Rok 2020 z perspektywy stajni Ibanez jest całkiem dobry. To już nasz test drugiej gitary najnowszej produkcji. Czy Ibanez RG5320 Prestige jest gitarą dla każdego? Czy kolejna odsłona z serii RG dorówna swoim poprzednikom, a może wniesie coś więcej? Kupować bez zastanowienia czy jednak warto najpierw coś się o niej dowiedzieć? Myślę, że warto poświęcić chwilkę na zapoznanie się z naszym testem aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Zapraszamy!

Nowoczesna produkcja, legendarne japońskie rzemiosło oraz znana na całym świecie jakość – to połączenie daje nam w rezultacie gitarę Ibanez RG5320. Gitary tej marki to jeden z najpopularniejszych wyborów gitarzystów na całym świecie. Każdy może znaleźć coś dla siebie bez względu na styl czy rodzaj wykonywanej muzyki. RG5320 to ucieleśnienie wszystkiego co jest nam potrzebne do uzyskania potężnego i wysokiej jakości brzmienia czy grania szybkich riffów. Imponuje swoim marmurowym kolorem, świetnym osprzętem, szybkim gryfem, wydajnością i precyzją.  Firma Ibanez posiada zaufanie wielu muzyków, czy Ty też się do nich zaliczasz?

Na wstępie zapraszamy do zapoznania się z naszym materiałem video:

BUDOWA

Seria RG już sama powinna mówić wiele – jest to najbardziej popularna i charakterystyczna seria gitar marki Ibanez.  Jeszcze przed wyjęciem gitary z futerału ma się wrażenie, że jest to poważny sprzęt. Jej wykończenie jest opisane jako Cosmic Shadow (CSW). W rzeczywistości top korpusu daje wrażenie jakby był zrobiony z ciemnego marmuru, a patrząc na gitarę z przodu widzimy szary, lakierowany kolor. Natomiast tył oraz boki gitary mają już kolor naturalny drewniany.

Do produkcji korpusu użyto afrykańskiego mahoniu – jest to ulubiony surowiec wszystkich, którzy gustują w mocnych, rockowych brzmieniach. Gitary, które wykonano z tego rodzaju drewna są zazwyczaj bardzo ciężkie i tutaj wyraźnie czuć ciężar topu w stosunku do gryfu, jednak ten model sklasyfikowałbym na wagę średnią.

Ibanez RG5320 posiada dwa potencjometry (głośności oraz tonu), przełącznik pickupów oraz przełącznik zaczepów cewki (coil-tap switch), z którym mieliśmy już do czynienia przy okazji testów innej gitary z linii RG – model Ibanez RG1121PB:

[TEST] Ibanez RG1121PB-CKB, gitara stworzona do “Wielkich Rzeczy”!

GRYF

Super Wizard HP, czyli 24 progi na pięcioczęściowym gryfie wykonanym z klonu oraz drewna wenge. Te dwa rodzaje drewna są twarde i ciężkie – podkreślają więc wysokie tony i sprawiają, że brzmienie jest dosyć krzykliwe. Do podstrunnicy został wykorzystany heban, czyli zdecydowanie najdroższy materiał na podstrunnice. Jest to ciemne, gęste drewno, podkreślające średnie i wysokie tony co skutkuje czytelnym atakiem. Długość gryfu to 648mm. Szerokość gryfu przy pierwszym progu wynosi 43mm, a przy ostatnim 58mm. Natomiast grubość szyjki przy pierwszym progu to 17mm a przy ostatnim 19mm. Radius 430mm.

Dodatkowym atutem jest sposób oznaczenia progów. Tutaj użyto znaczników fluorescencyjnych, świecących w ciemności, tak aby można było bez problemu orientować się na gryfie podczas gdy na scenie nie ma światła.

PROGI

Jumbo Stainless Stell (Prestige edge treatment) – czyli progi ze stali nierdzewnej z markowaną obróbką krawędzi Prestige. Efektem używania tego rodzaju progów jest płynnie gładkie vibrato. Odnosi się wrażenie, że technika i czucie gryfu uległy nagłej poprawie. Bardzo dobrze czuje się każdy próg podczas grania slide, co dało mi pewność w przesuwaniu akordów bądź pojedynczych dźwięków w trakcie grania melodii. Dodam jeszcze, że stal nierdzewna daje uczucie jakby progi były na nowo wypolerowane i gładkie.

MOSTEK

Lo-Pro Edge to mostek tremolo z podwójnym blokowaniem, który został wprowadzony w gitarach Ibanez w 1991 roku. Został zaprojektowany i wyprodukowany dla Ibaneza przez firmę Gotoh. Lo-Pro Edge to przeprojektowanie oryginalnego tremolo Edge, które nadaje mu niższy profil (stąd nazwa). W oryginalnym Edge śruby blokujące struny przechodzą pod precyzyjnymi tunerami, podczas gdy w Lo-Pro Edge blokady struny i precyzyjne tunery są od siebie niezależne. Takie rozwiązanie pozwala Lo-Pro mniej wystawać z górnej części ciała, minimalizując interferencję z dłonią i ramieniem gitarzysty. W tej konstrukcji struny są zaciśnięte zarówno na mostku, jak i na nakrętce, co skutecznie minimalizuje długość struny, a to przyczynia się do zwiększenia stabilności strojenia. Pierwsze tremolo z podwójnym blokowaniem zostało opracowane przez gitarzystę-hobbystę o nazwisku Floyd D. Rose. Każda gitara wyposażona w system tremolo Floyd Rose ma sprężyny umieszczone z tyłu sprzętu, które tworzą zrównoważone siły ze strunami, utrzymując w ten sposób tremolo w stanie „pływającym”.

