Active Noise Cancelling (ANC). Czy Aktywne Tłumienie Hałasu jest dla każdego?

1

Active Noise Cancelling (ANC), czyli Aktywne Tłumienie Hałasu spotykamy w coraz większej ilości słuchawek przeznaczonych do użytku codziennego. Na czym polega ta technologia, jak działa i czy jest dobra dla każdego? Zapraszamy do poniższego artykułu.

Publikacji na ten temat jest już całkiem wiele w sieci. Często poruszają skomplikowane zagadnienia technologiczne, które oczywiście dla nielicznych będą ciekawym i dogłębnym sprawdzeniem tematu, a dla innych rzeczą zupełnie zbędną, gdyż dla tej grupy liczy się końcowy efekt, a nie jak to działa 🙂

Tak czy inaczej temat jest ciekawy, ważny i bardzo praktyczny. Tylko czy jest dla wszystkich? Na to pytanie postaramy się wam odpowiedzieć już za chwilę, a póki co zapraszamy do krótkiego i nowego materiału video, w którym specjalista z sieci salonów audio Top Hi-Fi & Video Design w prosty i bardzo przystępny sposób wyjaśnia jak to działa w praktyce:

Jeśli obejrzeliście powyższy materiał to zapewne już wiecie czym jest ANC i jak działa w praktyce. Dorzucimy Wam jeszcze jedną grafikę, która obrazuje sposób jej działania:

Czy technologia ANC jest dla każdego?

Z powyższego video dowiedzieliście się mniej więcej jak działa ANC i w jakich sytuacjach jest przydatna. Mieliśmy do czynienia z kilkoma parami słuchawek, które wykorzystują tą technologie i trzeba zaznaczyć, że w zależności od jakości słuchawek, czyli też ceny system ten działa bardziej lub mniej sprawnie i oferuje jeden rodzaj tłumienia albo jego różne wersje na automatycznej kontroli kończąc.

Przykład bardzo dobrych słuchawek z rozbudowanym ANC poniżej:

Sennheiser PXC 550-II Wireless już dostępne w Polsce!

Jednak jak dobry by ten system nie był, nie jest on bez znaczenia (straty) dla dźwięku, który dochodzi do naszych uszu. Oczywiście w miejscach publicznych, szumie miasta, transporcie publicznym czy lotniczym może być zbawienne nie tylko podczas słuchania muzyki ale dla samego komfortu przebywania w tych miejscach, zwłaszcza dla osób które są wrażliwe na hałas, a takich też jest całkiem sporo i co gorsza, część z nich nie zdaje sobie z tego sprawy.

Nas jednak interesował aspekt ANC w kontekście pracy z dźwiękiem w studiu muzycznym. Czy to ma prawo zadziałać? Dostawaliśmy pytania, czy aktywne wytłumienie hałasu z otoczenia zewnętrznego pomoże nam lepiej pracować przy obróbce dźwięku? Postanowiliśmy to sprawdzić i jak można się było spodziewać wnioski są następujące.

System Active Noise Cancelling (ANC), czyli Aktywne Tłumienie Hałasu absolutnie nie nadaje się do pracy profesjonalnej z dźwiękiem w studiu czy na scenie! Oczywiście “odważni” mogą to robić ale wyłącznie na swoją odpowiedzialność. Jak wspomnieliśmy wyżej, ANC wpływa bezpośrednio na dźwięk powodując jego zmianę. My to odczuliśmy jak nałożenie pewnego filtra/kompresję, który obcina pewne częstotliwości (WAŻNE CZĘSTOTLIWOŚCI), sprawiając że dźwięk jest bardziej wytłumiony/schowany i zasłania tym samym prawdziwy obraz naszej ścieżki audio, a przecież w profesjonalnej pracy z dźwiękiem zależy nam na jak najwierniejszym jego monitorowaniu i wprowadzaniu ewentualnych korekt.

Podsumowując nasze rozważania…

ANC? TAK! Ale nie dla każdego. Sprawdzi się w codziennym użytkowaniu dla osób, którzy uwielbiają słuchać muzyki podczas podróży, jednak zdecydowanie odradzamy używanie tego systemu podczas profesjonalnej pracy z dźwiękiem w naszym studiu muzycznym.

Tu sprawdzi się klasyczne tłumienie pasywne, czyli porządne słuchawki wokółuszne, wykonane z materiałów, które zapewnią naturalne i skuteczne wytłumienie hałasu z zewnątrz i będą dobrze dopasowane do naszych uszu.

Do usłyszenia 🙂

Zapraszamy Was przy tej okazji do naszych publikacji dotyczących słuchawek studyjnych, które znajdziecie w linku: https://uptone.pl/sluchawki-studyjne. Każdy z Was powinien znaleźć coś na własne potrzeby i budżet.

Dodatkowo zapraszamy Was do dwóch ciekawych testów profesjonalnych słuchawek studyjnych jakie popełniliśmy w ostatnim czasie:

TEST: NEUMANN NDH 20, czyli profesjonalne słuchawki studyjne w praktyce.

[TEST] Słuchawki studyjne ADAM Audio SP-5!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj