Private Room Series to linia niezwykle pięknych i solidnie wykonanych instrumentów ze stajni Ortega Guitars. W tym roku jej szeregi zasiliła gitara klasyczna w postaci modelu RSM-REISSUE. Czy jej niezwykły wygląd to wszystko na co możemy liczyć? Na to pytanie postaramy się Wam odpowiedzieć w poniższym teście.
Ortega RSM-REISSUE to najbardziej klasyczny kształt gitary jaki dane było mi poznać z pod szyldu tej marki. Gitara cieszy oko swoim wyjątkowym wyglądem, a czy cieszy także ucho? Dziś chciałbym przybliżyć Wam nieco sylwetkę tego instrumentu. Test start!
KORPUS
Top, boki oraz tył wykonane zostało z klonu (Spalted Maple). Z tego samego materiału została zrobiona okleina, która nadaje tej gitarze niepowtarzalny, wizualny charakter. Spalted to po prostu grzybicze przebarwienie drewna. Występuje w drewnie, które w początkowych fazach rozkładu jest suszone (zapobiegając dalszemu gniciu). Klon jest najczęściej spotykanym rodzajem drewna, które przechodzi częściowy rozkład. Dzięki swojej jasnej bieli stanowi dobry kontrast do wzorów jakie zostawia po sobie proces “Spalted”.
Górne i dolne wiązanie (binding) zostało zrobione z drewna Sapele oraz czarnego ABS. Drewno sapele rosnące na południu i zachodzie Afryki, strukturą przypomina mahoń. Cenione jest za bardzo wysoką wytrzymałość i ciekawe usłojenie. Wytrzymałość w przypadku bindingu jest istotna, gdyż właśnie w łączeniach korpusu gitara jest najbardziej narażona na otłuczenia. Z kolei tworzywo ABS charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na zarysowania.
GRYF
Szyja wykonana z drewna o nazwie Nato, z naturalnym wykończeniem w półmatowym połysku. Drewno to pozyskane jest z drzew Mora i Mora gonggrijpii (znane także jako Morabukea). Gęste i z tego powodu trudne w obróbce, ale jest to wynagrodzone bardzo dobrą trwałością. Lakierowana szyjka może w pewnym stopniu pomagać w przemieszczaniu się po gryfie.
Teraz trochę liczb: menzura ma długość 650 mm, natomiast długość gryfu to 480 mm, szerokość wynosi 48 mm, a liczba progów to 19. Orzechowa podstrunnica wykonana dodatkowo z bindingiem (wiązaniem) drewnem Sapele.
Orzech również został użyty do stworzenia mostka, a w nim zrobionych zostało 12 otworów na wiązanie strun – dzięki temu rozwiązaniu struny potrzebują mniej czasu na złapanie optymalnego naciągu – co za tym idzie – stabilności stroju.
2-drożny pręt kratownicy spotkaliśmy już na wcześniejszych testach gitar Ortega. Patent polega na tym, że między prętem, a napinaczem zamontowany jest “2-way truss rod“, którego rozpychamy kręcąc dołączonym do zestawu kluczem typu imbus.
Poniżej film prezentujący działanie tego systemu:
Na głowie gitary znajdują się chromowane automaty tuningowe z czarnymi nakrętkami oraz czarnymi siodełkami wykonanymi z tworzywa ABS.
ODCZUCIA Z GRY ORAZ BRZMIENIE
Gitarę trzyma się przyjemnie. Szerokość gryfu 48 mm jak dla mnie jest wystarczająca aby swobodnie się po nim przemieszczać. Strój jest stabilny, zauważyłem jedynie lekkie wychylenie od 10 pozycji przy strunie G, jednak przy początku gryfu strój jest bardzo dobry.
Jeżeli chodzi o brzmienie to tutaj jestem nieco rozdarty, gdyż sam posiadam klonową gitarę i bardzo lubię dźwięk którym to drewno nas obdarowuje, a tutaj mam wrażenie, że ten dar został nieco stłumiony poprzez klonową okleinę. Mówiąc bardziej konkretnie, niskie tony brzmią dla mnie nieco głucho (lekko przytłumiony dźwięk). Do wysokich i średnich częstotliwości nie mogę się przyczepić, ponieważ są wyraźne i jasne, czyli takie jakie być powinny. Śmiem twierdzić, że kosztem niższych częstotliwości dostajemy wyjątkowej urody gitarę. To oczwyście tylko moje subiektywne odczucie, więc najlepiej ocenić jej brzmienie samemu np. słuchając naszych próbek w zamieszczonym wyżej materiale video.
Pokrowiec Deluxe Gig Bag w komplecie!
Producent dołącza w zestawie porządny i dość sztywny pokrowiec, który zadba o bezpieczeństwo naszej gitary w transporcie. Wygodne szelki pozwolą założyć go na plecy, a dwie dość spore kieszenie wypełnimy bez problemu nutami i niezbędnymi akcesoriami jak kostki, struny, klucze itp. Jest to naprawdę fajny dodatek zwłaszcza, że cena tej jakości pokrowca to koszt ok. 200-300 zł, a tu dostajemy go w cenie instrumentu czyli ok 1.500 zł!
DLA KOGO?
Myślę, że gitara ta została stworzona do edukacyjnego i domowego użytku, gdzie będzie mogła zadbać nie tylko o muzykę ale również o wystrój i nastrój. Piękne instrumenty potrafią motywować do gry i ćwiczeń. Nie jest to gitara na dużą scenę koncertową choć przy odpowiednim nagłośnieniu powinna sobie poradzić i tam. Polecam ją zatem wszystkim, którzy chcą mieć ładną gitarę z klarownym dźwiękiem i nie potrzebują instrumentu scenicznego. Zawsze należy pamiętać, że są to jedynie moje wrażenia słuchowe, dlatego też nie przekreślam możliwości scenicznych tej gitary. Być może szukasz gitary, która da Tobie wyraźny środek, to wtedy jest to instrument dla Ciebie.
PODSUMOWANIE
Gitara klasyczna Ortega RSM-REISSUE to nowa propozycja gitary z serii Private Room. Dzięki użyciu drewna Spaltet Maple mamy instrument, który cieszy oko swoim wyjątkowym wyglądem. Cena gitary to ok. 1500 pln. Za te pieniądze otrzymujemy solidną gitarę, z precyzyjnym wykończeniem i w której zastosowano użyteczne rozwiązania (m.in. 2-way truss rod, czy 12 otworów w mostku). Wybór klonu jako głównego drewna do stworzenia tej gitary daje w rezultacie jasne, przejrzyste brzmienie nylonowej gitary, którego powinniśmy od niej oczekiwać.
Mateusz Jaremko
uptone.pl
Specyfikacja techniczna Ortega RSM-REISSUE:
- Płyta wierzchnia: Spalted Maple (przegniły klon)
- Boki i tył: Spalted Maple (przegniły klon)
- Gryf: Nato
- Binding: Sapele i czarny ABS
- Nakładka na główce: Spalted Maple (przegniły klon)
- Podstrunnica: Orzech
- Mostek: Orzech
- Dwukierunkowy pręt do regulacji gryfu
- Chromowane maszynki z czarnymi motylkami
- Siodełko mostka i gryfu: ABS
- Pokrowiec Deluxe Gig Bag w komplecie
- Sugerowana cena: ok. 1.500 PLN
Więcej szczegółów
Producent: https://ortegaguitars.com
Dystrybutor: https://meinl.de/en/distribution