Coil-tap switch

Jest to mały, czarny przełącznik znajdujący się pomiędzy dwoma potencjometrami. Służy on do rozłączania, bądź złączania zaczepów cewek w pickupach. Takie rozwiązanie podwaja nam możliwości brzmieniowe instrumentu.

Maszyny tuningowe

Gotoh SG381

GOTOH GUT Co. to jedyny japoński producent części do instrumentów strunowych, którego początki sięgają 1960 roku. Od tego czasu jest wiodącym producentem najwyższej klasy osprzętu gitarowego, cenionego przez największych producentów gitar. Seria SG381 to najbardziej popularna linia firmy GOTOH. Najczęściej wykorzystywany standard z jedną śrubką jest zastosowany również w gitarze Ibanez RG5320. Bardzo dobra jakość, precyzja wykonania i gwarancja stabilnego stroju.

Top-Lok III

To rodzaj nakrętki zabezpieczającej zaprojektowanej przez Ibaneza. Nakrętka zabezpieczająca jest jednym z elementów konstrukcji systemu tremolo z podwójnym blokowaniem. Skutecznie blokuje strunę na nakrętce, podczas gdy struna jest również zablokowana na mostku. Taka konstrukcja pozwala gitarze zachować dostrojenie, gdy tremolo jest używane poprzez zmniejszenie długości rozciągniętej struny

Pickupy

DiMarzio Fusion Edge (passive/ceramic) – seria przetworników Fusion Edge została zaprojektowana w celu wytworzenia nowoczesnego, progresywnego metalowego brzmienia, z przejrzystością , mocą i szybkością. Gitary sześcio, siedmio i ośmiostrunowe mają różne charakterystyki wydajnościowe, a przetworniki do tych gitar zostały zaprojektowane indywidualnie, aby zapewnić najlepszą wydajność w poszczególnych instrumentach.

Dodatkowe akcesoria

Warto dodać, że w zestawie otrzymujemy bardzo pożądny, twardy case (futerał), który będzie chronił gitarę w każdych warunkach. Dodatkowo w schowku czekało na mnie ramie mostka (wajcha) do tremolo oraz uniwersalny klucz Ibanez MTZ11 typu multi-tool, który wyposażono we wszystkie potrzebne końcówki, łącznie z regulacją wysokości strun.

W PRAKTYCE

Już od pierwszego kontaktu z gitarą miałem wrażenie przyjemności z trzymania gryfu i poruszania się po nim. Myślę, że dużą zasługę w tym mają progi, które są bardzo wygodne i nie narzucają swojej obecności, lecz wręcz przeciwnie dają swobodę gry. Orientację na gryfie wspomagają nie tylko przyjemne progi ale również ich odblaskowe oznaczenie, które uratuje Cię z opresji podczas ciemności na scenie. Coil-tap switch zawsze będzie dla mnie wielkim plusem. Dzięki temu gitara sama w sobie oferuje nam dwa razy więcej możliwości brzmieniowych niż instrument, który tego switcha nie posiada. „Floydowy” mostek też do mnie przemawia. W tym wydaniu używa się go bardzo przyjemnie przy czym strój jest w stanie nienaruszonym. Osobiście nie używam mostka tremolo w swojej muzyce i zawsze spotykałem problemy związane ze strojeniem w tego typu mostkach, jednak tutaj mamy porządne podwójne blokowanie, które spisuje się bardzo dobrze. Nagrałem w międzyczasie jeden utwór na tej gitarze i nie spotkał mnie żaden problem typu przebicia prądu, czy szumy na sygnale. Wszystko nagrało się czysto, przejrzyście i z przyjemnym brzmieniem strun.

Poniżej ścieżka gitary IBANEZ RG5320 do coveru “Man Like You”:

PODSUMOWANIE

Ibanez RG5320 Prestige to bez wątpienia prestiżowa gitara, która notabene kosztuje ok. 9000 pln, jednak jest to instrument warty swojej ceny. Dedykuję go profesjonalnym gitarzystom sesyjnym, scenicznym, jak również hobbystom, którzy cenią sobie najwyższą jakość. Ta gitara zdecydowanie nie pokaże swojego pełnego potencjału gdy będziemy jej używać tylko i wyłącznie w warunkach domowych. Ona jest stworzona na wielkie sceny i na robienie ogromnego ale również  przyjemnego hałasu. Nie miałem do czynienia z dużą ilością Ibanezów RG, jednak parę sztuk przez moje ręce się przewinęło i stwierdzam, że model RG5320 najprzyjemniej leżał w mojej dłoni. Może być to przyczyna chudszego gryfu (co osobiście preferuję), ale myślę że do tego wniosku przyczyniły się też wygodne progi, przejrzysty dźwięk, odpowiednia waga instrumentu oraz dobór osprzętu z najwyższej półki.

Sugerowana cena: ok. 9.000 zł

Mikołaj Jaremko
uptone.pl

Więcej szczegółów
Producent: https://www.ibanez.com
Dystrybutor: http://www.meinldistribution.pl

Na koniec chcieliśmy podziękować Pracowni Muzycznej Muzykon (muzykon.pl) za udostępnienie swojej świetnej przestrzeni muzycznej do realizacji materiału video do testu tytułowej gitary. Wszelkie informacje na jej temat znajdziecie na stronie: https://www.facebook.com/pracownia.muzykon

PRZEGLĄD RECENZJI
Wykonanie/Wygląd
Brzmienie
Funkcjonalność
Cena/Jakość
uptone.pl to codzienna porcja informacji z branży muzycznej. Nowinki sprzętowe, muzyczne, koncerty, warsztaty, testy, wydarzenia...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj