O drewnie Ziricote i wyjątkowej gitarze Alhambra Luthier Aniversario

0

Dość mówić o niesamowitym brzmieniu, świetnym wykonaniu i wysokiej cenie. Alhambra Luthier Aniversario wszystkie te kryteria spełnia, jednak jej wyjątkowość leży w materiałach, z jakich została wykonana, a nie w oczywistych “ohah i ahah”.

Alhambra Luthier Aniversario, to konstrukcja na wskroś klasyczna, przeznaczona dla zawodowych muzyków koncertujących na największych i najsłynniejszych salach koncertowych. Cenowo plasuje się gdzieś pomiędzy wkładem na kredyt hipoteczny, a połową, bądź jedną trzecią ceny średniej klasy samochodu 🙂 Cena waha się pomiędzy 14.000 – 15.000 zł. Oczywiście wszystko zależy od dostawcy i jego marży… Tak czy inaczej, model Luthier Aniversario to instrument, delikatnie mówiąc “nietani”.

Zobacz także:

Tajemnica brzmienia i oczywiście ceny gitary nie leży tylko i wyłącznie w limitowanej produkcji instrumentu. Na wszystkie przymioty Alhambry główny wpływ mają materiały z jakich została wykonana.

Instrument w swojej specyfikacji posiada m.in. pozłacany osprzęt, hebanową podstrunnicę i cedrową płytę wierzchnią wraz z cedrowym gryfem, gwarantujące wyjątkowe walory akustyczne.

Zauważyliście pewnie, że w tym krótkim opisie pominąłem tył i boki instrumentu.
Otóż, to właśnie te elementy budowy gitary windują na wyżyny zarówno akustykę i barwę Alhambry, ale przede wszystkim jej cenę.
Dla niewtajemniczonych mogłoby się wydawać, że drewno Ziricote które wykorzystano na budowę tyłu i boków, jest przerostem formy nad treścią… Jednak nie. Już pokrótce wyjaśniam dlaczego.

Ziricote, to gatunek drewna, który przez lata bardzo ciężko było sklasyfikować pod kątem systematyki. Udało się to dzięki współczesnej nauce i tzw. relacjom filogenetycznym, czyli drogi rozwojowej i relacji pokrewieństwa z gatunkami współcześnie żyjącymi, z gatunkami kopalnymi, czyli takimi, które bezpowrotnie opuściły nasze ekosystemy z różnych, czasem niewyjaśnionych przyczyn.WEdłunjhkjhsdf

Znalezienie informacji o drewnie Ziricote jest nie lada problemem, jeśli chcielibyśmy zgłębić  biologię i tym samym systematykę gatunku.
Jedną z informacji, którą znajdziemy już na początku, to dostępność drewna.
Ziricote, to gatunek niebywale rzadki i chroniony przez wiele instytucji, zarówno krajowych (w których to krajach gatunek występuje) jak i międzynarodowych.
Wycinka drzew jest ściśle kontrolowana, a i bywają miejsca, w których “zagajniki” z Ziricote chronione są przez służby uzbrojone w broń palną. To wcale nie żart!

W każdym razie Ziricote, to drewno niezwykle oleiste, o równie niezwykłym usłojeniu. Według stolarzy i lutników, łatwość obróbki drewna wiąże się jednak z ogromnymi nakładami finansowymi na sprzęt i akcesoria, co dodatkowo winduje cenę tzw. robocizny.
Jeśli chodzi o twardość, Ziricote należy do gatunków średnio, do mocno twardych, mimo iż biel należy do raczej miękkich, stąd też obróbka ścierna drewna powinna odbywać się manualnie, a nie przy użyciu szlifierek i innych elektronarzędzi.

Akustycznie, drewno należy do najwybitniejszych spośród wszystkich gatunków używanych do budowy instrumentów muzycznych. Jego “udźwięcznienie” jest subtelne, choć intensywne, zatem i doniosłe.
Instrument, do którego budowy użyto Ziricote, słyszalne jest ze znacznych odległości, co powoduje iż naturalna barwa nie jest nadmiernie zniekształcana przez sprzęt nagłośnieniowy.

Alhambra Luthier Aniversario, to instrument o którym mógłbym pewnie pisać eseje. I nawet jeśli nie jestem zwolennikiem rozpływania się nad brzmieniem, którego ocena zawsze nosiła będzie znamiona subiektywizmu, to jednak drewno, którego nie da się w tym przypadku pominąć, stanowi niewątpliwy atut tego instrumentu, który w mojej ocenie należy opisać jak najdokładniej i jak najdonioślej.

Więcej szczegółów:
Producent: www.alhambrasl.com
Dystrybutor: www.adamusic.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here