Matrix Audio i systemy multimedialne Elements

0

Od 2018 roku seria systemów multimedialnych Elements od Matrix Audio cieszy się sporym zainteresowaniem. Dziś chcemy przybliżyć Wam nieco urządzenia, które wchodzą w jej skład.

Seria Element to umieszczone w różnych przedziałach cenowych kompletne systemy multimedialne zawierające w sobie funkcje przetwornika DAC, Streamera, wzmacniacza, przedwzmacniacza. Wszystkie produkty posiadają bardzo zbliżone, proste i równocześnie wyrafinowane wzornictwo. Producent oferuje również przyjazną i funkcjonalną aplikację do obsługi w środowisku sieciowym.

Element I – podstawowy model spełniający zasadę zaoferować maksimum przy zachowaniu korzystnej ceny. Urządzenie oferuje ośmiokanałowy układ DAC oparty na przetworniku Sabre ES9028RPO wspierającym pliki DSD. Posiada świetną jakość dźwięku i pełną funkcjonalność serii Element w tym streaming Wi-Fi, współpracę z aplikacją na smartfony, obsługę aplikacji ROON czy zintegrowanego klienta Tidal.

Mocny, 1.3 Watowy wzmacniacz jest zdolny do wysterowania wymagających słuchawek. Element I umożliwia połączenie z zewnętrznymi aktywnymi monitorami i sterowanie ich głośnością z poziomu aplikacji w telefonie. Producent pomyślał o możliwościach rozbudowy urządzenia, zachowując port IIS LVDS w celu podłączenia do interfejsu USB z zegarem, oraz zewnętrzne zasilanie, które również można upgrade’ować pomimo, iż zastosowany fabrycznie system jest bardzo wysokiej jakości.
Cena urządzenia to 4 999zl.

Element M – kierowany jest do średnio zaawansowanych użytkowników korzystających z monitorów aktywnych oraz słuchawek. Nowością jest możliwość podłączenia przez USB dysku twardego i skonfigurowanie go w systemie NAS w celu odtwarzania muzyki w wysokiej rozdzielczości, aż do 768kHz dla PCM i 22,4MHz dla DSD.

Element M jest kompatybilny z aplikacją MA Remote. Ponadto podobnie jak w całej linii Element wspierane są technologie DLNA oraz Air Play. Model „M” wnosi dodatkowo wsparcie plików MQA zarówno przy odtwarzaniu z plików, jak również przez streaming. Podobnie jak w modeli „I” zastosowano tutaj bardzo ceniony przetwornik ESS Sabre ES9028PRO współpracujący z bardziej rozbudowanym zegarem, co w połączeniu pozwoliło maksymalnie wykorzystać potencjał przetwornika. Nowością jest moduł wzmacniacza pracujący w oparciu o niskoszumowe i nisko-impedancyjne układy dyskretne i bipolarną sekcję wejścia, które odwdzięczyły się niesamowicie łagodnym i zarazem intrygującym brzmieniem.
Element M oprócz nawigowania z poziomu aplikacji, został również wyposażony w pilot zdalnego sterowania, który można dodatkowo skonfigurować tak, żeby nie wchodził w konflikt z innymi urządzeniami wykorzystującymi podczerwień. Obudowa modelu M została zaprojektowana z zewnątrz i od środka pod kątem eliminacji rezonansu i zakłóceń oraz dla jeszcze lepszego wyglądu i przede wszystkim jeszcze lepszego dźwięku.
Cena urządzenia to 8 499zl.

Element P – Urządzenie nieco inne niż poprzednie, ponieważ jest rozbudowane o funkcję
wzmacniacza głośnikowego o mocy aż 230W dla 4Ohm. Jest to kompletny system audio pełniący funkcję przetwornika, wzmacniacza słuchawkowego, wzmacniacza głośnikowego, przedwzmacniacza oraz streamera. Produkt oferuje podobną do modeli „I” oraz „M” funkcjonalność ze wsparciem dla aplikacji MA Remote. Podobnie do modelu „M” zastosowano w nim wsparcie dla plików MQA.

Element P został również skonstruowany w oparciu o Przetwornik Sabre ES9028PRO. Współpracuje on z zegarem Crystek CCHD-950 jako podstawa gwarancji dobrego brzmienia. Dodatkowo dołożono tutaj świetnej jakości układ regulacji głośności Muses 72320, aby zachować jakość dźwięku na kolejnym etapie przepływu sygnału. Element P posiada nowy układ USB XMOS XU216, który bez problemu radzi sobie ze wsparciem nowego formatu MQA w wysokich bitrate’ach. Jako siła napędowa do głośników zastosowano Duńską jednostkę ICEpower 250ASX2 pracującą w klasie D i zdolną wysterować średniej wielkości kolumny podłogowe. Za zasilanie odpowiada liniowy zasilacz (zamiast dedykowanego modułu ICEpower), dzięki czemu udało się zapobiec przedostawaniu się nałożonych szumów z zasilacza modułu do sekcji przedwzmacniacza.
Cena modelu to 11 499zl.

Element X – to flagowy model w serii Element. Urządzenie stanowiące kwintesencję bezkompromisowej walki o najwyższą jakość dźwięku. Funkcjonalnie powiela on rozwiązania całej linii Element z pomięciem wzmacniacza głośnikowego z modelu „P”. Jednak magia tego urządzenia tkwi w szczegółach. Model „X” oparty został na sztandarowym układzie ESS Sabre ES9038PRO, wspartym profesjonalnym LDO ESS9301, oraz znanym z Element P zegarem Crystek CCHD-950. Połączenie wieloletniego doświadczenia w produkcji, projektowaniu i strojeniu sprzętu opartego na kościach ESS pozwoliło wykorzystać w pełni możliwości najlepszego dostępnego hardware’u. Układ USB XU216 obsługuje z łatwością najwyższe dostępne rozdzielczości plików MQA.

Element X do współpracy z aktywnymi monitorami posiada bardzo wysokiej jakości Preamp z regulowanym analogowo poziomem gain w zakresie 10dB. Dla słuchawek przygotowano wydzieloną sekcję dual mono, bazującą na czterech najwyższej klasy wzmacniaczach operacyjnych LME49600. System obsługuje słuchawki zbalansowane oraz niezbalansowane. Dodatkowo może obsłużyć dwie pary niezbalansowanych słuchawek, z niezależnym wzmocnieniem dla każdego kanału w każdej z nich. Ostatnim elementem niezbędnym dla osiągnięcia perfekcji brzmienia jest zasilanie. Użyto tutaj niestandardowego transformatora toroidalnego Noratel wraz z kondensatorami audio firmy Nichicon.
Element X ma również wiele poziomów izolacji LDO, z dobrze zaprojektowaną, czterowarstwową płytkę PCB, aby pomóc odtworzyć oryginalny dźwięk tak dokładnie, jak to możliwe, usuwając zakłócenia oddzielnych systemów wewnętrznych. Wisienką na torcie, jest stosowana w serii Element dwuwarstwowa obudowa z 4mm aluminium izolująca od wszelkich wibracji i zniekształceń elektromagnetycznych.
Cena modelu to 13 999zl.

Seria Element to filar dla produktów Matrix Audio, ale w ofercie producenta znajdziemy również inne urządzenia, które mogą działać samodzielnie lub mogą być doskonałym uzupełnieniem modeli flagowych. Obecnie przechodzą upgrade i wkrótce powinny również trafić do sprzedaży w oficjalnej dystrybucji.

Więcej szczegółów
Producent: https://www.matrix-digi.com/
Dystrybutor: http://mip.biz.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here