PRS 509 z nowym mostem GEN III Tremolo

0

Instrumentów PRS Guitars nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Dziś przyglądamy się nowej, trzeciej generacji mostów Tremolo zastosowanych m.in w modelu PRS 509.

Prezentowana gitara to instrument z bardzo wysokiej półki cenowej. Aby móc cieszyć się grą na modelu 509, będziemy musieli wyłożyć blisko 17 000 PLN – i to po rabacie!
Zatem nie oszukujmy się. Instrument nie jest dla każdego ze względu na ograniczoną zasobność portfela.
Specyfikacja instrumentu jest raczej dość klasyczna. Jednak jej oszałamiająco precyzyjne wykonanie i proces produkcyjny, który odbywał się w siedzibie firmy w USA, powoduje tak znaczący wzrost ceny.
Oczywiście nie zapominajmy o użytych do jej produkcji materiałów z absolutnie najwyższej półki.

Nowością w PRS 509 jest opatentowana przez firmę trzecia generacja mostu tremolo.
Jakie zmiany w GEN III Tremolo? Jak pisze producent:

Możecie być pewni, że most tremolo GEN III firmy PRS Guitars, nie dość, że posiada wszystkie najlepsze cechy, które od zawsze posiadał ten wyjątkowy i uznany system, to dodatkowo oferuje dużo szersze spektrum osiągania idealnego brzmienia oraz sustainu niż inne mosty tremolo na rynku. Tak jak poprzednie wersje, wykonany jest z frezowanego mosiądzu – metalu, który doskonale przenosi brzmienie strun. Blok mostka, śruby regulujące wysokość oraz menzurę, jak również otwory na struny, pozostawiono odkryte w celu zwiększenia wybrzmienia oraz podniesienia precyzji dźwięku.

PRS_GEN_III_Tremolo_uptone
Schemat mostu PRS GEN III Tremolo

A – Otwory śrub mocujących nawiercone są od spodu, dzięki czemu odpowiednio ostra powierzchnia pozwala na precyzyjny powrót mostu do początkowego położenia.

B – Specjalnie zaprojektowane boki mostu tworzą kieszeń, która idealnie przytrzymuje osobno regulowane siodełka i zapobiega ich przesuwaniu się na boki, tym samym eliminuje znany problem z niestabilnością stroju.

C – Odpowiednio zwarty przekrój rowków w siodełkach sprawia, że struny przełamują się w optymalnym dla nich kącie, dzięki czemu w pełni przenoszą swoje drgania na konstrukcję. Mosty tremolo GEN III w serii Private Stock wyposażone są również w unikalne blokowane siodełka – nie pozwalają na jakikolwiek ruch strun i dają jeszcze większą pewność na powrót do właściwego stroju po użyciu ramienia mostu tremolo.

D – Ramię tremolo jest specjalnie nagwintowane i posiada regulację docisku w postaci małej śruby, pozwalającej na ustawienie pracy “wajchy” tak, aby można było w pełni ją dostosować do wymagań użytkownika.

PRS GEN III Tremolo posiada również inne udoskonalenia pozwalające na osiągnięcie maksimum sustainu oraz brzmienia:

E – Śruby mocujące zostały przeprojektowane – zwiększono trzpień i główkę, dzięki czemu zwiększyła się powierzchnia przewodząca drgania do mostu oraz z mostu na korpus instrumentu, co wpływa na jeszcze lepszy sustain.

F – Do płyty mostu zostały dodane specjalne rowki o średnicy dopasowanej do rozmiaru śrub regulujących wysokość, przez co obydwa te elementy pasują do siebie jeszcze lepiej i precyzyjniej przenoszą drgania.

Gitarę w akcji możecie zobaczyć i usłyszeć na poniższym video.

Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta www.prsguitars.com oraz na stronie polskiego dystrybutora www.fxmusic.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here