Gitara klasyczna czy akustyczna? Który model na początek?

2

Planujecie rozpocząć przygodę z gitarą, a tym samym zastanawiacie się nad kupnem swojego pierwszego instrumentu? Mamy dla Was krótki materiał przygotowany przez sklep guitarcenter.pl, który może Wam się przydać.

Przygotowany przez łódzki sklep poradnik może przydać się niejednemu adeptowi sztuki gry na gitarze. Z filmu dowiecie się podstawowych różnic pomiędzy instrumentem klasycznym, a tzw. akustycznym.

Mimo, iż dwie gitary wykorzystują naturalną akustykę pudła rezonansowego, to różni je kilka bardzo ważnych elementów. I tak:

Gitara klasyczna wyposażona jest w nylonowe struny, szeroki gryf, niezaokrąglony promień podstrunnicy – wszystko po to, aby sprostać klasycznej grze, pasażom i innym technikom towarzyszącym wykonywaniu muzyki “klasycznej”, najczęściej granej w szkołach muzycznych różnego stopnia, ogniskach muzycznych itp. Gitara klasyczna to również zupełnie inne brzmienie – ciepłe, raczej kojarzące się z delikatnością i subtelnością.
Konstrukcyjnie instrument ten w ogromnej większości modeli nie jest wyposażony w pręt gryfowy, a kołki o dużej średnicy nie powodują ześlizgiwania się nylonowych strun.

Poniżej jedna z naszych publikacji prezentującej gitarę klasyczną:

Nowość: Ortega RSTC5M (Student Series) na dobry początek

Gitary akustyczne prezentują się w dużo szerszej palecie wyborów. W sklepach znajdziemy ich całe mnóstwo – od najprostszych modeli, nie wyposażonych w elektronikę, w klasycznych barwach naturalnego drewna, z którego zostały wykonane, po bardzo ciekawie prezentujące się instrumenty w niemalże wszelkich możliwych kolorach, z elektroniką, wbudowanymi tunerami, wcięciami typu cutaway itp.
Brew temu, co powiedziano w nagraniu video, gitara akustyczna nie może kojarzyć się z grą na ogniskach czy też innymi wątpliwej jakości gatunkami muzycznymi. Gitara akustyczna to instrument pełnoprawny, wykorzystywany na wszystkie możliwe sposoby – jako instrument akompaniujący, solowy i melodyczno-perkusyjny.
Konstrukcyjnie, gitary akustyczne zazwyczaj rezonują silniej, posiadają wewnętrzne ożebrowania i oczywiście struny wykonane ze stopów metali. Struny metalowe z oczywistych powodów wymuszają wyposażenie instrumentu w pręt napinający. Siła naciągu jest tak wysoka, iż drewniany gryf bez takiego napinacza bardzo szybko uległby deformacji.
Z tego samego powodu klucze mają dużo mniejszą średnicę, aby mocniej zaciskać nawinięte na nie struny.

Poniżej jedna z naszych publikacji prezentującej gitarę akustyczną:

Nowe akustyki Vintage Statesboro już w Polsce!

Faktem jest, że nauka gry na gitarze akustycznej będzie sprawiała więcej niedogodności adeptowi sztuki, aniżeli nauka gry na instrumencie klasycznym z nylonowymi strunami.
Aby jednak dopełnić całości, musimy Was zapewnić, iż nie jest prawdą, że alikwoty gitary akustycznej są łatwiej “przyswajalne” przez ludzkie ucho. Obie konstrukcje gitar wykorzystują rezonans jako “narzędzie” emisji dźwięku i niezmiernie trudne byłoby przeanalizowanie ludzkim uchem ileż to składowych harmonicznych dociera do naszych narządów słuchu poprzez grę na gitarze klasycznej oraz akustycznej.

2 KOMENTARZE

  1. Wszystko zależy od tego jakiego rodzaju muzykę chce się grać. Wiadomo, że struny nylonowe w gitarze klasycznej są bardziej przyjazne dla naszych palców, ale tym akurat bym się tak do końca nie sugerował. Ja rozpoczynałem od akustycznej ale przede wszystkim dlatego, że lubię brzmienie gitary akustycznej a moim ulubionym gatunkiem jest m.in. country. Poza tym teraz są inne czasy i gitara już nie kosztuje krocie. Sam gram na takim budżetowym modelu Napoli marki Be Joe, który kosztował mnie nie całe 500 zł i jestem zadowolony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here