perkusyjne, perkusje wokoder i bas.Band [O]to młody ukraiński zespół grający nowoczesny elektro-pop w oparciu o miks elektroniki i żywych instrumentów. W skład zespołu wchodzą absolwenci kijowskiego jazz college’u: Oleksander Kasprov, Ehor Havrylenko, Sergey Yuzvyk, na czele z charakterystyczną wokalistka Olya Chernyshova. Jazzowy background muzyków nadaje ich utworom bardzo oryginalne brzmienie.

Ukraina to jeden z tegorocznych motywów przewodnich festiwalu, a wśród zaproszonych muzyków znalazły się również zespoły Vshood, Joryj Kłoc i Hardkiss.Vshoodto zespół grający współczesną muzykę basową wywodzącą się z takich stylów jak amen breaks, drum and bass, hip-hop, dubstep i trap. Joryj Kłocto zespół pochodzący ze Lwowa, stworzony przez czterech muzyków, którzy łączą w swej muzyce wszystko to, czego wydawałoby się połączyć nie można. Muzycy eksperymentują z tradycyjnymi ukraińskimi pieśniami, sprawdzając jednocześnie wytrzymałość takich instrumentów jak bęben huculski, lira korbowa, altówka i gitara.Hardkissz kolei to jeden z najpopularniejszych obecnie ukraińskich zespołów muzycznych, wykonujący muzykę z pogranicza rocka alternatywnego i synth popu. Wokalistką jest niezwykle charyzmatyczna Julia Sanina. Zespół, będący laureatem wielu prestiżowych nagród muzycznych, słynie z widowiskowych koncertów na żywo.

Europejski Stadion Kultury słynie z interdyscyplinarnych projektów i nietuzinkowej oprawy występów. Jednym z takich projektów jest „Red Rexen temple. The show ” – wielowymiarowy koncert o rozbudowanej oprawie wizualnej i scenicznej. Zespół M. Rexen planuje zaprezentować najnowsze utwory promujące nadchodzący album „The United Kingdom’s”. Album inteligentnie oscylujący między wieloma gatunkami muzycznymi jest w swoim przekazie bardzo poetycki, dość egzotyczny i niesamowicie energetyczny. Stworzona oprawa wizualna, specjalnie zaprojektowane kostiumy oraz towarzyszące muzykom działanie performatywne z video projekcjami, wyświetlanymi na żywo, na różnego typu wielowymiarowych ekranach doskonale odda charakter „zjednoczonych królestw” – idei poszukiwanej przez twórców.

Z kolei w ramach współpracy Bartosza Nalepy, artysty malarza, absolwenta ASP w Krakowie, laureata prestiżowych nagród w przeglądach sztuki polskiej i w konkursach międzynarodowych oraz grupy PITZ, tworzącej wielowymiarową i trudną do sklasyfikowania mieszankę jazzu, yassu, elektroniki, ambientu, a przede wszystkim improwizacji, powstanie performance oparty na połączeniu muzyki i wizualizacji generowanych na żywo za pomocą różnych źródeł światła i obrazu, tzw. „Świecenie”. Z zespołem wystąpi gościnnie Jerzy Mazzoll – polski klarnecista, wokalista i kompozytor yassowy. Mazzoll używa także elementów klasycznego jazzu, folku i muzyki współczesnej (np. muzyki klezmerskiej z Amsterdamu). Uznany przez Jazz Forum za jednego z najciekawszych współczesnych polskich klarnecistów.

Stałym punktem programu ESK jest Art Celebration – to autorski projekt rzeszowskich muzyków Zbigniewa Jakubka i Bartłomieja „Eskaubei” Skubisza, mający na celu eksplorowanie różnych gatunków muzycznych i wszelakich aspektów sztuki, łączenie ich ze sobą, generowanie twórczych spotkań ich przedstawicieli. W tegorocznej edycji projektu Eskaubei oraz Eldo, jeden z legendarnych polskich raperów, złożą hołd poezji przy akompaniamencie AC Bandu złożonego z kadry Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Uniwersytetu Rzeszowskiego pod wodzą Zbigniewa Jakubka. Będziemy również świadkami wykonania programu “Polska muzyka w Hollywood” na dwa fortepiany. Pierwszą część zakończy “Suita Beksińskiego” – improwizowany utwór inspirowany twórczością Zdzisława Beksińskiego w wykonaniu AC Band. W drugiej części koncertu wystąpi zespół Moniki Borzym, z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego i dj-a, promujący płytę “Jestem przestrzenią”.

W ramach ESK odbędzie się także koncert „Wysocki. Wschody i zachody”, w którym z twórczością Wysockiego zmierzą się artyści młodego pokolenia: Kacper Kuszewski, Natalia Sikora, Karolina Artymowicz, Arek Kłusowski, Buslav, Jan Traczyk oraz Marcel Sabat oraz koncert Krzesimira Dębskiego z udziałem Kamila Radzimowskiego z zespołem, którzy zaprezentują taneczną i żywą muzykę bałkańską, żydowską i azerską.

Europejski Stadion Kultury 2018 to łącznie 25 projektów, 40 różnorodnych wydarzeń, 15 koncertów, 4 spektakle i około 200 artystów z 14 państw. Festiwal Europejski Stadion Kultury powstał w 2011 roku, a od d 2013 roku odbywa się w ramach festiwalu Wschód Kultury integrującego środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy).

Festiwal Wschód Kultury jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury i trzy Polskie miasta: Rzeszów, Lublin i Białystok. Przedsięwzięcie odbywa się dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej szczegółów: 
www.estrada.rzeszow.pl
www.stadionkultury.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj