Ariel Pink oraz …And You Will Know Us by the Trail of Dead na OFF Festivalu Katowice 2018.

0

Poznaliśmy kolejne gwiazdy, które dołączą do składu OFF Festiwalu 2018. Podczas tegorocznej edycji imprezy na scenie zobaczymy m.in. Ariel Pink, …And You Will Know Us by the Trail of Dead, Wednesday Campanella, Housewives, Nanook Of The North, Or:La oraz Bass Astral x Igo.

Ariel Pink oprócz koncertu, będzie też kuratorem jednego dnia na Scenie Eksperymentalnej. Nostalgia – czy jak chce brytyjski krytyk Simon Reynolds: retromania – rządzi kulturą popularną od dobrej dekady. Najczęściej przybiera nieciekawe oblicze towaru, który już raz został sprzedany i zużyty, za to ma nowe opakowanie. Jeśli jednak wskazać jednego artystę, który ze składników przywiezionych wehikułem czasu z lat 60. i 70. potrafi zbudować zupełnie nową, ekscytującą jakość – jest nim Ariel Pink. Przed nim chillwave był tylko ciekawostką, dzięki niemu stał się formą sztuki, na którą składają się dźwięki i kostiumy wypożyczone z przeszłości, ale też autentyczne, zawsze aktualne emocje. Jego wydana w ubiegłym roku płyta “Dedicated to Bobby Jameson” jest hołdem dla amerykańskiego wokalisty, którego kariera legła w gruzach w wyniku serii niefortunnych zdarzeń. Ma się jednak wrażenie, że nadwrażliwy Ariel Pink pochyla się na niej nad wszystkimi, którzy są niedoskonali, zagubieni, niedopasowani.

…And You Will Know Us by the Trail of Dead nagrywając swój pierwszy duży album dla wytwórni Interscope zdawali sobie sprawę z towarzyszących im oczekiwań i dzielnie stawili im czoła, przelewając w tę płytę wszystko, czego mógł się nauczyć gitarowy zespół w Ameryce lat 90. Znaleźli sobie własne miejsce, gdzieś pomiędzy melancholią The Smashing Pumpkins, brawurą Sonic Youth a wyobraźnią Mercury Rev. I choć od tamtej pory minęło sporo czasu, mierzonego również kolejnymi świetnymi płytami …And You Will Know Us by the Trail of Dead, dobrze się stało, że Amerykanie postanowili przypomnieć sobie i nam o tamtym triumfie.

Nanook of the North tworzą kompozytor i skrzypek Stefan Wesołowski, wybitny przedstawiciel nurtu neoclassical, zasłużenie chwalony za wydany w ubiegłym roku album “Rite of the End” oraz Piotr “Hatti Vatti” Kaliński – był gitarzysta punkowego Gówna, obecnie ceniony i wszechstronny producent, znany z nagrań solowych, ale też współpracy m.in. z Noonem i Misią Furtak. Wydawać by się mogło, że niewiele ich łączy, ale pozory mylą. Płytą nagraną na Islandii, która jest nową ścieżką dźwiękową do blisko stuletniego filmu dokumentalnego “Nanuk z Północy” Roberta J. Flaherty’ego, Wesołowski i Kaliński stworzyli spójny, wiarygodny muzyczny świat. Miejsce piękne i zimne, przyciągające i niepokojące zarazem. Debiut Nanook of the North znajdziecie na listach najlepszych polskich płyt 2018 roku. Na OFF-ie znajdziecie ich pół roku wcześniej.

Wednesday Campanella naprawdę nazywają się Suiyōbi no Campanella, ale wychodząc z założenia, że fanom poza Japonią może być trudno to zapamiętać, na zagranicznych rynkach funkcjonują pod z angielska brzmiącym szyldem. O ile jednak z nazwą można mieć kłopoty, o tyle muzykę grupy pamięta się już od pierwszego przesłuchania. To wybuchowa mieszanka J-popu, hip-hopu, funku i tanecznej elektroniki, która nawiązuje do przepychu i bezwstydu lat 80. Po serii znakomicie przyjętych płyt wydanych wyłącznie w Japonii, w 2016 roku przyszedł czas na międzynarodowy debiut w postaci mini-albumu “UMA”. Kolejny krok na Zachód to dla Wednesday Campanella duża płyta “Superman” (2017), którą “The Japan Times”, największy dziennik w Kraju Kwitnącej Wiśni, powitał słowami: “Czyżbyśmy mieli do czynienia z albumem, który ocali mainstreamowy J-pop?”

Housewives to grupa pochodząca z Londynu. Jeśli zastanawiacie się, czy w drugiej dekadzie XXI wieku da się jeszcze w gitarowej muzyce zrobić coś nowego i oryginalnego, to wiedzcie że się da I właśnie Housewives to robią. This Heat i Einsturzende Neubauten doczekali się godnych, odważnych następców.

Or:La, DJ-ka i producentka, która zręcznie porusza się w świecie “po” – ze strzępów dubstepu, garage i house’u buduje własną, fascynującą historię, po raz pierwszy opowiedzianą na jej producenckim debiucie “UK Lonely” (2016). Pochodzi z małego miasteczka w Irlandii Północnej, ale pierwsze profesjonalne kroki stawiała w klubach Liverpoolu. Coraz rzadziej można ją tam spotkać, bo w ślad za tytułem “Breakthrough DJ of the year”, przyznanym jej przez “DJ Mag”, posypały się zaproszenia z całego świata.

Bass Astral x Igo to basista Kuba Tracz i wokalista Igor Walaszek. Muzycy spotkali się w rockowym zespole Clock Machine, ale pewnego dnia postanowili pograć razem muzykę taneczną. Nie mieli doświadczenia, ale talent i energię. Już debiut Bass Astral x Igo “Discobolus” (2016) – przekonywał, że mamy do czynienia ze zjawiskiem godnym uwagi, a wydany pod koniec 2017 roku album “Orell” nie pozostawia wątpliwości. Zachwyca świetnymi melodiami, żywą produkcją i energią, której nie da się udawać. Ale płyty to jeszcze nic: krakowski duet słynie z live actów i w Katowicach przekonacie się dlaczego.

Podczas tegorocznej edycji OFF Festivalu wystąpią również wcześniej ogłoszeni: Grizzly Bear, Clap Your Hands Say Yeah z płytą “Some Loud Thunder”, Marlon Williams, John Maus, Big Freedia, Turbonegro, Egyptian Lover, Oxbow, Bishop Nehru, King Ayisoba, Jacques Greene, The Brian Jonestown Massacre, Jon Hopkins Live, Hańba!, Furia, The Como Mamas, Coals, Moses Sumney, Aurora, Yasuaki Shimizu, Yellow Days, Legendarny Afrojaxoraz Sorja Morja.

OFF Festival Katowice 2018 odbędzie się w dniach 3-5 sierpnia, w Dolinie Trzech Stawów.

Trzydniowe karnety w cenie 290 zł można już kupić w OFF Sklepie. Cena ta obowiązuje do 15 kwietnia lub do wyczerpania biletów z drugiej puli. W sprzedaży są już również bilety na pole namiotowe, w cenie 70 zł. Bilety do kupienia na www.festicket.com.

Więcej info na www.off-festival.pl.

Opublikowany przez OFF Festival na 1 marca 2018

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj