Gitara elektryczna Ibanez RG1121PB w wykończeniu Charcoal Black Burst (CKB) to piękna i bestia w jednym ciele. Czy najnowszy model spełnia oczekiwania jakie stawia linia RG Premium? Czy jest to gitara, która sprawdza się wyłącznie w ciężkich brzmieniach? Te i inne wątpliwości postaramy się wyjaśnić w tym teście. Zapraszamy!

Ibanez to marka znana i szanowana na całym świecie, która od dekad znajduje się w absolutnym topie wyznaczając nowe trendy w produkcji gitar. Słyną z precyzyjnie robionych instrumentów, oryginalnych kształtów i rozwiązań jak również z innowacji. Japońska firma zyskała zaufanie wielu wybitnych gitarzystów, m.in. George Benson, Joe Satriani czy Steve Vai, który mówi o gitarach Ibanez w ten sposób: „Niektóre gitary są zbudowane z myślą o wydajności, inne z punktu widzenia estetyki. Te instrumenty są najlepsze dla obu tych światów… i być może wszechświata”. Ten cytat i chociażby fakt współpracy z tak wybitnymi wirtuozami gitary świadczy o potędze i jakości tej firmy.

Na początek zapraszamy Was do naszego materiału video:

Ibanez RG1121PB Premium to nowa propozycja na rok 2020. Ten model, jak i cała seria RG to instrumenty niebywale precyzyjne. Linia RG Premium to gitary „zaprojektowane aby inspirować”, produkowane z wyselekcjonowanego drewna, którego obróbka wymaga specjalnych umiejętności rzemieślniczych i dbałości o szczegóły. W testowanym modelu znajdziemy to co najlepsze w Ibanezie: wygodny gryf, doskonale dobrane przetworniki oraz piękne i oryginalne wykończenie.

Wygląd

Gitara żyleta – to moja pierwsza myśl po wyjęciu gitary z pokrowca, który oczywiście jest w zestawie. Lakierowany korpus ma kolor o nazwie „Charcoal Black Burst” – wygląda magicznie i patrzenie na niego jest wciągające, serio. Ten model wypuszczany jest jeszcze w kolorze „Caribbean Islet Flat”, który obserwowałem tylko na zdjęciach, ale jestem przekonany, że na żywo również robi wrażenie.

Wszystko to za sprawą drewna Poplar Blur, którego użyto do topu gitary. Jest to drewno tulipanowca amerykańskiego lub topoli, które charakteryzuje się obfitością małych sęków i pączków śpiących. Dzięki temu drewnu brzmienie jest dobrze zbalansowane z lekkim odchyleniem w kierunku dolnego środka, atak jest umiarkowany, podczas gdy wybrzmiewanie dźwigów jest równe i dość długie. Reszta korpusu została zrobiona z lipy. Seria RG jest najbardziej rozpoznawalną serią gitar wypuszczanych przez Ibaneza, więc jeżeli jesteś wiernym fanem tej marki to wygląd gitary nie powinien być dla Ciebie obcy. Posiada jeden potencjometr głośności, jeden przełącznik przetworników oraz jeden przełącznik zaczepów cewki. Długość menzury wynosi 648mm, a ilość progów na gryfie to wspaniałe 24!

Gryf

Pięcioczęściowy gryf Wizard 11pc zrobiony jest z Klonu, Orzecha włoskiego oraz Amarantu. Ten ostatni z gatunków drewna gości w coraz większej ilości gitar, gdyż niektóre gatunki drewna jak np. Bubinga zostały włączone pod ochronę, a Amarant jest drewnem twardym i ciężkim, jednak nadającym się na obróbkę, więc idealnie wpisuje się aby zastąpić chronione drzewa o podobnej specyfice. Połączenie tych trzech gatunków drewna przyczynia się do ekstremalnej sztywności gryfu oraz długiego trwania dźwięku. Wymiary gryfu to: 43 mm szerokość przy siodełku, 58mm szerokość przy 24 progu, 18mm wysokość przy 1 progu oraz 20mm wysokości przy progu 12, promień krzywizny (radius) to 15.75’’ (400mm).

Progi

Jescar EVO gold frets – to progi znane z jasnego tonu, wspaniałego złotego wyglądu, długiej trwałości oraz świetnego czucia. Tego typu progi nie są ani za miękkie ani za twarde, przez co są częstym wyborem lutników produkujących gitary. Kolor złoty w nazwie czy wyglądzie nie ma nic wspólnego ze złotem, jest to kwestia wizualna i być może odrobinę wpływa na jasność brzmienia – choć możliwe że to tylko moje wyobrażenia. Progi posiadają również coś co nazywa się Premium Fret Edge Treatment – chodzi tu o obróbkę krawędzi, która to precyzyjnie wykonana daje możliwość gładkiej i wygodnej pracy z instrumentem.

Mostek

Mono-rail bridge, jest to mostek zaprojektowany dla stabilności i sustainu w taki sposób, aby zminimalizować przesłuchy pomiędzy strunami. Każda struna ma możliwość indywidualnego ustawienia długości.

Podstrunnica

Została wykonana z Hebanu, czyli materiału najczęściej stosowanego dla gitar o takiej charakterystyce. Ciemne drewno o dużej gęstości, które podkreśla wysokie i średnie tony nadając brzmieniu czytelny atak. Charakteryzuje się również szybką reakcją oraz bogatym sustainem.

Coil-tap switch

Jest to przełącznik znajdujący się najbliżej gniazda Jack, który służy do przełączania zaczepów cewki w pickupach. Takie rozwiązanie zwiększa dwukrotnie możliwości zmiany tonu brzmienia.

Maszyny tuningowe (klucze)

Zostały tutaj użyte jedne z najlepszych, a przez wielu uznawanych za najlepsze klucze firmy Gotoh model MG-T. Dzięki nim mamy w naszym Ibanezie niesamowitą stabilność strojenia. Te klucze również skracają czas wymiany strun.

Pickupy

DiMarzio Fusion Edge Pickups – firma Ibanez oraz DiMarzio współpracują ze sobą od dawna. Dzięki tej współpracy przetworniki Fusion Edge zostały opracowane w celu uzyskania mocnego, charakterystycznego tonu z wyraźnym, tnącym “high-endem” oraz ciasnym, skompresowanym “buttom-endem” bez jakiegokolwiek zabłoconego środkowego zakresu.

W praktyce

Ibanez to marka, która zyskała zaufanie milionów gitarzystów na całym świecie. Ich najnowszy model nie odstaje od wysokiego poziomu wykonania, do którego przez lata Ibanez zdążył nas przyzwyczaić. Potrzebowałem kilku dni kontaktu z instrumentem aby przyzwyczaić się do niego i po ok. tygodniu ogrywania czułem się już dość swobodnie. Myślę, że można się w niej zakochać, tylko potrzeba nieco cierpliwości, a gitara na pewno to nam wynagrodzi.

Testując ją pod kątem technicznym mogę śmiało stwierdzić, że precyzja z jaką została wykonana i dbałość o szczegóły dają gwarancję niezawodności. Sygnał nadawany z gitary jest bardzo mocny i czytelny, a to zasługa świetnych pickupów DiMarzio i wynik współpracy Ibaneza z tą właśnie firmą. Śmiało można zabrać gitarkę do studia nagrań czy na scenę. Wszystkie elementy (tj. drewno, rodzaj mostka, elektronika) zostały dobrane w taki sposób aby wydłużyć jak najbardziej czas trwania dźwięku (sustain). Opcja rozłączania cewki w pickupach to wg mnie duży plus. Dzięki temu gitara zyskuje 2 razy więcej możliwości brzmieniowych – co za tym idzie – możliwości stylistycznych.

Jest to gitara nie tylko na mocne, przesterowane solówki i głębokie, wyraźne metalowe riffy. Dobrze sprawdzi się również jako gitara rytmiczna z czystym brzmieniem bądź z delikatnym crunch’em. Model RG1121PB jest dostępny w dwóch kolorach, które wyglądają nieziemsko pięknie. Do tego wszystkiego dorzućmy jeszcze klucze Gotoh MG-T, które zapewniają trzymanie stroju oraz skracają czas trwania wymiany strun i mamy gitarę na miarę roku 2020.

Podsumowanie

Zgodnie z oczekiwaniami jakie można mieć od serii Ibanez RG Premium, model RG1121PB to gitara piękna, kompletna, świetnie wykonana, która sprawdza się nie tylko w ciężkich brzmieniach. Instrument swoje kosztuje ale jakość jest w cenie i musimy się z tym pogodzić. Jest to model na rok 2020 więc też w jakiś sposób usprawiedliwia cenę. Warto jest mieć ten instrument na uwadze, bo może niebawem wiele namieszać na scenach muzycznych. Nam nie udało znaleźć się słabego elementu.

Mateusz Jeremko
uptone.pl

Więcej szczegółów
Producent: https://www.ibanez.com
Dystrybutor: http://www.meinldistribution.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj